Zastosowanie wzierników jednorazowych w gabinecie

 

Prowadząc gabinet lekarski, trzeba pamiętać o jego podstawowym wyposażeniu. Obecnie bardzo często wykorzystuje się sprzęt jednorazowy. Jest on jałowy, dlatego nie ma mowy o spowodowaniu żadnego zakażenia bakteryjnego. Wiadomo, że sprzęt wielorazowego użytku jest za każdym razem dezynfekowany lub sterylizowany, ale zawsze istnieje pewne ryzyko przeniesienia drobnoustrojów odpornych na działanie środka dezynfekcyjnego.

Jałowe wzierniki do badania ginekologicznego

jednorazowy wziernik ginekologicznyDlatego większość lekarzy decyduje się na sprzęt jednorazowy – zwłaszcza w gabinetach specjalistycznych. Do takich gabinetów należy z pewnością gabinet ginekologiczny. Głównym narzędziem wykorzystywanym przez ginekologa jest wziernik. Ma on za zadanie rozszerzyć drogi rodne kobiety, by badanie było łatwiejsze i by lekarz mógł ocenić stan układu. Taki jednorazowy wziernik ginekologiczny to bardzo dobre rozwiązanie, z którego warto skorzystać. Nie jest to drogi sprzęt, a pacjenci zawsze są zadowoleni, kiedy widzą, że jednorazowy sprzęt od razu po zużyciu trafia do kosza. Opakowanie nie może zostać uszkodzone, ponieważ w takiej sytuacji sprzęt nie będzie jałowy. Należy wykorzystywać do badania tylko szczelnie zamknięte wzierniki, które są otwierane przy pacjentce. Ciekawe jest również to, że nowoczesne wzierniki nie są wykonywane w rozmiarach uniwersalnych, co również znacznie ułatwia badanie. Można wybierać spośród co najmniej kilku rozmiarów wzierników.

W ten sposób możliwy jest dobór odpowiedniego wziernika do badania danej pacjentki. Niektóre wzierniki posiadają dodatkowo źródło światła. Jest to światło LED, które działa nawet przez godzinę. W tym czasie lekarz specjalista spokojnie może wykonać profesjonalne badanie. Takie wzierniki są tylko trochę droższe od tych, które nie posiadają źródła światła w postaci LED.