Samobieżna ładowarka do robót ziemnych przeznaczona do wykopywania skał, gleby, a także przemieszczania górotworu na odległość. Koparki różnego typu znajdują zastosowanie przy wydobyciu kopalin w kamieniołomach, przy budowie różnych konstrukcji, dróg i linii kolejowych, a także kopaniu dołów, kanałów, przy załadunku różnych materiałów sypkich i zbrylonych, jak piasek, żwir czy węgiel.
Jak działają różne koparki?
Współcześnie produkowane są koparki gąsienicowe, kołowe, kroczące, poruszające się po szynach lub pływające. Mechanizmy napędzane są silnikami spalinowymi, silnikami elektrycznymi lub cylindrami hydraulicznymi, a sterowanie może być ręczne, hydrauliczne, elektryczne i mieszane. Ogromne znaczenie dla przydatności koparki do wykonywania określonych prac ma lokalizacja korpusu roboczego lub konstrukcja podwozia. Tak więc koparka ze sztywną łyżką skierowaną przez część kopiącą z dala od maszyny jest zwykle używana do wydobywania piasku i zrzucania gleby. Gdy zaś łyżka znajduje się w przeciwnej pozycji, koparka może kopać małe rowy, doły. Koparki zgarniakowe pozwalają zwiększyć promień zasięgu pracy. Gąsienica koparki zapewnia dobrą manewrowość i zwrotność, oraz zmniejsza nacisk na podłoże. Te cechy maszyn są brane pod uwagę przy wyborze ich do określonego rodzaju pracy. Dodatkowo koparka dostarczana jest z wymiennym osprzętem pozwalającym na wykorzystanie jej do czyszczenia rowów oraz przeładunku.
Na podstawie powyższych informacji można stwierdzić, że mamy do wyboru wiele koparek, które różnią się między sobą budową techniczną. Budowa techniczna odpowiada zaś za zastosowanie w określonych warunkach. Możemy więc indywidualnie dostosować koparkę do rodzaju wykonywanej pracy. Firmy wynajmujące te urządzenia budowlane mają szerokie pole manewru w tym zakresie.