Zasada działania transformatorów na potrzeby domowych instalacji

 

Rozwiązania takie jak oświetlenia halogenowe są często stosowane m. in. w samochodach lub na potrzeby domowych instalacji elektrycznych, takich jak oświetlenia w kuchni czy łazience. Jednakże aby sprawnie zrealizować montaż instalacji halogenowej niezbędne jest dostosowanie odpowiedniego transformatora, który będzie cechował się przesyłem prądu dla niskich napięć elektrycznych.

Oświetlenie łazienki z zastosowaniem żarówek halogenowych

transformatory do oświetleń halogenowychPodstawową funkcją transformatora jest przetwarzanie pracy prądu zmiennego wraz z jego napięciem na pracę prądu o innym napięciu (wyższym lub niższym od poprzedniego) przy zachowaniu stałej częstotliwości. Zasada działania transformatorów poleca na indukcji prądów zmiennych w obwodzie wtórnym względem obwodu pierwotnego. Obwód wtórny wyposażony jest w odbiorniki prądu. Obydwa obwody są ze soba skojarzone za pomocą stalowego rdzenia transformatora, który przesyła prąd przez cewki. Aluiminiowe lub miedziane uzwojenie stanowi obwód magnetyczny. Urządzenia elektryczne takie jak transformatory do oświetleń halogenowych przeznaczone są dla obwodów elektrycznych o maksymalnym napięciu 12V AC i posiadają możliwości zasilania bardzo małych obciążeń (już od 0W). Dodatkowo wyposażone są w szereg zabezpieczeń, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z instalacji halogenowej takich jak systemy przeciwzwarciowe, przeciwprzeciążeniowe czy zapobiegające wchodzeniu w interakcje termiczne. Nowoczesne transformatory stosowane w systemach oświetleniowych posiadają również możliwość zastosowania jako intregralnego komponentu instalacji sterowania oświetleniem, przy zastosowaniu tzw. ściemniaczy czy popularnych „zmierzchówek”.

Decydując się na montaż instalacji halogenowej z wykorzystaniem transformatorów jednofazowych niskiego napięcia pamiętajmy o dostosowaniu się do niezbędnych zasad BHP. Przede wszystkim odłączmy obwód od źródła zasilania i za pomocą takiego narzędzia jak np. próbnik jeszcze raz dokładnie zweryfikujmy, czy aby na pewno nie wystąpiły przebicia w obrębie instalacji.

Poczytaj więcej na https://www.eltii.pl/