Wyrówniarka w warsztacie stolarskim

Strugarka do drewna, zwana także wyrówniarką, jest podstawową maszyną obrabiającą w warsztacie stolarskim. Jej działanie polega na likwidacji wierzchniej warstwy przetwarzanego materiału w taki sposób, aby wygładzić wszelkie niedoskonałości na jego powierzchni. Jak sama nazwa mówi, wyrównuje drewno, przygotowując je tym samym do dalszych elementów obróbki.

Rola strugarki do drewna

wyrówniarka do drewnaWyrówniarka jest elementarnym urządzeniem w pracy stolarza. Zanim cokolwiek wyjdzie z jego warsztatu, przechodzi przez wspomnianą maszynę. Pracownik stolarni własnymi rękami sprawuje pieczę nad strugarką, posuwając materiał w kierunku przygotowanych ostrzy. Ścinają one wystającą ponad ich powierzchnię warstwę, pozostawiając gładką powłokę. Wyrówniarka do drewna to urządzenie, przy którym należy zachować szczególną ostrożność. Ze względu na charakter wykonywanej przy niej pracy, bardzo ważna jest nieustanna koncentracja uwagi. Kiedy pracuję ze strugarką, zawsze wyłączam telefon i proszę najbliższe osoby, aby nie przeszkadzały mi w trakcie obróbki. Ważny jest także wybór odpowiedniej wyrówniarki, odpowiadającej potrzebom warsztatu. Przed kupnem maszyny należy zastanowić się, gdzie należałoby ją umieścić i jaka ilość materiału jest potrzebna do całodziennego zaopatrzenia stolarni. W ten sposób można znaleźć urządzenie, które zmaksymalizuje wydajność miejsca pracy. Zbyt duża strugarka może z kolei ją hamować.

Wyrówniarkę do drewna, którą osobiście zakupiłem, gdy startowałem z prowadzeniem swojej firmy, polecił mi mój przyjaciel. Od tamtej pory minęło wiele lat, a maszyna wciąż pracuje w moim warsztacie. Jest motorem napędzającym cały jego system. Klucz to dostosowanie poszukiwań strugarki do wymagań stolarni. Jest to przepis na satysfakcjonującą pracę.