Wybór ławostołu do jadalni

Kiedy samodzielnie starasz się dobrać umeblowanie do swojego wnętrza, może to okazać się niełatwe. Czasami nie do końca wiemy, czego szukamy, a to wcale nie ułatwia podejmowania decyzji. Nieraz warto dokładniej przemyśleć wybór przed opłaceniem zamówienia albo nawet skonsultować się z kimś w tej sprawie. Nigdy nie podejmujmy decyzji o zakupie mebli pod wpływem chwili, ponieważ możemy tego długo potem żałować.

Ławostół – jak wybrać najlepszy

ŁawostółAby nie popełnić błędu w wyborze elementu wystroju, trzeba zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Ławy rozkładane dobrze sprawdzają się na co dzień do wypicia na przykład kawy w gronie przyjaciół. Nie zawsze jednak sprawdzają się w jadalni, ponieważ z reguły mają dość małe rozmiary. Są w sam raz, żeby odstawić na nie filiżankę z kawą, ale niezbyt wygodnie sięga się do nich z sofy. Zjedzenie więc obiadu przy takiej ławie może już być problematyczne. Można jednak oczywiście zamówić nieco wyższą, robioną na wymiar. Ławostoły mogą się zatem sprawdzić w salonie czy pokoju gościnnym, które są miejscami domu typowo reprezentacyjnymi. Przyjemnie kiedy w tych pomieszczeniach znajduje się ładny mebel, który jednak nie wygląda jak typowy stół. Pomocna jest funkja pozwalająca na rozłożenie mebla w razie, gdyby potrzebna była większa przestrzeń stołowa.

Nowoczesne rozkładane stoły dopasowane do mebli

ŁawostółWybierając taki asortyment należy wziąć także pod uwagę pozostałe elementy umeblowania i wystroju. Wiadomo, że wszystkie nowe nabytki powinny stylem pasować do już obecnych w pomieszczeniu. Nie muszą oczywiście wyglądać, jakby były kupione w jednym sklepie, ale powinny ze sobą dobrze korespondować. Na pewno masz dobry zmysł estetyczny i sam potrafisz ocenić, co do siebie pasuje, a co nie. To przede wszystkim tobie ma się podobać ogólne wrażenie, jakie robią poszczególne pomieszczenia w twoim domu. Nie zaszkodzi jednak poradzić się kogoś bliskiego, jeżeli chcesz, aby pokój robił dobre wrażenie także na gościach, a nie jesteś pewien czy tak będzie. Zwróć uwagę na rozmiar i wykonanie. Zanim kupisz wymarzony ławostół dobrze zmierz pomieszczenie i sprawdź wymiary mebla, aby nie było potem rozczarowania, że niestety ledwo się mieści i zagraca cały pokój. Dobrze by było, gdyby swobodnie można było się poruszać w danym wnętrzu. Jeżeli kupujesz mebel w sklepie stacjonarnym, sprawdź także, jakie jest jego wykonanie. Jeżeli już na pierwszy rzut oka widzisz niedoróbki, to nie zamawiaj tego przedmiotu, choćby nawet był bardzo tani. Po co? Skoro zaraz będziesz musiał go wyrzucać.

Stoły do jadalni – lepiej rozkładane czy w całości

ŁawostółStół do jadalni również może mieć cechy ławostołu, jednak zadbaj, aby miał blat na odpowiedniej wysokości. Tak, aby domownicy nie musieli się do niego nadmiernie schylać. Przeważnie można kupić zresztą dopasowane do niego krzesła do jadalni. Cechy idealnego kompletu do jadalni:

  • jest dopasowany do wielkości jadalni
  • pozwala się swobodnie najeść całej rodzinie
  • jest przede wszystkim solidna
  • z wierzchu chroni go warstwa lakieru albo forniru
  • pasuje do wystroju jadalni
  • nie zajmuje za dużo miejsca (dlatego może być rozkładany, jeżeli jest taka potrzeba).

Dylemat między rozkładanym stołem, a takim w całości łatwo można rozwiązać poprzez odpowiedzenie sobie na kilka pytań. Warto się przede wszystkim zastanowić, ile osób będzie korzystało z tego stołu jednocześnie. Jeżeli więcej niż cztery, to zwykle dobrym rozwiązaniem jest zakup stołu rozkładanego. Wówczas nie zagraca od przesadnie przestrzeni. Ponadto liczy się właśnie miejsce, w którym będzie ten stół stał. Jeśli jadalnia jest sporych rozmiarów, to bardzo skromnie będzie w niej wyglądał rozkładany ławostół. Lepiej wówczas postawić solidny, dużych rozmiarów mebel. Obecnie stoły rozkładane nowoczesne mają naprawdę wiele ciekawych wariantów, jednak czasami po prostu lepiej mieć mebel w całości. Poza tymi czynnikami podczas wyboru stołu do jadalni należy zwrócić uwagę na to czy ma szansę dobrze się prezentować przez wiele lat.


Więcej informacji można znaleźć na:

  • Lawostoly24.com.pl – ławostoły,  ławy rozkładane i inne meble do jadalni
  • Biznes.meble.pl – portal dla przedsiębiorców w  branży meblarskiej
  • Estaco.pl – sklep z meblami, także tymi wykonywanymi na wymiar

Podsumowanie

Wybierając ławostół do jadalni, przemyśl dokładnie do jakich celów i ilu osobom ma służyć. Znalezienie odpowiedzi na te kwestie będzie dużą pomocą w podjęciu decyzji.