Wnętrza: indyjska restauracja

Zainteresowanie egzotyczną kuchnią systematycznie wzrasta, stąd też i zwiększająca się liczba lokali, które oferują dania z całego świata. Branża architektoniczna musiała zatem zainteresować się odpowiednią modernizacją i aranżacją wnętrz, aby odpowiadały one zarówno potrzebom właścicieli, jak i oczekiwaniom klientów. Jednym z przykładów dość wymagającego projektu jest remont wnętrza indyjskiej restauracji.

Wyposażenie sali – stoły drewniane, krzesła, hokery

stoły do jadalniKuchnia indyjska wbrew pozorom jest bardzo zróżnicowana, to jakie ona dokładnie charakter przybierze w dużej mierze zależy od tego z na jakim rejonie Indii jest ona wzorowana, co za tym idzie wygląd restauracji indyjskiej tez może być bardzo różny. Spotkać można na rynku i te bardziej nowoczesne i te klasyczne. Większość restauracji jednak jest utrzymana w charakterystycznej dla tego rejonu kolorystyce, czyli w takich barwach jak:

  • czerwień
  • złoto
  • żółć
  • brąz
  • fuksja

zdarzają się również lokale, w których dominującym kolorem jest fiolet. Restauracje te wyposażone są jak typowe punkty gastronomiczne, co za tym idzie posiadają one krzesła i stoły, choć ich wygląd bywa dość specyficzny, jednak o tym później. W indyjskich restauracjach zwykle także znajdują się długie blaty pełniące funkcje baru, przy których ustawia się zwykle hokery, jednak akurat ten element jest zwykle bardzo minimalistyczny, żeby nie zakłócał wystroju całej restauracji. Typowym elementem są natomiast dodatki i dekoracje. Tym co wyróżnia restauracje indyjskie są specyficzne rzeźby umieszczone w lokalu oraz niepowtarzalna grafika ścienna, przywodząca na myśl praktycznie każdemu orient.

Specyfika restauracji indyjskiej – styl kolonialny – meble indyjskie

krzesła do jadalniWspomniane już zostało o tym, że choć restauracje indyjskie są wyposażone podobnie jak większość restauracji, czyli w stoły i krzesła to jednak wyróżniają się one i to dość mocno. Głownie za sprawą tego, że praktycznie każdy lokal utrzymany w indyjskim klimacie zaaranżowany jest za pomocą stylu kolonialnego, albo przynajmniej za pomocą mebli w nim wykorzystywanych, czyli mebli indyjskich. Tym co wyróżnia ten rodzaj mebli jest w pierwszej kolejności to, że wykonane są one z drewna egzotycznego, dzięki czemu takie meble drewniane posiadają unikalny kolor, zwykle ciemny lub czerwonawy. Ponadto takie meble, zwłaszcza fotele choć i czasem krzesła bardzo często posiadają obicie skórzane. Meble te nadają wnętrzu unikalny wygląd, ponieważ wykonywane są ręcznie przez rzemieślników, dzięki czemu każdy model jest inny i wyjątkowy, co doskonale podkreśla orientalny charakter knajpy i dodaje jej uroku. Typowym elementem także są specyficzne rzeźbienia, często zawierające w sobie motywy roślinne, co doskonale komponuje się z orientalnym wystrojem. Bardziej nowoczesne restauracje indyjskie, często decydują się na przełamanie tego tradycyjnego kolonialnego wystroju bardziej nowoczesnymi meblami, czyli zestawiają ze sobą dajmy na to klasyczny stół i nowoczesne, minimalistyczne krzesła. Ważnym jest jednak, aby zachować charakter, który jest cechą szczególną orientalnej restauracji i pamiętać, by zachować odpowiednią kolorystykę podczas zmiany fasonu mebli.


Źródła:


Podsumowując:

meble kolonialneKuchnia indyjska jest bardzo oryginalna i niepowtarzalna, ale także i bardzo różnorodna, podobnie jest z restauracjami indyjskimi, choć nie sposób je pomylić z jakimikolwiek innymi lokalami to i tak jedna restauracja indyjska od drugiej może się bardzo różnić. Wszystko zależy od tego czy jest to tradycyjny lokal, czy bardziej nowoczesny, jakim rejonem Indii inspirowana jest kuchnia oraz jak to jest w przypadku każdej działalności, od gustu i upodobań samego właściciela. Wnętrze powinno pozwolić na odczucie klimatu Orientu, którego oczekują Polacy.