Własna elektrownia słoneczna – opłaca się?

Obecnie coraz bardziej popularne staje się korzystanie z odnawialnych źródeł pozyskiwania energii zarówno elektrycznej, jak i cieplnej. Energie czerpie się między innymi z promieniowania słonecznego, wiatru, wody czy też gruntu i powietrza.

Własna elektrownia słoneczna – co warto o niej wiedzieć?

panele fotowoltaiczneCoraz częściej właściciele domów decydują się na własną elektrownie wiatrową, czy też elektrownie słoneczną. Taka własna elektrownia słoneczna przynosi wiele korzyści, jednak najbardziej istotną jest darmowa energia elektryczna. Jeśli chodzi o elektrownie słoneczną, to składa się ona z paneli fotowoltaicznych, które z kolei są zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, które to właśnie zamieniają promieniowanie słoneczne na energię. Ona natomiast trafia do specjalnego urządzenia, które zamienia ją na prąd zmienny, z którego korzysta się w domu. Takie panele fotowoltaiczne najczęściej są montowane na dachu budynku, ale do tego można je spotkać również na:

  • gruncie,
  • ogrodzeniu,
  • ścianie,
  • słupie.

W Polsce najlepiej takie panele montować od strony południowej, gdzie wiadomo, nasłonecznienie jest największe. Równie ważne jest to, aby taki panel nie był zacieniony, gdyż obniży to jego wydajność, a tym samym zostanie wyprodukowana, mniejsza ilość energii elektrycznej. Jeśli chodzi o własną elektrownie wiatrową, to w tym przypadku montuje się specjalne turbiny, które zostają napędzane przy pomocy energii wiatru, a następnie zostaje wyprodukowana energia elektryczna.

Ciepło z otoczenia, czyli pompy ciepła

Pompa ciepła w domuTakże energie cieplną można wytworzyć z odnawialnych źródeł. Jednym z urządzeń, które nam to zagwarantują są pompy ciepła. W Lublinie bez problemu znajdziemy firmę, która nie tylko nam sprzeda takie pompy, ale również zamontuje. Istnieje wiele rodzajów pomp ciepła, jedną z nich są pompy ciepła mitsubishi, na które decyduje się duża grupa ludzi. Pompy ciepła mogą pobierać ciepło z trzech źródeł:

  • wody,
  • gruntu,
  • powietrza.

Następnie te ciepło może być wykorzystywane do ogrzania powietrza w domu, jak i wody. W Polsce najwięcej osób decyduje się na montaż gruntowej pompy ciepła. Można ją zamontować na dwa sposoby. Pierwsze, jest to montaż instalacji poziomej, drugi instalacji pionowej. Jeśli zdecydujemy się na montaż instalacji pionowej, to będziemy potrzebowali specjalnych odwiertów, które jedynie może wykonać ciężki sprzęt. Dlatego właśnie z tego względu, montaż takiej pompy ciepła jest droższy. Do tego, warto jest wykonywać odwierty, zanim jeszcze rozpocznie się budowę domu, wtedy łatwiejszy dostęp do miejsca odwiertu ma ciężki sprzęt. Z poziomą instalacją gruntowych pomp ciepła nie ma tyle zachodu. Jednak potrzebne jest odpowiednio dużo miejsca, aby takową instalację zamontować. Zakopuje się ja poniżej poziomu przemarzania gruntu, a do tego im grunt jest bardziej wilgotny, tym taka gruntowa pompa ciepła jest bardziej wydajna.

Kominki – czy nimi da się ogrzać cały dom?

Ogrzewanie kominkiemWiele osób, które buduje własne domy, decyduje się na kominek w nim. Obecnie takich kominków na rynku istnieje wiele rodzajów, w tym również są takie, które zapewniają ciepło w całym domu. Poza tym, obecnie w kominkach już nie trzeba palić jedynie drewnem. Istnieją piece na pellet czy na gaz lub specjalne bio płyny. W Poznaniu w wielu sklepach spotkamy między innymi biokominki, czy też kominki elektryczne, do których montażu nie będzie potrzebna żadna instalacja kominowa. Jeśli chodzi o kominki, które posłużą nam do ogrzania całego domu, to w poznańskich sklepach można spotkać kominki z płaszczem wodnym, czy tez kominki powietrzne. To właśnie dzięki nim, nie tylko zyskamy ciepło w salonie, ale również dzięki specjalnej instalacji, zostanie ono rozprowadzone do innych pomieszczeń domu.


Źródła tekstu:


Podsumowując temat:

Jeśli zdecydujemy się na rozwiązania podane w danym artykule, to koszty inwestycji szybko powinny nam się zwrócić, między innymi w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Także ważne jest to, że takie rozwiązania nie są szkodliwe dla środowiska, co także powinno mieć duży wpływa wybór właśnie takowych rozwiązań.