Windy to urządzenia, które towarzyszą ludziom już od czasów starożytnych. Pierwsze tego typu urządzenia wykorzystywane były już przez starożytnych Rzymian. Podnośniki zostały wynalezione sporo później i ich działania różni się o wiele od wind.
Windy osobowe i inne – do czego służą?
Windy osobowe zwane również dźwigami szybowymi to urządzenia służące przemieszczania osób pomiędzy piętrami jednego budynku. Typowy udźwig wynosi zazwyczaj od 500 do 1000 kg. Urządzenia te początkowe wykorzystywały silniki parowe, z czasem z nich zrezygnowano i aktualnie wykorzystywane są tylko windy elektryczne, które są prostsze w obsłudze i nie sprawiają tyle problemów co parowe. Rozróżniamy kilka napędów wykorzystywanych w windach:
- silnik jednobiegowy AC1 z reduktorem ślimakowym
- silnik dwubiegowy AC2 z reduktorem ślimakowym
- silnik jednobiegowy z reduktorem ślimakowym oraz przemiennikiem częstotliwości bez enkodera VVVF
- silnik średnioobrotowy prądu stałego sterowany układem Ward Leonarda z tachogeneratorem oraz reduktorem ślimakowym
- silnik jednobiegowy z enkoderem oraz falownikiem DTC
To oczywiście nie wszystkie typy silników jakie służą do napędu wind, jest ich o wiele więcej. Oprócz wind osobowych rozróżniamy także windy kuchenne i windy gastronomiczne. Windy kuchenne i gastronomiczne używane są bardzo często w różnych restauracjach czy hotelach i innych tego typu miejscach. Najmniejsze z urządzeń są w stanie przewieźć od 5 do maksymalnie 300 kg, wszystko zależy od typu urządzenia. Służą one głównie do przewozu nie tylko jedzenia ale także opakowań z produktami.
Do czego służy dźwig?
Dźwigi to urządzenia służące do przemieszczania różnych ładunków (od osób po towary) w kabinach bądź na platformach na dużą wysokość. Do dźwigów należą między innymi:
- dźwigi szybowe (zwane również windami)
- dźwigi budowlane pionowe
- dźwigi pochyłe
- dźwigi okrężne
- dźwigi portowe
Dźwigi są bardzo popularnym urządzeniem na różnego rodzaju budowach, gdzie wymagana jest praca na wysokości tam, gdzie nie można skorzystać z drabiny czy też innego sprzętu. Dźwigi charakteryzują się stosunkowo dużą ładownością.
Podnośnik – rodzaje i zastosowanie
Podnośniki należą do maszyn dźwignicowych. W przeciwieństwo do dźwigów czy wind służą one raczej do podnoszenia na niewielkie wysokości. Do najczęściej spotykanych podnośników zaliczamy:
- dźwigniki samochodowe – popularne podnośniki używane na przykład do zmiany kół
- podnośniki koszowe
Do największych zalet podnośników zaliczamy między innymi to, że umożliwiają pracę na wysokości często przewyższającej zasięg drabiny przy czym minimalizują niepotrzebne ryzyko. Bardzo często przydają się one w budownictwie a także znalazły zastosowanie w sadownictwie – idealnie sprawdzają się w przypadku obcinania gałęzi drzew. Podnośniki koszowe są bardzo często wykorzystywane w pożarnictwie do pomocy osobom uwięzionym na wyższych piętrach a także do montażu reklam czy ściągania zwierząt z dachów – bardzo często kot potrafi wejść na dach ale już z niego nie zejdzie. Podnośniki koszowe są bardzo często montowane na samochodach dzięki czemu są urządzeniami dosyć mobilnymi. Warto pamiętać o tym, że możliwy jest wynajem podnośników koszowych i nie trzeba ich kupować. Są firmy zajmujące się tym procederem a ceny nie są wygórowane. Zaczynają się one już od 70-90zł za godzinę.
Informacje związane z tematem dostępne są również na:
- Komodo – strona internetowa firmy montującej windy kuchenne i osobowe
- 4budowlani.pl – portal internetowy dla fachowców z branży budowlanej
- Auto-Lift – strona internetowa firmy z Warszawy oferującej wynajem podnośników koszowych
Akapit podsumowujący
Jak widać dźwigi i podnośniki są bardzo przydatne i ułatwiają ludziom nie tylko pracę ale także normalną egzystencję – szczególnie windy. Mam nadzieję, że niniejszym artykułem wystarczająco przedstawiłem państwu te jakże ciekawe zagadnienia z dziedziny techniki.