Każdy chłopiec, kiedy jest mały dużo czasu spędza na zabawie. Czy to samochodziki, czy różne gry planszowe. Wielu spędza też czas w piaskownicy i wtedy zaczynają się pierwsze poważne zabawy w budowniczego i budowle w piasku. Mały budowlaniec ma w swoim arsenale często różnego rodzaju łopatki, wiaderka, grabki. Bardzo często już w piaskownicy podejmujemy wiążące decyzje co do swojej przyszłości i na przykład postanawiamy zostać budowlańcem albo operatorem dźwigu.
Dźwig w budownictwie
Kiedy postanowimy związać Naszą przyszłość z branżą budowlaną to musimy pamiętać, że czeka Nas wiele nauki i ciężkich egzaminów. Możemy być zwykłym szeregowym robotnikiem kopiącym dziury przy pomocy łopaty lub układającym kostkę brukową. Jeśli jednak Nasze ambicje sięgają wyżej to w takim razie możemy zostać operatorem dźwigu i trudnić się usługami dźwigowymi.
Dźwigi są wykorzystywane bardzo często na budowach:
- w celu podniesienia jakiegoś elementu;
- przestawienia go;
- załadunku towarów;
- rozładunku towarów;
- przy niszczeniu budynków.
W takim wypadku do naszego dźwigu jest przypinane obciążenie w postaci dużego ciężaru i właśnie przy jego pomocy rozbijamy budynek. Warto też dodać, żeby operatorem dźwigu należy posiadać specjalne uprawnienia, które zdobywamy na specjalnie do tego organizowanym kursie. Nie można operować dźwigiem bez uprawnień. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się usługi dźwigowe świadczone przez firmy zewnętrzne. Ponieważ podnajmując taką firmę oszczędzamy na kosztach, chociażby przez to, że nie musimy mieć własnego dźwigu. Takie firmy bardzo często prowadzą też wynajem dźwigów, przez co nasza rola ogranicza się tylko i wyłącznie do ich zamówienia.
Dźwig w przemyśle
Dźwigi nie są wykorzystywane tylko i wyłącznie w budownictwie. Mają też swoje zastosowanie w przemyśle jak i życiu codziennym.
Dźwigi takie dzielimy na:
- dźwigi towarowe;
- dźwigi osobowe.
Dźwigi osobowe to popularne windy, które możemy spotkać w wysokich budynkach mieszkalnych, galeriach handlowych, czy w szpitalach. Ich przeznaczeniem jest ułatwienie transportu między piętrami dla osób niepełnosprawnych, matek z dziećmi, osób z zakupami jak i dla osób leniwych, którym nie chce się wchodzić po schodach. Dźwigi osobowe bardzo często mają określony maksymalny udźwig jak i maksymalną liczbę osób, które mogą przetransportować. Liczby te są wyznaczane na podstawie obowiązujących norm PN-EN 81-1 oraz PN-EN 81-2. Nie powinniśmy przekraczać tych wartości, bo chyba nikt nie chce aby winda utknęła między piętrami.Dźwigi towarowe są urządzeniami dźwigowymi, które obsługują określone poziomy przystankowe. Charakteryzują się tym, że nie posiadają one sterowania wewnątrz kabiny oraz nie mają do nich wstępu osoby ze względu na ich wymiar. Poruszają się przy pomocy sztywnych pionowych prowadnic. Bardzo często ich podstawowym zadaniem jest transport europalet w magazynach. Dźwigi towarowe mogą mieć udźwig, który mieści się w przedziale 300-500 kg, 500-750 kg oraz 750-1000 kg. Innym miejscem w którym wykorzystujemy dźwigi towarowe są różnego rodzaju stołówki, restauracje (tutaj przy pomocy dźwigu możemy transportować jedzenie z kuchni, która jest w piwnicy do sali, która mieści się na parterze), biblioteki (analogiczna sytuacja, tylko transportujemy książki) lub banki, gdzie przenosimy pieniądze z okienka do skarbca. Dźwigi towarowe „na trasie” mogą mieć od dwóch do sześciu przystanków.
Rozróżniamy dwa typy dźwigów:
- kabina nieprzelotowa – mamy do niej dostęp tylko z jednej strony;
- kabina przelotowa – mamy do niej dostęp z dwóch stron.
Źródła:
- Rokalif – firma oferująca dźwigi towarowe, windy osobowe jak również podnośniki dla niepełnosprawnych
- Tomar dźwig – firma z Poznania posiadająca w ofercie usługi dźwigowe jak również wynajem dźwigów
- Heroston – Gdańska firma oferująca wynajem dźwigów oraz usługi dźwigowe
- Infor.pl – moja firma
Jak widzimy usługi dźwigowe są obecne w naszym życiu każdego dnia z czego bardzo często nawet nie zdajemy sobie sprawy. W końcu ile to razy, kiedy jedziemy windą myślimy o tym? Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu Tobie czytelniku nazwa „dźwig” nie będzie się kojarzyła tylko i wyłącznie z wielkim, najczęściej żółtym budowlanym żurawiem, a z wieloma innymi gałęziami przemysłu w których jest on wykorzystywany.