Walka stylów, czyli styl francuski i kolonialny

„W dzisiejszych czasach nie ma jednego stylu, który obowiązywał by wszystkich dekoratorów wnętrz. Obecnie wymienić można by kilka, jak nie kilkanaście panujących stylów, z czego niektóre z nich bardzo się od siebie różnią, inne są do siebie bardzo podobne. Nie sposób wskazać, który z nich jest lepszy stale one walczą ze sobą, pozyskując co rusz to nowych zwolenników.

Styl francuski – meble francuskie

Meble francuskieKrótko scharakteryzować styl francuski nie jest łatwo. Najprościej można by powiedzieć, że jest on przeciwieństwem minimalizmu, jednak tak naprawdę nie wiele stwierdzenie to mówi. Jakie elementy zatem charakteryzują ten styl? Ogólnie rzecz ujmując styl ten jest synonimem luksusy i dobrego smaku., Oznacza to, że w pomieszczeniach urządzonych zgodnie z jego założeniami znajduje się dużo mebli i dodatków, jednak nie oznacza to, że może się tam znaleźć cokolwiek i że może tam panować chaos. Pierwszą zasadą przy urządzaniu francuskiego pokoju jest symetria, przede wszystkim dualizm. Oznacza to, że wszystkie elementy: meble, dekoracje, występują w parach. Meble, które wykorzystuje się do aranżacji wnętrz zgodnie z tym stylem maja ludwikowski styl. Oznacza to, że są one stylizowane na meble z XVII-XVIII wieku, które cechowały się tym, że były kształtne, lekkie i eleganckie o eliptycznych i zaokrąglonych kształtach oraz wykończone złoceniami. Ponadto rodzaj obicia mebli także jest dość szczególny. Materiały wykorzystywane w tym celu są wysokiej jakości jednobarwne lub zdobione klasycznymi wzorami. Tego typu meble to typowe francuskie fotele, komody, stoliki, które określane są miane ludwików. Pomieszczenia urządzane w stylu francuskim utrzymane są w bardzo jasnej i pastelowej kolorystyce. Wykorzystywane tapety i boazeria są w takich odcieniach jak:

  • pudrowe róże
  • rozmyte błękity
  • biele
  • żółcenie
  • lawendy
  • jasne drewniane brązy

 

Kilka słów o neutralnej kolorystyce mebli francuskich

Meble francuskieNeutralna kolorystyka jest bardzo ważna w tym stylu, ponieważ bogactwo dodatków, mebli i sprzętów urządzonych w tym stylu w połączeniu z kolorowymi ścianami sprawiałoby już wrażenie przepychy. W francuskich pokojach ważną role ogrywa także rodzaj oświetlania. Styl ten doskonale komponuje się z kryształowymi i złoconymi lampami lub żyrandolami. Ponadto istotna także jest ilość samego światła. Pomieszczenia tego typu powinny być zawsze bardzo mocno oświetlone oraz powinny się w nich znajdować dodatki, które wspomagają grę świateł. Są to w dużej mierze dodatki w postaci kryształowych wazonów, luster, lampionów. Można powiedzieć, że przedstawione powyżej cechy stylu francuskiego są jego głównymi wyznacznikami.

 

Styl kolonialny – meble kolonialne

Meble kolonialneStyl kolonialny jest właściwie jednym z rodzajów stylu angielskiego. Styl ten wykształcić się w okolicach XIX wieku w koloniach brytyjskich. Był on wynikiem konieczności, połączeniem gusty Brytyjczyków z materiałami i umiejętnościami indyjskich i afrykańskich rzemieślników. W ten sposób powstał styl, który w dużym skrócie cechuje się połączeniem stylu wiktoriańskiego z elementami egzotycznymi. Choć jego powstanie było wynikiem konieczności, do dnia dzisiejszego styl ten jest bardzo popularny. Obecnie tym co go najbardziej wyróżnia są meble. Są one zwykle wykonane z ciemnego, egzotycznego drewna, takiego jak:

  • drewno tekowe
  • mahoń
  • palisander
  • heban

Ich fason to typowy wiktoriański styl. Są one ciężkie i posiadają klasyczny kształt, jednak ich obicia wykonane są ze skóry lub naturalnych materiałów utrzymanych w jasnej tonacji. Typowe dla tego stylu są także dodatki w formie figurek wykonanych z kości słoniowej czy tych przedstawiających same słonie. Kolorystyka pomieszczeń urządzonych w stylu kolonialnym utrzymana jest w tonacji barw ziemi. Wszystkie powyżej wymienione elementy muszą być harmonijne i wyglądać naturalnie.


Źródła informacji:


Słowem podsumowania:

Zarówno styl francuski jak i kolonialny ma swój urok. Ten pierwszy zdecydowanie bardziej przypadnie do gustu osobom lubiącym luksus i elegancie. Drugi natomiast odpowiada przede wszystkim osobom kochającym podróże i przygody, ponieważ przywodzi na myśl skojarzenia odnośnie dalekich podróży i egzotycznych kultur. „