Toruń – miasto w województwie kujawsko – pomorskim, liczącym niecałe 200 tysięcy mieszkańców ( dane na I kwartał 2015). Ze względu na swoje położenie jest ważnym węzłem kolejowym i drogowym. Położony jest nad Wisłą, która wzbogaca wartość przyrodniczą i turystyczna regionu. Od lat miasto te kojarzone jest przede wszystkim z wyrobem słynnych pierników oraz osobą Mikołaja Kopernika.Coraz częściej wymieniane jest również nowoczesne obserwatorium astronomiczne, które dzięki swoim odkryciom oraz udostępnieniu dla turystów planetarium zyskuje na popularności.
Toruń i rozwój – prace inwestycyjne, budowlane i ziemne
Miasto w bardzo szybkim tempie rozwija się pod względem turystycznym (szeroka baza noclegowa, prawie 2 mln turystów rocznie), gospodarczym (skupia największe przedsiębiorstwa, jest doskonałym zapleczem naukowo-badawczym, powstała podstrefa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), kulturowym (teatry, muzea, galerie, bogata oferta imprez kulturowych w postaci festiwali), naukowym (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) oraz logistycznym (autostrada A1, obwodnice, mosty, lotnisko). Patrząc z lotu ptaka, wygląda jak jedna wielka budowa.
Najciekawsze atrakcje Torunia- miejsca obowiązkowe do zwiedzenia podczas wizyty w Toruniu:
- słynne muzeum piernika,
- muzeum Mikołaja Kopernika,
- Stare Miasto nazywane również Średniowiecznym Zespołem Miejskim,
- obserwatorium astronomiczne Mikołaja Kopernika.
Największe inwestycje, wykopy prowadzone na terenie Torunia i okolic:
- budowanie Trasy Średnicowej, która poprawi płynność ruchu w kierunku Łodzi,
- modernizacja dworca głównego,
- budowanie mostów,
- budowanie nowoczesnej sali widowisko – kongresowej z widownią na 900 miejsc oraz z przynależnym do niej parkingiem,
- budowanie nowej galerii handlowej mieszczącej 150 sklepów,
- ponadto prowadzone są liczne wykopaliska archeologiczne.
Planach jest zbudowanie parku aktywności dla dzieci i dorosłych składającego się z siłowni, placu zabaw dla najmłodszych oraz parku zieleni. Przewidziana jest również budowa kolejnego basenu oraz nowoczesnego sześciokondygnacyjnego biurowca.
Wzrost zapotrzebowania na usługi koparko ładowarką, budowlane w Toruniu
Duża liczba inwestycji prowadzonych oraz planowanych w mieście, spowodowała zwiększony popyt na usługi budowlane. Jak grzyby po deszczu powstają nowe firmy, wykorzystujące zapotrzebowanie. W samym Toruniu, prężnie działających firm, które oferują usługi koparko-ładowarką jest ponad 30. Przedsiębiorcy inwestują w lepszej jakości sprzęt, zwiększają wachlarz swojej oferty oraz zatrudniają wykwalifikowanych pracowników. W takiej sytuacji zaletą dla zlecającego jest ich duża konkurencyjność, przez co ceny są bardzo atrakcyjne i o wiele niższe niż jeszcze kilka lat temu a efektywność pracy stoi na bardzo wysokim poziomie. Zatem inwestorzy z chęcią korzystają z usług miejscowych firm, pobudzając aktywność gospodarczą regionu. A co za tym idzie zwiększa się dochód gminy, która również zleca do wykonania szereg różnych inwestycji.
Czarnoziem – dochodowy produkt sprzedażowy
Dominującym typem gleby w województwie kujawsko-pomorskim są gleby brunatne i płowe ( ponad 40% ogólnej powierzchni), ale czasami podczas wykopalisk zdarza się natrafić na żyźniejszą glebę, którą jest czarnoziem. Czarnoziemy stoją na najwyższym stopniu klasyfikacji gleb, mają czarne zabarwienie. Bogate są w związki wapnia i magnezu, są bardzo żyzne, a przy czym łatwe do uprawy ( ciepłe, przewiewne). Są idealną glebą do uprawy pszenicy, buraków cukrowych i bawełny. Jeśli wykopana ziemia nie będzie już wykorzystywana na dalsze potrzeby budowy, to często jest sprzedawana na całą Polskę po wysokiej cenie, a zapotrzebowanie jest spore. W Internecie można znaleźć dużą ilość ofert sprzedaży tego typu gleby, między innym na allegro, OLX.
Iniekcje i osuszanie starszych zabytkowych kamienic i budynków
W przypadku starszych budowli, gdzie nie było izolacji poziomej, ani pionowej częstym problem jest zawilgocenie murów. Dotyczy to kamienic, bloków, a także domów. Jeśli chodzi o domy to najpopularniejsza metoda to odkopanie muru i fundamentu, osuszenie go i położenie izolacji. Jednak nie wszędzie można skorzystać z choćby koparko ładowarki, ani też kopać. Oprócz tego ta metoda jest bardzo czasochłonna i nie zawsze najlepsza.
Drugie rozwiązanie to tak zwana iniekcja budynku. Wykorzystuje się ją zazwyczaj w przypadku starszych budynków, gdzie kopanie jest nie możliwe ze względów na zabytkowe cechy otoczenie lub możliwości uszkodzenia. Iniekcja polega na wywierceniu wielu otworów na prawie całą grubość muru i wprowadzeniu do nich specjalnej zaprawy, która ma właściwości izolacyjne i wchłaniające wodę. Jest to metoda opatentowana przez dr Wojciecha Nawrota i popularnie stosowana w przypadku budynków zabytkowych takich jak kamienice, katedry, kościoły, gmachy wyższych uczelni i urzędów. Iniekcja jest również często stosowana w Toruniu, szczególnie na starówce, gdzie inne metody są zawodne.
Więcej informacji na:
- Szulc Bud – Toruńska firma remontowa specjalizująca się w osuszaniu budynków, również metodą iniekcji
- Top Garden – Toruńska firma oferująca usługi koparko ładowarką i układnie kostki brukowej i różnego rodzaju roboty ziemne
- Murator Plus – Internetowy serwis dla profesjonalistów od budowy i prac remontowych
Podsumowanie
Toruń ma dużą szanse uplasować się w czołówce dynamicznie rozwijających się miast w Polsce. Głównie dzięki rozpoczętym oraz planowanym wielkim inwestycjom w różnych dziedzinach, do których w szybkim tempie dostosowuje się branża budowlana.
Biorąc pod uwagę ofertę turystyczną, naukową oraz biznesową, Toruń na pewno jest miejscem które warto odwiedzić.