Transport płynów w pompach dozujących

Niewiele jest urządzeń równie pożytecznych i znajdujących tak szeroki wachlarz zastosowań, jak różnego rodzaju pompy. Omawiane urządzenie to rodzaj małej pompy wyporowej. Jest ono przeznaczone do bardzo precyzyjnego pompowania różnego rodzaju substancji chemicznych, wody, pary lub gazu.

Przetłaczanie za pomocą pomp dozujących to prosty proces

pompy dozujące tłokowePrzyrząd ten dostarcza transportowaną substancję przy odpowiednim ciśnieniu za pomocą szeregu różnych metod, aczkolwiek generalnie polega to na pobraniu odmierzonej ilości do komory, a następnie wstrzyknięciu tej objętości substancji chemicznej do dozowanej rury lub zbiornika.  Pompy dozujące tłokowe jest generalnie dość małe i zasilana jest przez mały silnik elektryczny lub siłownik pneumatyczny. Są one kontrolowane przez zewnętrzny układ sterowania lub częściej przez wewnętrzny sterownik pompy dozującej, który może regulować natężenie przepływu, funkcję włączania / wyłączania, a także takie rzeczy, jak alarmy i ostrzeżenia dotyczące suchobiegu, odgazowywania i niskiego poziomu produktu. W zależności od marki i modelu urządzenie to działa na wiele różnych sposobów. Wszystkie te metody obejmują pobranie odmierzonej ilości substancji chemicznej, a następnie wstrzyknięcie tego produktu do rury lub podobnego naczynia. Istnieje kilka głównych części konfiguracji pompy dozującej tłokowej: Zbiornik chemiczny lub pojemnik. produkt, który jest dozowany, zawór stopowy. Jest to zawór jednokierunkowy przymocowany do linii ssawnej. Umieszczony jest w bębnie produktu i pozwala pompie pozostać zagruntowaną. 

Można śmiało powiedzieć że pompy znajdują zastosowanie w różnych miejscach, od rolnictwa, po przemysł i produkcję leków. Pompy są wciąż sukcesywnie udoskonalane. Pozwala to wierzyć, iż będą one coraz sprawniej wykonywać zadania, do których są przeznaczone.