Świecąca kostka brukowa, a nowoczesny wjazd do garażu

Podjazd do garażu musi spełnić wiele różnych funkcji. Przede wszystkim powinien wytrzymać ciężar przejeżdżających po nim samochodów. Ponadto ważne jest to, by dobrze komponował się z otoczeniem, a więc i z samym garażem, jak i z architekturą budynku, czy terenu, który znajduje się dokoła.

Nowoczesny i bezpieczny wjazd do garażu i na posesję – świecąca kostka LED i automatyka

kostka brukowa ledJest wiele różnych materiałów, które nadają się do aranżacji podjazdu. To na przykład wytrzymała kostka betonowa, dostępna w sprzedaży w wielu różnych odcieniach, gładka, chropowata, jak i mogąca przybierać przeróżny kształt. Powodzeniem cieszą się także płyty betonowe, które mogą mieć gładką powierzchnię, tłoczoną lub zdobioną kruszywem. Mają zbliżone parametry do kostki betonowej, a ze względu na większe rozmiary, mogą znacznie skrócić czas pracy. Innym rozwiązaniem jest wybór betonu stemplowanego, który, podobnie jak kostka i płyty, dobrze komponuje się z kamieniem. Jest to najszybszy sposób na zaaranżowanie podjazdu. Wystarczy wylać beton, a następnie odcisnąć na nim preferowaną formę, czyli wzór kostki, płyty, bądź kamienia.
Do wyboru jest jeszcze klinkier, kamień naturalny i tworzywo sztuczne, jednak największym powodzeniem cieszy się kostka brukowa. Bardzo łatwo bowiem można ją zaadaptować praktycznie do każdej architektury otoczenia. Jest też dostępna w wielu różnych odcieniach, a producenci proponują również ciekawe zestawienia kolorystyczne, tworzące oryginalne wzory. Zupełną nowością na rynku jest zaś świecąca kostka brukowa, którą bez problemu można połączyć z tą tradycyjną.

Coś więcej niż sam podjazd – automatyka do bram i nie tylko

kostaka brukowaJednak nowoczesny podjazd to nie tylko dobrze ułożona kostka brukowa. Przecież nowoczesność to elektronika, automatyka i czujniki. Nowoczesność to coś co ułatwia nam życie, a nawet „myśli” za nas. Co może oznaczać nowoczesność przy garażu czy podjeździe? Są to:

 • napędy do bram garażowych przesuwnych
 • siłowniki do bram dwuskrzydłowy
 • piloty do bram i szlabanów (w przypadku garażu lub parkingu wspólnego)
 • automatyka do bram
 • automatyka do drzwi garażowych
 • napędy do drzwi garażowych
 • czujniki ruchu
 • czujniki laserowe
 • fotokomórki
 • inteligentne oświetlenie LED
 • świecąca kostka brukowa LED

Tak więc, mamy 3 momenty automatyzacji na naszym podjeździe:

 1. Brama na posesje
 2. Oświetleni podjazdu
 3. Drzwi garażowe połączone z oświetlenie garażu

Automatyka do bram – czyli napędy, siłowniki i piloty

bramaBrama garażowa, czyli brama przy wjeździe na nasza posesje. Musi być ona potężna, aby budziła respekt i szacunek, a także była utrudnieniem dla potencjalnego złodzieja, a dla nas ułatwieniem. Wychodzenie z auta w deszczu, aby ją otworzyć, a nawet jeśli jest pogoda to opuszczanie auta w pośpiechu bo przecież stoi na ulicy i blokuje drogę, żadna z tych rzeczy nie jest przyjemna. Dlatego warto zastosować automatykę, jeśli chodzi o bramy bo mamy dostępne dwa główne napędy do bramy. W zależności od jej budowy, czyli jeśli jest to brama dwuskrzydłowa to użyjemy dwóch siłowników, które zadziałają jak ludzkie ręce i je rozsuną, jeśli chodzi o bramę przesuwną to za napęd użyjemy silnik, który przesunie zębatkę w bramie i ona nam się rozsunie. Oczywiście wszystko to działa na pilot, który możemy mieć przy kluczykach, im lepszy pilot tym większy zasięg, jeśli dojdziemy do wprawy i będziemy wiedzieli kiedy go uruchamiać, okaże się że nie musimy nawet się zatrzymywać przed bramą, aby wjechać na podjazd.
Pozostaje kwestia zamknięcia, są dwa, a w sumie to trzy rozwiązania. Pierwsze mówi o tym, że na pilocie mamy drugi przycisk, który odpowiedzialny jest za zamknięcie bramy, jednak to nie jest ani idealnym rozwiązaniem, ani automatycznym, bo przecież musimy kliknąć i pamiętać o tym. O ile, przy wjeżdżaniu nie ma takiego problemu to w tym przypadku może zdarzyć się zapomnieć. Drugie rozwiązanie to właśnie automatyka, najlepszym rozwiązaniem są 3 czujniki, rozmieszczone na rożnych wysokościach bramy, które działają jak te w filmach o kradzieżach w muzeach. Po jednej stronie jest nadajnik lasera, a po drugiej odbiornik, jeśli wiązka przechodzi to znaczy że auta już nie ma i brama może się zamknąć. W przypadku gdy „coś” np. samochód blokuje wiązkę lasera brama pozostaje otwarta. W tym przypadku warto zaopatrzyć się w lampkę ostrzegawczą montowaną na słupku od bramy jak również, sygnał dźwiękowy – zwiększy to bezpieczeństwo. W tym przypadku automatyki należy, system wyposażyć w blokadę, bardzo rzadko, jednak zdarzają się takie przypadki kiedy chcemy, aby brama została otwarta. Włączamy wtedy taką blokadę i nie mamy problemu. Trzecim i ostatnim rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch sposobów, choć na pierwszy rzut oka wydaje się to nierozsądne, jednak w przypadku gdy chcemy szybko po naszym wjeździe zamykać bramę może to być nie zbędę, a przypadku zapomnienia system zamknie automatycznie.

Automatyczne oświetlenie podjazdu – świecąca kostka brukowa

kostka brukowa ledKostka brukowa led jest najbardziej oszczędnym wariantem oświetlenia, a przy tym nie potrzeba przeznaczać na nią dodatkowej powierzchni. Zapewnia doskonałą estetykę, a dzięki temu, że może świecić białym światłem, jest dobrze widoczna, nawet z dużej odległości. Bez trudu można więc dzięki niej zaaranżować nowoczesny wjazd do garażu, rozmieszczając na przykład po bokach drogi, tworząc w ten sposób wyraźny pas. Podkreślając kształt drogi, można pokusić się o bardziej wymyślny jej wzór, lepiej adaptując wjazd do przylegającego zielonego terenu.
Kostka RGB ma takie same właściwości co jej tradycyjny odpowiednich, więc po ułożeniu praktycznie nie widać żadnej różnicy. Jest ona widoczna dopiero po zmroku, kiedy właśnie można skorzystać z zamontowanego do niej oświetlenia. Kostka ta sprawdzi się nie tylko podczas aranżacji wjazdu do garażu, ale również można nią podkreślić posadzone drzewo, krzewy, wejście na taras, czy oczko wodne.
Oświetlenie jest bardzo istotnym elementem na każdej posesji. Z jednej strony powinno pełni funkcję estetyczną, z drugiej informacyjną, a także pozwalać dostrzec, co znajduje się w danym miejscu po zmroku. Nic więc dziwnego, że coraz większym powodzeniem cieszy się oprawa najazdowa, która jest widoczna, gdy idzie się, bądź przejeżdża, będąc dokładnie na wprost niej. Sprawdza się też na każdej powierzchni, w tym również na niewielkim obszarze, gdyż wystarczy ją umieścić w trawie, bez stosowania specjalnych konstrukcji i fundamentów.
W tym przypadku możemy pokusić się o fotokomórkę z czujnikiem ruchu i połączeniem z bramą i drzwiami garażu. Fotokomórka jest odpowiedzialna za włączenie kostki led po zmierzchu, a synchronizacja z bramą i drzwiami z optymalizuje jej czas świecenia. W przypadku gdy auto zostało na podjeździe, nie wjechaliśmy do garażu bo za np. 20 minut wyjeżdżamy, sprawę załatwi czujnik ruchu, ile razy znajdziemy się w jego zasięgu uruchomi światło LED.

Automatyka w garażu – czyli automatyczne drzwi garażowe i inteligentne oświetlenie

automatykaZostała nam ostatnia sprawa czyli sam garaż. Tu możemy z optymalizować dwie rzeczy: drzwi garażowe i oświetlenie wewnętrzne garażu. Drzwi garażowe podobnie jak z bramą, stosujemy tutaj napęd, który będzie odpowiedzialny za otwarcie drzwi. Oczywiście uruchamiamy go na pilot i wyposażamy w czujniki, aby mieć pewność że się całkowicie zmieściliśmy autem w środku.
Drugą sprawą jest oświetlenie garażu, tutaj stosujemy „inteligentne” oświetlenie, synchronizujemy je z drzwiami garażowymi, fotokomórką oraz drzwiami którymi wchodzimy lub wychodzimy z garażu. Jak to wygląda w rzeczywistości? Proste, ile razy zdarzyło się Wam, że gdy gasimy auto zapada całkowita ciemność? No właśnie, fotokomórka opowiada za badanie czy jest jasno czy ciemno w garażu, sprzężona z drzwiami włącza światło za każdym razem gdy otwierają się drzwi garażowe, a gaśnie gdy z garażu wychodzimy, w przypadku gdy wchodzimy do garażu i wyjeżdżamy działa podobnie. Jeśli jednak taki system z jakiś powodów mógł by się nie sprawdzić to zawsze możemy mieć światło na pilot co również ułatwi nam życie.


 

samochodInformacje pochodzą:


 

Podsumowanie

Jak widzimy dzisiejsza technika jest w stanie naprawdę ułatwić nam życie i pozbyć się nie potrzebnych i często denerwujących czynności. Skoro jest możliwość z nich skorzystać to czemu nie? Na pewno da to nam więcej spokoju i zaoszczędzimy czas.