Ogrzewanie domu oraz mieszkania jest bardzo ważna kwestią w przypadku jego użytkowania. Istnieje wiele sposobów na ogrzanie swojego domu lub mieszkania, czy to przez tradycyjne metody czy te energooszczędne.
Przyłącza gazowe to pierwszy etap wykonania gazowego ogrzewania
Jednym ze sposobów ogrzewania swojego domu lub mieszkania jest wykorzystanie gazu do produkcji ciepła. Aby móc założyć własne ogrzewanie gazowe należy najpierw wykonać przyłącza gazowe. Wykonanie takiego przyłącza może trwać nawet do sześciu miesięcy. Najpierw należy wykonać projekt przyłącza. Jeśli gaz ma być doprowadzony do domu w którym nigdy wcześniej nie było instalacji, ani jego projekt architektoniczny nie przewidział tego, to w takim przypadku projekt przyłącza gazowego ma obejmować nie tylko przyłącze, ale również instalacje wewnątrz budynku. Jeśli jednak w projekcie domu przewidziano taką instalację, to wystarczy tylko projekt przyłącza. Taka instalację powinny wykonywać osoby, które się na tym znają. Jeśli zatrudnia się osoby, które nie mają odpowiednich kwalifikacji, to wtedy może wystąpić problem z odbiorem takiej instalacji. Ogrzewanie gazowe ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest bezobsobsługowość, wystarczy co roku wykonywać tylko przeglądy. Takie urządzenia można zaprogramować. Gdy nie jest potrzebne ogrzewanie, to taka instalację można ustawić tylko na podgrzewanie wody. Kotły na ogrzewanie gazowe, przez to, że są nowoczesne to są bardzo sprawne i rzadko się psują. Najnowsze kotły są kondensacyjne, co powoduje, że wytwarzane jest mniej pary wodnej. Ta cecha przyczynia się do zużywania mniejszej ilości paliwa niż w przypadku niekondensacyjnych kotłów. Instalacja takiego ogrzewania zajmuje mniej miejsca w porównaniu do kotłów na węgiel, czy drewno. Wadą może być takiego ogrzewania, ze czasem podłączenie przyłącza gazowego jest nie możliwe. Również niestety instalując takie ogrzewanie trzeba ponieść wysokie koszty oraz załatwiać wiele formalności.
Najpospolitszym sposobem ogrzewania domu jest centralne ogrzewanie
Centralne ogrzewanie jest jednym z najbardziej pospolitych rodzajów ogrzewania. Zasada działania takiego ogrzewania jest prosta. Ciepło jest wytwarzane w jednym miejscu, następnie jest przekazywane poprzez obieg zamknięty do pomieszczeń przy pomocy czynnika. Taka instalacja może być:
- wodna,
- gazowa,
- prądowa.
Przeważnie w centralne ogrzewanie jest grawitacyjne. Metoda ta jest bardzo starym sposobem na obieg wody w instalacji. W wodnej instalacji jest wykorzystywane zjawisko wznoszenia się ogrzanej wody oraz opadania zimnej. Aby takie ogrzewanie działało nie potrzebna jest energia elektryczna. Grawitacyjne centralne ogrzewanie sprawdza się w budynkach gdzie wysokość od kotła wynosi maks trzy metry oraz gdzie odległość od źródła nie przekracza 25 metrów. Oczywiście można centralne ogrzewanie instalować w budynkach o większych parametrach, jednak w takim przypadku instalacja taka jest dużo bardziej kosztowna. Takiego ogrzewania nie można regulować, więc bardzo często dochodzi do przegrzewania pomieszczeń. Ogrzewanie grawitacyjne coraz bardziej zostaje wypierane przez ogrzewanie pompowe. W takich instalacjach aby wymusić obieg wykorzystywana jest pompa. Pompa pomaga w pokonywaniu dużych oporów hydraulicznych.
Dla domów pasywnych idealne są kominki z płaszczem wodnym
Innym rozwiązaniem na ogrzewanie domu mogą być kominki z płaszczem wodnym. Kominek taki stanowi nie tylko ozdobę salonu oraz dodatkowe jego ciepło, ale również zapewnia ciepło we wszystkich pomieszczeniach. Zapewnieni dla domu ciepła jest poprzez instalacje wodną, która składa się z rur grzewczych oraz zbiornika z wodą w kominku. Właśnie ten zbiornik zostaje podgrzewany. Podczas nagrzewania się wody rozpoczyna się obieg jej po całej instalacji znajdującej się w domu.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronach:
- Jaksyl – firma specjalizująca się w naprawie i montażu pieców
- Muratordom.pl – portal na temat budowy i wyposażania domu
Podsumowując:
Istnieje wiele sposobów na ogrzewanie swojego domu lub mieszkania. To jakie się założy od naszych upodobań oraz zasobności portfela.