Sezon grzewczy – sposoby na ogrzanie domu i mieszkania

W naszym klimacie sezon grzewczy stawi większy okres roku. Dlatego wybór odpowiedniego ogrzewania jest bardzo ważny. Rynek oferuje wiele rodzai ogrzewania, zaczynając od tych tradycyjnych, a kończąc na energooszczędnych i przyjaznych środowisku.

Czy piec grzewczy wolnostojący jest lepszy od kominka?

Jednym z rodzai pieców, które wracają do łaski, są tak zwane kozy. Taki piec grzewczy wolnostojący bardzo dobrze zastępuje kominek, ponieważ bardzo często wyposażony jest w drzwiczki oszklone. Drugą zaletą w porwaniu do kominka, jest cena, która jest o wiele niższa. Poza tym jest o wiele łatwiejszy do zamontowania, ponieważ wystarczy taki piecyk podłączyć tylko do przewodu kominowego. Również takie piecyk zajmuje o wiele mniej miejsca. Piec grzewczy wolnostojący dużo łatwiej wymienić niż kominek. Wystarczy go tylko odłączyć od przewodu kominowego, a następnie podłączyć nowy.

Z czego są wykonane piecyki wolnostojące?

Piecyk wolnostojącyPiecyk wolnostojący zazwyczaj jest wykonywane:

  • z żeliwa,
  • ze stali.

Piecyki z żeliwa są zazwyczaj zdobione jakimiś motywami dekoracyjnymi. Forma takich pieców jest tradycyjna. Wnętrze pieca jest wyłożone cegłą szamotową. Materiał ten trzyma długo ciepło, nawet po wygaśnięciu żaru. Piece żeliwne można spotkać w kilku kolorach. Spaliny w takich piecykach są odprowadzane do przewodu kominowego z wylotu:

  • na tylnej,
  • górnej,
  • bocznej

ściany pieca. Czasem góra pieca jest wyposażona w płytę grzejną do gotowania lub podgrzewania potraw. Piecyki stalowe mają mniejsze możliwości akumulacji ciepła. Ciepło oddają zaraz po rozpaleniu, a przestają oddawać zaraz po zakończeniu palenia. W porównani do pieców żeliwnych są o wiele lżejsze, więc można je również wykorzystywać do dogrzewania pomieszczeń na wyższych kondygnacjach niedociążając stropu. Ściany piecyków stalowych się nagrzewają to wyższych temperatur dlatego bardzo często stosuje się okładziny ceramiczne lub kamienne. Takie okładziny również przyczyniają się do dłuższego okresu trzymania temperatury. Trzon takiego pieca może mieć przekrój:

  • kołowy,
  • kwadratowy,
  • ośmioboczny,
  • kwadratowy z półkolistą ściana frontową.

Podobnie jak w przypadku pieców żeliwnych mogą być one wyposażone w płytę grzejną.

Czym jest ekogroszek?

ekogroszekJednym z rodzai paliw do pieców jest ekogroszek. Paliwo to jest produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego. Główną zaletą ekogroszku jest jego wysokokaloryczność. Poza tym posiadają niską zawartość siarki, wody oraz substancji niepalnych. Paliwo te charakteryzuje się niską spiekalnością oraz mniejszą produkcją popiołu. Standardowy rozmiar ziaren to 5-25 mm. Wymiary te sprawiają, że można go stosować w automatycznych dozownikach węgla. Podczas spalania ekogroszku powstaje mniejsza ilość:

  • tlenku siarki,
  • tlenku węgla,
  • węglowodorów aromatycznych,
  • dioksyn,
  • furanów,
  • pyłów.

Natomiast, jeśli piece wykorzystują mechaniczny nadmuch powietrza to powstaje większa ilość tlenków azotu. Kupując ekogroszek warto jest sprawdzić, czy posiada on certyfikat, ponieważ wielu sprzedawców oszukuje oferując węgiel niższej jakości i parametrach.

Czy warto wybierać ekogroszek workowany?Ekogroszek

Ekogroszek sprzedawany jest w postaci luźnej lub w workach. Ekogroszek workowany posiada więcej zalet. Po pierwsze sprzedawcy nie oszukują na wadze, jak i innych właściwościach. Wszystko jest napisane na opakowaniu. Poza tym transport, jak i składowanie jest łatwiejsze. W kotłowni worki można układać na sobie. Wybierając ekogroszek workowany mamy również gwarancję czystości w kotłowni. Również taki rodzaj pakowania węgla sprawia, że łatwiej jest go dozować do pieca.


Wiejec znaleźć można na:


Podsumowanie

Istnieje wiele metod ogrzewania domu. To jakie się rodzaj wybierze zależy od preferencji użytkowników, miejsca na instalacje systemu grzewczego oraz od ich zasobności portfela.