Różne rodzaje oświetlenia do mieszkania

Oświetlenie mieszkania ma całkiem spore znaczenie, jeśli chodzi o nasz komfort mieszkaniowy, co ciekawe często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Co zatem należy wiedzieć o oświetleniu i na jakie jego rodzaje należy się zdecydować, by w mieszkaniu było jasno, a dodatkowo by nasze lampy dobrze w pokoju wyglądały i w ciekawy sposób dopełniały aranżacji?

Czy lampy klasyczne  to rozwiązanie dla każdego?

Lampa stojącaLampy klasyczne, jak sama nazwa wskazuje nawiązują do klasycznego stylu, ale bynajmniej nie chodzi tu o zwykłe żyrandole, których większość osób mogłaby się spodziewać pod tym pojęciem. Lampy klasyczne to w dużej mierze lampy antyczne, co za tym idzie są to lampy stylizowane na te z minionych czasów. Charakteryzuje je to, że zwykle mają one dużą możliwość regulacji wysokości, a także ciepłe barwy, jak na przykład antyczny brąz, kolor szampański i złoty w różnych wariantach. Co za tym idzie ten rodzaj oświetlenie pasuje głównie do eleganckich pomieszczeń takich jak na przykład salon. Dodatkowo warto wiedzieć, że ten rodzaj lamp zazwyczaj najlepiej prezentuje się w mieszkaniach o wysokich stropach utrzymanych w klasycznej stylizacji.

Lampy wiszące to najpowszechniejsze rozwiązanie

Lampa wiszącaLampy wiszące to chyba obecnie najpowszechniejsze rozwiązanie. Nie ma właściwie domu w którym nie było by tego rodzaju oświetlenia. Zaletą tego rozwiązania jest to, że ten rodzaj lamp dobrze nadaje się do ogólnego oświetlenia pomieszczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o pomieszczenia o niezbyt dużym metrażu. Inną zaletą tego rozwiązania jest także i to, że maja one, a przynajmniej niektóre z nich, całkiem duże walory dekoratorskie. Lampy wiszące to ogólna kategoria, wśród tego rodzaju lamp można wyróżnić takie ich rodzaje jak:

 • lampy klasyczne
 • lampy materiałowe
 • lampy kryształowe
 • lampy designerskie
 • lampy wiszące LED
 • lampy witrażowe
 • lampy rustykalne
 • lampy loftowe

A także wiele innych rodzajów, bo właściwie każdy z obecnie wykorzystywanych stylów dekoratorskich, posiada dostosowany do swoich potrzeb rodzaj oświetlenia. Co za tym idzie wybór jest naprawdę duży, a to w dużej mierze przekłada się na to, że rozwiązanie to jest takie popularne.

Lampy LED stanowią praktyczne rozwiązanie

Lampa LEDLampy LED-owe już jakiś czas temu zyskały w Polsce dużą popularność. Skąd się wzięło zainteresowanie takim rozwiązaniem? Głownie wynika to z tego, że takie lampy LED-owe składają się z z drobnych diod umieszczonych we wspólnej oprawie, co sprawia, że po pierwsze są one energooszczędne, a ich żywotność jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku tradycyjnych lamp, a po drugie emitują one czyste i jasne światło, które jeszcze szczególnie mile widziane w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy też łazienka. Dodatkowo, jeśli mowa już o wykorzystaniu tego rodzaju lamp w tych pomieszczeniach to ich zaletą jest także i to, że zajmują one mało miejsca, co sprawia, że dzięki temu są one niezwykle funkcjonalne.

Modne oświetlenie LED i oprawy sufitowe LED

Oświetlenie sufitowe LEDLampy LED-owe kojarzą się wszystkim z minimalistycznymi lampami zwykle w kształcie oczka umieszczanego w suficie i rzeczywiście są to najpowszechniej wykorzystywane rodzaje opraw LED-owych, jednak nie oznacza to wcale, że to jest wszystko, bo oprawy LED-owe mogą być nie tylko minimalistyczne, ale także i dekoratorskie. Dodatkowo lampy LED-owe to także lampy wiszące i kinkiety, a te rodzaje lamp mają już zdecydowanie większe walory dekoracyjne, a co za tym idzie wykorzystując oświetlenie LED-owe nie trzeba także rezygnować ze strony wizualnej. Nie zmienia to jednak tego, że najbardziej funkcjonalne są one w takich pomieszczeniach jak kuchnia, łazienka, czyli wszędzie tam, gdzie światło często zapala się i gasi, a tak najlepiej sprawdzają się minimalistyczne oprawy sufitowe LED.


 

Więcej informacji na ten temat dostępnych na:

 • Multilampy.pl – sklep internetowy z lampami klasycznymi i podłogowymi
 • Czterykaty.pl – portal internetowy poświęcony aranżacji i wystrojowi wnętrz
 • Libra Energia – sklep online oferujący lampy led oraz oprawy sufitowe

 

Słowa podsumowujące

W dzisiejszych czasach, jeśli chodzi o oświetlenie mieszkania możliwości jest naprawdę sporo. To jakie rozwiązanie jest najlepsze zależy od tego do jakiego rodzaju pomieszczenia szukamy lampy, w jakim stylu utrzymane jest całe pomieszczenia, a także jakie są nasze oczekiwania jeśli chodzi o zalety stosowanego rodzaju oświetlenia.