Remont drewnianego domu i wymiana dachu

Remont drewnianego domu, zwłaszcza takiego, który przez długi czas był opuszczony, to długotrwałe i dość kosztowne zajęcie. Charakter prac, a także ich ilość zależy od wielu czynników takich jak stan domu, ilość zmian wprowadzanych w domu, planowany efekt renowacji.

Początek remontu to naprawa dachu – odnowione pokrycia dachowe lub nowa blachodachówka

blachodachówkaPrace remontowe, zwłaszcza w starym drewnianym domu należy zacząć od dachu. Szczególnie bezzwłocznie jeśli on jest zapadnięty lub uszkodzony do tego stopnia, że nie stanowi już bariery dla deszczu i śniegu, które bez trudności przenikają do wnętrza, systematycznie je wyniszczając. Dachy starych domów często nie posiadają izolacji termicznej ani wodnej co sprawia, że trzeba zdjąć całą dachówkę by móc zamontować odpowiednie rozwiązania. Metody renowacji starego dachu są dwie: możemy albo zdjąć całą starą dachówkę i ją odświeżyć za pomocą specjalnej farby, która wnika w strukturę wypełniając powstałe w niej przez lata użytkowania mikro ubytki. Ewentualnie, gdy część dachówek jest już zniszczona w taki sposób, że renowacja nie pomoże, można je wymienić na inne, jednak pochodzące z tego samego okresu tylko zachowane w lepszym stanie. Jest to rozwiązanie, które pozwala zatrzymać oryginalny charakter i wygląd domu, jednak jest ono dość kłopotliwe i pracochłonne. Większość osób podejmujących się renowacji starego dachu, decyduje się na wymianę całego pokrycia dachowego. W tym celu na miejsce starej dachówki kładzie się zazwyczaj nową blachodachówkę. Cechuje się ona dużą wytrzymałością na działanie czynników atmosferycznych, co za tym idzie dach pokryty w ten sposób nie będzie wymagał szczególnych prac przez wiele lat. Wybór odpowiedniego rozwiązania uwarunkowany jest względami ekonomicznymi, ale przede wszystkim projektem renowacji domu. Jeśli ma on być utrzymany w dawnym klimacie, zmiany w starej renowacji lepiej ograniczyć do absolutnego minimum.

Renowacja drewnianego domu – ciąg dalszy

drewniane domy z baliNaprawa dachu to element kluczowy, ponieważ w znaczącym stopniu zapobiega powstawaniu kolejnych uszkodzeń, jednak liczba prac do wykonania przy renowacji drewnianego domu jest o wiele większa. Napraw zazwyczaj wymagają zewnętrzne elewacje. W zależności od tego w jakim są one stanie przedsięwziąć można następujące rozwiązania. Jeśli próchnienie nie jest zbyt zaawansowane można jedynie ograniczyć się do usunięcia wierzchniej warstwy belek, ich odświeżenia i ponownego zabezpieczenia. Jeżeli jednak procesy gnilne są już bardzo mocno zaawansowane, wówczas konieczna jest już wymiana całych elementów. Dodatkowo zazwyczaj konieczne jest także ponowne ocieplenie budynku, które na przestrzeni lat utracił swoje właściwości izolacyjne. Częstym problemem są także systemy grzewcze, w zależności od tego jakie rozwiązanie zostało w domu zastosowane, musimy dokonać albo przebudowy, albo po prostu je oczyścić, tak by było ponownie funkcjonalne. Wśród elementów często wymagających uwagi znajdują się również okna. W zależności od ich stanu można je odnowić lub wymienić na nowe, jednak przy renowacji drewnianego domu i wymianie okien, dobrze jest zdecydować się na okna drewniane wykonane na zamówienie u miejscowego stolarza, co sprawi, że będą one odpowiednio dopasowane do naszego domu. Wśród pozostałym prac remontowych można wymienić:

  • renowację podłóg
  • wymianę podłóg
  • wyburzanie ścian nośnych
  • wyburzanie i stawianie ścian działowych
  • modernizację instalacji elektrycznej, wodnokanalizacyjnej
  • renowację schodów
  • doświetlenie pomieszczeń
  • renowację/budowę ogrodzenia

Ilość potrzebnych prac do wykonania w dużej mierze zależy od tego czy jest to dom stary, który nie został jeszcze przystosowany do współczesnych warunków mieszkaniowych, czy jest to dom użytkowany już od jakiegoś czasu. W przypadku użytkowanego drewnianego domu, który był w miarę regularnie odświeżany nakład prac, a także i środków finansowych jakie one wymagają jest zdecydowanie mniejszy.


Źródła wiedzy:


Reasumując:

dom z balaRemont domu nigdy nie jest ani łatwym, ani tanim zajęciem, a drewniane budynki bywają szczególnie wymagające. Dlatego zanim przystąpimy do remontu warto szczegółowo rozplanować prace, jakich budynek wymaga, określić charakter modernizacji i rozgraniczyć to wszystko w czasie, wskazując przy tym, które prace muszą zostać wykonane niezwłocznie. Tego typu działania ułatwią przeprowadzenie renowacji drewnianego domu.