Remont domu i jego ocieplenie przy użyciu piany

Remont i modernizacja domu wymagają sporej inwestycji. Aby wszystko przebiegło w miarę sprawnie i jak najniższym kosztem dobrze jest zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw, między innymi:

 • jak wygląda ogólna konstrukcja naszego domu
 • czy dom wymaga renowacji instalacji kanalizacyjnej i elektrycznej
 • jaki jest stan stolarki okiennej
 • oraz czy będziemy ocieplać dom i jakimi metodami.

Jeśli dom nie wymaga zbyt dużych modernizacji i nakładów pracy i jesteśmy w stanie zrobic go sami to na pewno znacznie obniży koszty.

Remont – przedsięwzięcie logistyczne

remontJeśli jednak ocenimy stan domu i stwierdzimy, ze sami nie podołamy przedsięwzięciu musimy podjąć decyzję o wynajęciu ekipy, która świadczy usługi remontowe. Wyboru ekipy warto dokonać bardzo dokładnie, remontu nie robimy przecież co roku i nie jest to najtańsza inwestycja. Warto na początek wybrać kilka firm budowlanych, poprosić o wycenę i dopiero wtedy zdecydować się na tę, która nam najbardziej odpowiada. Oczywiście uważnie podpisujemy umowę, określamy cenę usługi, zakres obowiązków, kary umowne jeśli ekipa nie dotrzymuje postanowień umowy.

Ocieplanie domu za pomocą izolacji pianą

izolacja poddaszaGdy nasz dom wymaga ocieplenia warto wybrać jedną z metod izolacji mianowicie piankę poliuretanową. Wykonane z poliuretanu pianki bardzo dobrze sprawdzają się przy izolacji domu. W szczególności pianki przeznaczone są do:

 • montażu drzwi i okien
 • izolowania i klejenia paneli ściennych, blach i dachówek
 • wypełniania różnego rodzaju szczelin pomiędzy płytami styropianowymi
 • uszczelniania i wygłuszania ścianek działowych.

Zalety pianki poliuretanowej:

 • najlepszy materiał termoizolacyjny
 • nie wymaga stosowania spoin
 • bardzo dobrze przyczepia się do różnego rodzaju podłoży
 • odporna na skrajne temperatury
 • bezzapachowa i trwała.

Izolacja pianką ma dużo zalet jest łatwa w transporcie, przy obróbce i w montażu. Jest też bardzo odporna na działanie wszelkiego rodzaju grzybów. Jedyną jej wadą jest fakt, że trakcie pożaru wydziela niestety bardzo szkodliwe substancje m.in. tlenek azotu i dwutlenek węgla. Pianka ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Wybór skutecznej izolacji cieplnej domu to poważna decyzja. Nieprawidłowo wykonana izolacja zamiast oszczędności generuje dodatkowe koszty.
Izolacji takiej można dokonać za pomocą płyt z pianki lub natrysku pianką poliuretanową.

Izolacja natryskowa

ocieplanieOcieplanie budynków izolacją natryskową za pomocą pianki to bardzo korzystna inwestycja. Izolacja pianą daje dobre efekty między innymi dlatego, że pianka bardzo silnie się rozpręża, dzięki temu skutecznie zabezpiecza wszelkie łączenia wynikające z budowy konstrukcyjnej budynku. Szczelnie pokrywa wszelkie ubytki.
Powszechnie stosowaną dotychczas metodą ocieplania budynków jest metoda ocieplania płytami styropianowymi lub wełną mineralną. Jednak jest ona wypierana coraz skuteczniej przez metodę izolacji natryskowej. Ekipy remontowe świadczące usługi remontowe w zakresie ocieplania budynków coraz częściej proponują swoim klientom właśnie izolację pianką. Przy swoich właściwościach termoizolacyjnych pianka ma także właściwości dźwiękoszczelne oraz tężejąc jednocześnie sztywnieje dzięki czemu znacznie wzmacnia konstrukcję szkieletową budynku.


Źródła:


 

Koszty zastosowania izolacji natryskowej

kosztyKoszt zastosowania izolacji natryskowej pianką jest porównywalny z kosztem ocieplenia budynków płytami styropianowymi czy wełną mineralną. Jednak zastosowanie izolacji piankowej ma tę dodatkowa zaletę, że jest znacznie bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Izolacja pianką przebiega szybciej niż izolacja a płytami styropianowymi nie wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych, i w zasadzie nie posiada błędów konstrukcyjnych tak jak płyty styropianowe. Bardzo często zdarza się bowiem, że płyty położone są nieodpowiednio i zamiast spełniać swoją rolę działają wręcz odwrotnie, czyli zima zamiast zatrzymywać ciepło w budynku powodują jego uciekanie. Izolacja natryskowa pianką jest znacznie bardziej opłacalna pod wieloma względami.