Niezależnie od wielkości gospodarstwa, wszelkie formy zautomatyzowania wpływają korzystnie na wydajność pracy. Rolnicy chętnie wdrażają różnego rodzaju unowocześnienia, w tym rozwinięte technologicznie maszyny.
Wybór odpowiedniego silosa
Przechowywanie paszy w silosach wpływa na usprawnienie pracy w rolnictwie. Silosy paszowe dla rolników niezbędne są przy hodowli bydła, trzody chlewnej i drobiu. Przechowywane są w nich mieszanki sypkie i granulowane. Zbiorniki posiadają lejowate zakończenie, którego wewnętrzna powierzchnia jest płaska, aby ułatwić zsypywanie się paszy. Najczęściej stosowany materiał do wykonania silosu to ocynkowana blacha – gładka lub pofałdowana. Ocynkowana blacha skutecznie zabezpiecza przed korozją. Zastosowanie blachy falistej zapobiega przegrzewaniu się materiału latem. Trwałość i wytrzymałość silosów będzie zależała od tego jak solidna jest konstrukcja. Warto zwrócić uwagę na dach silosu – powinien być tak wykonany, aby woda nie spływała po ścianach. Zbiornik wypełniany jest paszą bezpośrednio z paszowozu w sposób pneumatyczny lub mechaniczny Zbiorniki opróżniane są przez spiralne lub łańcuchowe przenośniki. Przenośnik do transportu paszy jest kluczowym elementem pracy całego układu. Poszczególne elementy połączone są za pomocą wytrzymałych śrub i wypełnione silikonem. Coraz częściej stosowane są też silosy wykonane z tworzywa sztucznego. Zyskały popularność z uwagi na trwałość i dobre warunki izolacyjne. Spotyka się też w ofertach silosy z laminatu, poliestru lub tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym.
Standardowo, producenci oferują zbiorniki o pojemności do 50 ton, ale można też zamówić większe urządzenia. Cała konstrukcja silosu utrzymuje się na czterech stalowych nogach, ustawiana jest na przygotowanym fundamencie betonowym.