Projektowanie domu seniora – co warto wiedzieć?

Dom seniora powinien być bez wątpienia miejsce przyjaznym dla pensjonariuszy. Każdy z nich jest na pewno inny, jednak kiedy zakładamy taki dom powinniśmy uczynić wszystko, żeby pomieszczenia były uniwersalne i żeby każdy czuł się tam dobrze.

Dom seniora z uniwersalnym salonem

prywatny dom senioraOsoby, które decydują się na założenie prywatnego domu seniora na przykład w takim dużym mieście jak Bydgoszcz, powinni wiedzieć dość sporo o potrzebach osób starszych i o ich wymaganiach. Każdy jest inny, jednak są rzeczy, które się powtarzają w przypadku wielu osób starszych i warto zadbać o zapewnienie uniwersalności pomieszczeniom takiego domu. Jeśli chodzi o integrowanie pensjonariuszy i stwarzanie atmosfery zbliżonej do rodziny, bardzo ważne jest zorganizowanie miejsca do wspólnego przebywania. Pewnego rodzaju salon, w którym będzie można porozmawiać, poczytać, pooglądać razem telewizję czy pograć w szachy. Salon właśnie może być elementem domu, który będzie najbardziej uniwersalny. Wiedząc sporo o upodobaniach osób starszych na pewno będziemy w stanie wyposażyć go w taki sposób, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Zatem w każdym pokoju dziennym w domu seniora powinien znaleźć się telewizor. Poza tym przydatne będzie posiadanie małej biblioteczki, osoby starsze często lubią czytać. Należało by wyposażyć go również w kilka gier, które pomogą pensjonariuszom się zjednoczyć a jednocześnie będą dobrą rozrywką. Dobre w tym przypadku mogą być szachy czy warcaby. Albo inne gry dla kilku osób, które w jakimś stopniu zainteresują osoby starsze.

Sypialnie i łazienki w domach seniora

wnętrze domu senioraJeśli chodzi o sypialnie natomiast z całą pewnością muszą być wygodne w użytkowaniu. Nie jest konieczne umieszczanie zbyt dużej ilości mebli. Pokoje mogą być nie za duże, żeby sprawić wrażenie przytulności. Powinno się tam znajdować

  • łóżko
  • komoda
  • stolik nocny
  • telewizor/radio
  • fotel
  • stół i krzesło

Głównym elementem powinno być łóżko i oczywiście w zależności od potrzeby mieszkańca dobrany materac. Dobrym rozwiązaniem są łóżka z regulowaną wysokością. Dodatkowym wyposażeniem pokoju prywatnego może być również radio czy telewizor. Ważne jest również, żeby umieścić w nim fotel, na którym senior będzie mógł posiedzieć odpocząć lub coś poczytać. Potrzebny będzie również stół i krzesło. Wygodniejsze jest zastosowanie prysznica, jednak należy pamiętać o tym, żeby brodzik nie był wysoki. W nim również musi być zamontowany uchwyt, który pomoże osobie starszej w kąpieli, a miejsce na przybory do kąpieli powinno być na wysokości klatki piersiowej, żeby nie musiał się nachylać.

Wykładzina podłogowa – zalety i wady

wykładzina dywanowaJeśli chcemy zdecydować się na założenie na podłogach wykładziny, musimy pamiętać, że nie jest ona najłatwiejsza, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. A może to być najważniejszym elementem, gdyż osoby starsze często nie są w stanie dbać o czystość samodzielnie. Jednak położenie wykładziny ociepli wnętrze pomieszczenia i sprawi, że będzie bardziej przytulne, a to również jest istotne. Mamy do wyboru dodatkowo dwa rodzaje wykładziny, kładzioną na całej powierzchni i wykładziny dywanowe w płytkach. Zdecydowanie lepsze będzie zastosowanie tej kładzionej w jednym elemencie. Płytki mogą ulegać podwijaniu z czasem, a to stwarza dodatkowe zagrożenie.

Odkurzacze centralne – niezbędny element

odkurzanie centralneZarówno w przypadku kiedy zdecydujemy się na wykładzin, albo jeśli położymy podłogę drewnianą lub panelową wymagane jest odkurzanie. Przy dużej ilości pokoi może to stanowić pewien problem. Można jednak skorzystać z ułatwienia jakie daje odkurzacz centralny. Dobry pomysłem będzie jego zamontowanie w sypialniach pensjonariuszy, szczególnie przy stole. Jeśli chodzi o salon, może to nie spełnić już swojej roli, głównie ze względu na jego większe wymiary. Chyba, że zamontujemy go w miejscy najczęściej używanym, gdzie będzie największe zabrudzenie. Odkurzanie centralne zdecydowanie ograniczy nasz czas poświęcony na sprzątanie w naszym domu seniora.

 


Szczegółowe informacje dotyczące poruszanych zagadnień:

  • Architekci.pl – portal internetowy skierowany do architektów oraz inwestorów
  • Lesnydomseniora.pl – strona internetowa prezentująca prywatny dom seniora w Bydgoszczy
  • Wykladzinydobiura.pl – strona internetowa firmy oferującej wykładziny podłogowe
  • Odkurzaj.eu – sklep internetowy oferujący odkurzacze centralne

Podsumowując

Każdy pokój powinien mieć dodatkowo dostęp do osobnej łazienki. Jej wyposażenie musi być oczywiście również odpowiednio dostosowane. Należy pamiętać o montowaniu uchwytów, które pomogą seniorowi wstać.