Pompy ciepła i ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć?

Pompy ciepła choć jeszcze może nie są rozwiązaniem szczególnie rozpowszechnionym w Polsce to jednak z każdym rokiem zyskują one na popularności, warto zatem co nieco zorientować się w tym temacie, poznać jakie są zalety tego rozwiązania i czy na wdrążeniu takiego systemu można skorzystać jak on działa i czy sprawdzi się w naszych warunkach.

Pompy ciepła i ich rodzaje

Powietrzne pompy ciepłaJeśli mowa o pompach ciepła to na wstępie należałoby zaznaczyć, że pomp ciepła jest kilka rodzajów, które różnią się od siebie źródłem z którego pozyskują energie cieplną, a także i w pewnym sensie wydajnością i funkcjonalności, Jednak po kolei najpierw wypadało by przedstawić rodzaje pomp, zatem można wyróżnić:

  • powietrzne pompy ciepła
  • wodne pompy ciepła
  • gruntowe pompy ciepła

Najpowszechniejsze są powietrzne pompy, głównie z racji tego, że jeśli chodzi o ich montaż to nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań, co w praktyce oznacza, że można je montować praktycznie wszędzie. Zastrzeżenie budzi nieco kwestia ich wydajności zwłaszcza w tych zimniejszych okresach, jednak zaznaczyć tu należy, że problem ten dotyczył głównie urządzeń starszego rodzaju, ponieważ nowoczesny sprzęt raczej nie ma już takich problemów i swoją sprawność zachowuje nawet przy bardzo niskich temperaturach. Wodne pompy ciepła w Polsce wykorzystuje się bardzo rzadko, co może wydawać się dość dziwne, jeśli by wziąć pod uwagę fakt, że zbiorników wodnych z których można by ciepło pobierać na terenie naszego kraju nie brakuje, a także i dlatego, że oferowane są dofinansowania pompy ciepła także i tego typy.

Czy gruntowe pompy ciepła są efektywne?

Pompa ciepła w domuGruntowne pompy to dość popularne rozwiązanie, albo przynajmniej cieszące się dużym zainteresowaniem, głównie z racji tego, że uznaje się, że wydajność tych pomp jest najwyższa, a co za tym idzie zapewniają one najwyższy komfort cieplny. Mankamentem tego rozwiązania jest jednak fakt, że instalacja takiej pompy może być dość kłopotliwa i że nie wszędzie takie rozwiązanie da się zastosować. Wynika to głównie z racji tego, że w przypadku tego rodzaju pomp ciepło pobierane jest z wnętrza ziemi, a co za tym idzie konieczne jest wykonanie odwiertów. Odwierty do pomp ciepła pomimo, że nie są jakoś szczególnie rzadko świadczoną usługą wiążą się z dodatkowymi kosztami, co sprawia, że instalacja gruntowej pompy ciepła jest zdecydowanie droższa niż na przykład powietrznej, przy czym zapewnia ona praktycznie zawsze stały poziom ciepła.

Ogrzewanie podłogowe a pompy

Ogrzewanie podłogoweOgrzewanie podłogowe samo w sobie ma kilka zalet. W gruncie rzeczy jego największą zaletą jest to, że pozwala ono zaoszczędzić sporo wolnej przestrzeni w domu, a dodatkowo jakby nie było rozwiązanie to ma tę zaletę, że jako że niweluje konieczność posiadania w pomieszczeniach grzejników wpływa także pozytywnie na walory estetyczne wnętrza. Jeśli chodzi natomiast o komfort cieplny jaki zapewnia ten rodzaj ogrzewania to jest on wysoki, porównywalny z tradycyjnym ogrzewaniem. Jednak powodem dla którego mówimy tutaj o ogrzewaniu podłogowym jest przede wszystkim fakt, że system ten bardzo dobrze współpracuje z pompami ciepła. Warto jednak mieć na uwadze, że wymiana tradycyjnego ogrzewania, na ogrzewanie podłogowe w przypadku pompy ciepła może zwiększyć komfort cieplny w domu, jednak jest to dość kosztowna i czasochłonna inwestycja, dlatego należy ten fakt dobrze przemyśleć, choć pod uwagę należy w tym wypadku wziąć zarówno wady jak i zalety takiej inwestycji. Problemu tego nie ma w przypadku nowego domu, wówczas już na etapie inwestycyjnym można zdecydować się na ogrzewanie podłogowe.


Dokładniejsze informacje dostępne na:

  • Inzynierbudownictwa.pl – serwis informacyjny związany z budownictwem i inżynierią
  • Hydroglob – strona internetowa firmy ze Śląska wykonującej odwierty pod pompy ciepła
  • Green Thermal – strona przedsiębiorstwa z okolic Łodzi oferującego pompy ciepła

Podsumowanie tematu

Pompy ciepła połączone z ogrzewaniem podłogowym to bardzo ciekawa alternatywa jeśli chodzi o tradycyjne sposoby ogrzewania domy, zwłaszcza jeśli by wziąć pod uwagę, że zarówno ceny opału jak i prądy z roku na rok idą w górą,a także i fakt, że rozwiązanie to jest przyjazne dla środowiska. Jednak za nim zdecydujemy się na takie rozwiązanie warto dobrze się zastanowić jaki rodzaj pomp jest dla nas najkorzystniejszy i najbardziej opłacalny.