Pojawienie się koszy na śmieci w przedszkolu

 

Zarządzałam niepublicznym przedszkolem w mieście i postanowiłam wprowadzić zmiany, które miały mieć korzystny wpływ na maluchy. Od dziecka chciałam, żeby uczyły się porządku i dlatego postanowiłam umieścić w każdej sali kosze na śmieci.

Dzieci wyrzucające śmieci do koszy

Kosze na śmieci dla dzieciDo tej pory śmieci zbierała sprzątaczka i ona się tym zajmowała. Nie chciałam jej więcej obciążać, bo miała mnóstwo innych zajęć i ciężko było jej się wyrobić w wyznaczonym czasie. Postanowiłam więc kupić kosze na śmieci, które nadawały się do mojej placówki. Kosze na śmieci dla dzieci dostępne były w hurtowni, którą miałam nie raz okazję odwiedzić. Szukałam tam odpowiednich koszy, które spodobałyby się dzieciom. Dzięki temu chętnie wyrzucałyby śmieci tam gdzie trzeba. Wybrałam kolorowe kosze dla dzieci, na których były różne ozdoby. Niektóre kosze miały wzory kwiatków, piesków i słoneczek. Każdy kosz wybrałam w innym kolorze, żeby było urozmaicenie. Następnego dnia w przedszkolu pokazałam dzieciom kosze na śmieci i wyjaśniłam do czego służyły. Kosze tak bardzo maluchom się spodobały, że wszystko wrzucały zgodnie z instrukcją, którą im przekazałam. Pomysł z koszami okazał się trafiony, bo dzieciaczki szybko pojęły zasady i same wyrzucały śmieci do koszy. Dziewczynki wybierały kosze z kwiatkami a chłopcy z pieskami. Dla dzieciaków to była spora frajda i świetnie się przy tym bawiły a jednocześnie uczyły się jak utrzymać porządek. Rodzice podczas zebrania pochwalili moją inicjatywę.

Rodzice podczas następnego zebrania poinformowali mnie, że ich dzieci w domu także zaczęły dbać o porządek, bo nauczyły się, że papierki należało wyrzucać do śmieci. Byłam zadowolona, że to przyniosło aż tak ogromny efekt i pochwaliłam się tym na stronie internetowej przedszkola.