Oświetlenie w domu i ogrodzie, czyli lampy ogrodowe i nie tylko

Urządzając każde pomieszczenie zarówno amatorzy jak i profesjonalni projektanci wnętrz zwracają uwagę na dobór mebli, kolorów i oświetlenia. Istotna jest także funkcja konkretnego pomieszczenia i jego charakter. Za pomocą dodatków można osiągnąć klasyczny lub bardzo nowoczesny efekt. Spełnienie tych kilku warunków gwarantuje nam, że mieszkania będą urządzone zgodnie z naszymi gustami i przede wszystkim, że będą funkcjonalne.

Odpowiednie lampy to też odpowiedni styl

lampy italuxJeśli przykładowo w naszym salonie stoją już wszystkie meble, jeśli mamy wybrane kolory i dodatki, to teraz czas na wybór oświetlenia. Wedle potrzeb możemy postawić na żyrandole klasyczne, na nowoczesne lampy podłogowe, lub na połączenie tych dwóch elementów. Światło w każdym pomieszczeniu odgrywa trochę inną rolę. W kuchniach i łazienkach powinno być wyraźne i dosyć mocne. W końcu zarówno do przygotowywania potraw jak i do wykonywania makijażu potrzebne jest nam dobre źródło światła. Fajnie gdy lampy w łazience i kuchni emitują jak najbardziej naturalne światło. Z kolei w sypialni potrzebujemy bardziej przytulnego efektu i zamiast wybierać żyrandole klasyczne możemy postawić na dwie nocne lampki. Wybór dobrego i modnego oświetlenia wcale nie jest łatwy.

Czym się kierować, przy wyborze konkretnych lamp w sklepie?

sklep z lampamiJeszcze większa trudność pojawia się wtedy, gdy idziemy do sklepu, i gdy stajemy przed szeregiem lamp. Co wtedy należy wybrać i czym się kierować? Dobra lampa charakteryzuje się:

  • odpowiednio długim przewodem,
  • dobrą jakością wykonania,
  • nowoczesną technologią ułatwiającą oszczędzanie,
  • ciekawym designem.

Kierując się tymi cechami będzie nam łatwiej podjąć właściwą decyzję. Nie bez znaczenia jest także charakter lampy i rodzaj materiału. Czego innego wymaga się od tradycyjnych żyrandoli ze szklanymi kloszami, a czego innego od nowoczesnego abażuru wykonanego w stylu glamour. Jeśli w naszych wnętrzach dominują surowe i proste formy, to automatycznie lampa nie powinna być zbyt strojna i elegancka. W takich przypadkach stawiajmy na nowoczesnych projektantów. Tworzą oni lampy podłogowe, które na długo potrafią zapaść w pamięć. Przede wszystkim należy także wziąć pod uwagę to, że taka modernistyczna lampa jest swoistego rodzaju dekoracją. Nie potrzebuje już żadnych dodatkowych elementów, bo sama w sobie jest ozdobą.


Informacje pochodzą:


 

Nowoczesne oświetlenie wnętrza domu

oświtlenie ledOświetlenie salonu, kuchni czy pokoju dziecka przeważnie umieszczone jest w centralnym miejscu pomieszczenia na suficie. Niemniej jednak poza tym główny źródłem światła możemy także do każdego wnętrza wprowadzić dodatkowe oświetlenie. I tak na przykład w salonie i sypialni odnajdą się lampy podłogowe, a w gabinecie i w pokoju dziecka lampki biurkowe. Kompletując takie zestawy zwracajmy uwagę na to, żeby miały jakąś cechę wspólną. Dzięki temu ujednolicimy wnętrze i zyskamy spójny efekt. A jeśli udało nam się już wybrać oświetlenie spełniające nasze oczekiwania, to teraz czas na wybór dobrych żarówek. Teraz można sporo na tym zaoszczędzić. Takie na przykład żarówki LED dają wyraźne światło, ale czerpią bardzo mało energii. Być może wymiana wszystkich żarówek w domu będzie kosztowna, ale taki wydatek z pewnością szybko się zwróci.

Lampy ogrodowe i oświetlenie zewnętrze domu, garażu i podjazdu

lampy zewnętrzneOświetlenie w domowe to jedna kwestia, a oświetlenie do ogrodu to już zupełnie inna sprawa. Jeśli mamy działkę lub przydomowy ogród, to z pewnością lubimy spędzać w nim swój wolny czas. Biesiadowanie wspólnie z przyjaciółmi, to bardzo dobry sposób na relaks. Wieczorną porą przydałoby się jakieś oświetlenie, typowe lampy do ogrodu są trochę inne niż oświetlenie do domu. Tam także liczy się design i modne wzory, ale większą wagę należy przyłożyć do bezpieczeństwa i perfekcyjnego wykonania. Lampy ogrodowe, kable i przedłużacze muszą być wodoodporne. Kable w takich lampach pokrywane są dodatkową warstwą zabezpieczającą i na nią należy zwrócić uwagę. Nowoczesny lampy ogrodowe mogą być także zasilane energią słoneczną. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy szukają nowoczesnych produktów i którzy nastawiają się na oszczędność. W sklepach można znaleźć także produkty, które pomagają nam doświetlić na przykład drogę dojazdową do garażu. Symetrycznie rozmieszczone wzdłuż ścieżki oświetlenie wieczorem daje niesamowity efekt.