Obcowanie z przyrodą jest najlepszą z możliwych form relaksu. Otoczenie zieleni poprawia nastrój, wycisza i koi nerwy, daje również odpoczynek zmęczonym oczom. Nie bez powodu staramy się wnosić zieleń do naszych wnętrz. Jednym z ciekawych sposobów na otoczenie się ulubioną roślinnością jest stworzenie ogrodu zimowego, który będzie przedłużeniem przestrzeni zewnętrznej.
Rodzaje ogrodów zimowych
Relaks w ogrodzie pozwala nam nacieszyć się widokiem kojącej zmysły zieleni i naładować baterie po ciężkim dniu. Niestety sezon ogrodowy nie trwa cały rok, a późna jesień definitywnie go kończy. Jeśli zimą brakuje nam widoku zieleni za oknem, warto rozważyć budowę ogrodu wewnątrz domu. Wyjątkowe całoroczne ogrody zimowe pozwalają na korzystanie z uroków zieleni przez okrągły rok, niezależnie od pogody czy ilości kresek na termometrze. Decyzję o budowie takiego ogrodu trzeba jednak podjąć dość wcześnie, bo już na etapie budowy domu. Wyjątkowe całoroczne ogrody zimowe wymagają bowiem solidnego fundamentu, który udźwignie ciężką konstrukcję. Głównym założeniem zimowego ogrodu całorocznego jest możliwość korzystania z niego nawet zimą. Z tego powodu wymaga on odpowiedniej technologii budowy, która zadecyduje o izolacyjności pomieszczenia. Za odpowiednią szczelność na opady i wiatr oraz za niski współczynnik przenikania ciepła odpowiada konstrukcja profili oraz szklenie szybami zespolonymi wypełnionymi argonem. Taka konstrukcja ma jednak ogromny ciężar, co wymaga solidnego podparcia. W takim ogrodzie można bez większych przeszkód utrzymać temperaturę zbliżoną do tej panującej w pozostałych pomieszczeniach.
Odmianą ogrodu zimowego jest ogród sezonowy. Jego konstrukcja jest dużo lżejsza, dzięki czemu można ją wznosić nawet na balkonie. Nie jest jednak wystarczająco szczelna, aby ochronić przed wychłodzeniem zimą. Ten typ ogrodu może stanowić raczej przedłużenie tarasu, na którym rośliny będą miały nieco lepsze warunki niż pod gołym niebem.