Budowa domu, to nie lada wyzwanie, zajmujące najczęściej od kilku do kilkunastu miesięcy. Wybór miejsca zamieszkania to zazwyczaj decyzja długoterminowa, dlatego warto więc dobrze wszystko przemyśleć zanim zabierzemy się do pracy.
Na początek zalety i wady projektu domu jednorodzinnego
Tak jak każda, rzecz również mieszkanie w domu ma swoje wady i zalety. Domek jednorodzinny na pewno daje nam wiele swobody i wolności. Możliwość uwolnienia się od uporczywych sąsiadów za ścianą, posiadanie własnego ogródka, w którym latem urządza się grilla. Jednak to nie jedyne zalety, zdecydowanie plusem jest tutaj także duża przestrzeń oraz dowolne jej zagospodarowanie. Sami dobieramy sobie projekt domu, a wraz z nim rozkład pokoi, kuchni, łazienki itd. Koniec z martwieniem się gdzie schować rower, gdzie upchnąć odzież zimową, a co z wózkiem. Wszystko po prostu chowamy do garażu, piwnicy czy pomieszczenia gospodarczego. Szczególnie dużą ulgę poczują rodzice z dziećmi, którzy będą mogli mieć swoje bawiące się w ogródku pociechy, na oku nie ruszając się z domu. Jednak mieszkanie w domku jednorodzinnym to nie sama sielanka. Tyle co koszty inwestycji można w miarę porównać z zakupem nowego, przestronnego mieszkania, tak niestety koszta eksploatacji, a szczególnie ogrzewania są dużo wyższe niż w przeciętnym mieszkaniu. Natomiast posiadanie ogródka wiąże się z pewnymi obowiązkami, chociaż by minimalistycznym koszeniem trawy. Latem jednak praca w ogrodzie się nie kończy, bo i zimą bez odśnieżenia podjazdu nie wyjedziemy. Dodatkowo za dużą przestrzenią idzie większa ilość sprzątania. Tutaj oprócz wnętrza i okien, do mycia mamy także tarasy, akcesoria ogrodowe, garaż, pomieszczenie gospodarcze. Jeżeli zdecydujemy, że jednak korzystniej jest nam wybudować dom niż zakupić mieszkanie, przychodzi pora na zakup projektu. Pierwszym pytaniem jest projekt domu jednorodzinnego gotowy czy na zamówienie? Otóż na korzyść „gotowców”, wpływa na pewno niższa cena. Kolejnym elementem jest cena, jednak poza tym:
- oszczędność czasu (nie musimy czekać na realizację planów, ani prowadzić konsultacji z architektami);
- duży wybór projektów dostępnych w magazynach, katalogach oraz internecie;
- gotowe wizualizacje domów od ręki;
- większa możliwość ujrzenia domu „na żywo” przed jego wybudowaniem, z racji tego że projekty często się powtarzają;
Jednak również gotowe projekty mają swoje zalety:
- duża swoboda w wyborze architekta;
- optymalne dopasowanie domu do liczby członków oraz powierzchni działki;
- możliwość natychmiastowych zmian w projekcie;
- możliwość dopasowanie rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych do lokalnych warunków
Czym kierować się przy doborze projektu domu jednorodzinnego?
Przede wszystkim decydując się na konkretny projekt musimy zwrócić uwagę na jego wnętrze. Powinno być ono funkcjonalne, o tyle o ile zewnętrzną elewacje łatwo jest zmienić, o tyle przy rozkładzie pomieszczeń nie jest już to takie proste. Kształt domu powinien mieć jak najbardziej regularne kształty, jeżeli zależy nam na niskich kosztach budowy, gdyż wszystkie uskoki i wykusze podnoszą cenę realizacji. Dodatkowo nierówne kształty wpływają na nierówny rozkład ciepła. Obciąć koszty budowy możemy także, poprzez dach dwuspadowy, zamiast wielospadowego, którego cena może nić nieraz dwa razy wyższa. Z wielospadowym dachem wiążą się także możliwość wystąpienia nieszczelności, droższe prace dekarskie oraz dłuższy czas realizacji. Poza tym znaczenie ma także wysoka ścianka kolankowa. Coraz bardziej popularne stają się domy parterowe, jednak jeżeli rozmiar działki zmusza nas do poddasza użytkowego, wybierzmy ten projekt, w którym nie będzie konieczności schylania się podczas poruszania po pokoju, dlatego zadbajmy o wyższą ściankę kolankową, dzięki której zdobędziemy więcej przestrzeni. Pamiętajmy także, aby nie przesadzać z rozmiarem domu. Powierzchnia powinna odpowiadać naszym rzeczywistym potrzebą, czyli nie być za duża, ale także nie za mała.
Automatyka domowa – w co warto wyposażyć dom?
Żaden dom, nie może bezpiecznie funkcjonować bez odpowiedniej automatyki, umożliwiającej stresowanie urządzeniami domowymi. Zdecydowanie nie możemy pominąć alarmu przeciwpożarowego, który nie tylko poinformuje nas o zagrożeniu w domu, ale także może bezpośrednio łączyć się ze strażą pożarną. Dobrą inwestycją będzie także monitoring domu i alarm antywłamaniowy. Systemy alarmowe w znacznym stopniu zwiększają bezpieczeństwo domu i osób w nim przebywających. W celu zapobiegania włamaniom możemy wykorzystać SSWN bądź CCTV. Często spotykany jest również system oświetleniowy, który można zintegrować z instalacją alarmową, wykorzystując czujniki ruchu. Oprócz tego umożliwia on nam dobieranie natężenia światła bądź sterować kilkoma odbiornikami jednocześnie używając jednego przycisku.
Więcej na ten temat na:
- ABM Serwis – strona internetowa firmy wykonującej instalacje elektryczne domów inteligentnych
- Architekci.pl – portal internetowy skierowany do architektów oraz inwestorów
- MJ Projekty – witryna internetowa biura z Białegostoku tworzącego projekty domów
Podsumowanie
Decyzja o budowie domu jest bardzo ważna, gdyż jest to inwestycja długo planowa. Decydując się na dany projekt, nie łatwo będzie nam go później modernizować. Pod uwagę musimy wziąć także, obowiązki płynące z posiadania domu i to czy będziemy w stanie im sprostać.