Nowa moda w gastronomii

Na rynku gastronomicznym jest już wiele konceptów gastronomicznych. Usługi gastronomiczne są na pierwszym miejscu wśród najchętniej otwieranych biznesów franczyzowych. Sieci franczyzowe w gastronomii oferują znacznie szersze możliwości rozwoju. W ostatnich latach na rynku pojawił się nowy format punktów gastronomicznych nazywanych food truckami.

Moda na food trucki

food truck toruńFood truck jest to samochód półciężarowy z którego sprzedawane jest jedzenie. Jest to taki punkt gastronomiczny na kółkach. Food trucki zdobyły bardzo dużą popularność w Stanach Zjednoczonych. Miastem food trucków nazywany jest Nowy Jork. Tam też odbywa się największy na świecie festiwal food trucków. W Polsce food trucki zagościły w latach dziewięćdziesiątych. Swoją popularność zaczęły zdobywać na początku XXI wieku. Food trucki wpisały się na stałe w krajobraz wielu dużych polskich miast. Wyjątkiem nie jest tutaj Toruń. Food trucki w Toruniu nie są jeszcze jednak tak popularne. Próżno ich szukać w centrum miasta, gdzie królują restauracje oraz małe punkty gastronomiczne. W Toruniu food trucki można spotkać na dużych osiedlach mieszkaniowych oraz na bazarach. Na jednym z portali społecznościowych można nawet znaleźć stronę pod nazwą „food truck Toruń„, która jest w całości poświęcona tradycji oraz historii food trucków w Toruniu. Widać już w Toruniu, mieście gdzie food trucki jeszcze nie są popularne, są pasjonaci tego stylu żywienia. 

Food truck jest dopiero rozwijającym się konceptem gastronomicznym w Polsce. Można jednak być pewnym, że moda która przyszła do nas zza oceanu na stałe wpisała się w krajobraz gastronomiczny Polski. Polska jest także największym na świecie producentem food trucków. Polskie samochody gastronomiczne jeżdżą po ulicach wielkich miast na wszystkich kontynentach.