Notariusz, rzeczoznawca i architekt – czyli kto pomoże w sprzedaży domu

Sprzedaż domu jest z całą pewnością dla każdego dość emocjonującym wydarzeniem. Przede wszystkim dlatego, że każdy z nas przywiązuje się do domów. Jednak jeśli już jest konieczna jego sprzedaż, chcemy osiągnąć jak największą cenę i chcemy mieć pewność, że dom trafi w dobre ręce. Z czyjej pomocy możemy skorzystać, aby mieć pewność, że sprzedaż przebiegłą w odpowiedni sposób?

Architekt wnętrz i jego pomoc w odnowieniu domu

gł3Od czego powinniśmy zacząć kiedy postanawiamy sprzedać swój dom? Przede wszystkim warto będzie zwrócić uwagę na stan techniczny domu. Będzie to gwarantem, że będziemy mogli wymagać od potencjalnego klienta określonej sumy za dom. Jednak czego będzie dotyczył dobry stan techniczny budynku? Nie można zapominać o tym, że bardzo ważne będzie dopilnowanie, aby wszystkie instalacje domu były dobrze zainstalowane i w odpowiedni sposób odnowione. Chodzi tutaj oczywiście o:

  • instalację gazową,
  • elektryczną
  • kanalizacyjną.

Będzie to pierwsza rzecz, o której sprawdzenie pokusi się zainteresowany kupieniem naszego domu klient. Oprócz tego ważne będzie również odświeżenie wyglądu wszystkich pomieszczeń. Zdecydowanie największą uwagę kupcy zwracają na łazienkę i kuchnię. Trzeba pamiętać o tym, że najważniejsze będzie doprowadzić dom do absolutnej czystości, wtedy widać wszelkie ewentualne mankamenty. W doprowadzeniu do dobrego stanu łazienki i kuchni nie będzie nam potrzebna zewnętrzna pomoc. Jednak jeśli chodzi o ich odpowiednie udekorowanie, tutaj już możemy zwrócić się z prośbą do projektanta. Projektant wnętrz, przykładowo któryś z tych wrocławskich, może naprawdę pomóc nam dostosować pomieszczenia do wymagań uniwersalnego klienta. Zadba o dobranie kolorów, tak, aby każde z pomieszczeń wydawało się przytulne i rodzinne. Nie możemy zapominać o tym, że to właśnie sprawienie wrażenia domu ciepłego będzie podstawą w przekonaniu kupca do niego. Oczywiście nie bez znaczenia będą również dodatki jakie wybierze projektant. Jeśli będą nas interesowały większe zmiany, takie jak na przykład remont generalny i zmiana układu pomieszczeń z całą pewnością przyda się architekt wnętrz. On dopilnuje, aby wszelkie zmiany zostały wprowadzone zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Rzeczoznawca majątkowy – kolejny etap sprzedaży

wycenaKiedy nasz dom zostanie odpowiednio odnowiony i będziemy pewni, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby zwiększyć jego wartość, kolejnym krokiem będzie wycena domu. Jej dokonywanie jest naprawdę popularne w Warszawie. Oczywiście wycena może zostać dokonana przez profesjonalnego rzeczoznawcę majątkowego. To on będzie w stanie oszacować cenę wszelkich zawartych w naszym domu elementów, począwszy od ścian, kończąc na lustrach i wazonach. Rzeczoznawca majątkowy podczas dokonywania wyceny musi skupić się przede wszystkim na określeniu wartości rynkowej nieruchomości. Dlatego musi wziąć pod uwagę jej umiejscowienie oraz to kiedy została wybudowana. Ważne w tym przypadku będą również rozwiązania budowlane, jakie zostały zastosowane. Rzeczoznawca będzie opierał się na dokumentacji budowy domu. Wtedy z całą pewnością będzie mógł trafnie określić wartość naszego domu. Cena podana po analizie majątkowej nieruchomości nie jest dla nas wiążąca. Jest to punkt odniesienia dla nas, aby wiedzieć, czego możemy wymagać od naszych potencjalnych kupców.

Notariusz – kiedy dojdzie to transakcjiNotariusz

Jeśli szczęśliwie uda nam się sprzedać nieruchomość, wtedy z całą pewnością należy dopilnować wszelkich prawnych obowiązków. Przede wszystkim będzie potrzebny nam notariusz, który sporządzi odpowiedni akt notarialny. Będzie on prawnie stwierdzał, że dom jest własnością kupującego. Nie można zapominać o tym etapie, gdyż będzie to etap, bez którego prawne użytkowanie domu przez nowego właściciela będzie niemożliwe. Kancelaria notarialna w Warszawie, jak i w innych miastach działa na zasadzie sądu, nie można bowiem jej działalności porównać do działania kancelarii adwokackiej. Zadaniem notariusz a będzie umożliwienie nam prawnego przebiegu transakcji i dalszego użytkowania nieruchomości.


Źródła:


Krótko podsumowując

Sprzedając dom musimy skupić się z całą pewnością na wielu elementach. Przede wszystkim ważnie będzie osiągnięcie korzystnej ceny za dom. Jednak kiedy uda nam się już go sprzedać, musimy dopilnować wszystkich prawnych obowiązków.