Komu zlecić montaż i serwis klimatyzacji domowej?

Klimatyzator to urządzenie, które do niedawna było uznawane za luksus. Ciepłych dni w Polsce jest bardzo mało, dlatego duża część osób zastanawiała się nad sensem instalowania takiego urządzenia. Zmiany klimatyczne, a także wzrost zamożności społeczeństwa sprawił, że klimatyzatory cieszą się obecnie sporym zainteresowaniem. Skoro w zimę można ogrzewać powietrze, to czemu w lato go nie chłodzić.

Klimatyzacja do domu

Urządzenia do klimatyzacjiKlimatyzacja towarzyszy człowiekowi niemal na każdym kroku. Używa się jej w samochodzie w biurach, a nawet w komunikacji miejskiej. W związku z tym inwestorzy zaczęli przenosić to rozwiązanie do domków i mieszkań. W takich pomieszczeniach można zainstalować klimatyzatory na stałe lub zakupić przenośne. Mobilne klimatyzatory nie wymagają montażu i są łatwe w obsłudze. Wystarczy je tylko podłączyć do prądu. Sporą wadą takich urządzeń jest ich mała wydajność. Dodatkowo aby prawidłowo działały należy wystawić za okno rurkę odprowadzająca powietrze. Otwarte okno w trakcie chłodzenia pomieszczenia dodatkowo zmniejsza i tak niską już wydajność takiego urządzenia. W efekcie użytkowanie tego systemu nie należy do zbyt wygodnych. Powietrze chłodzi się w nieznacznym stopniu, a jego praca jest dość głośna. Dlatego większą popularnością cieszą się klimatyzatory zainstalowane na stałe. Wśród takich urządzeń można wyróżnić klimatyzatory typu:

 • kompakt,
 • split z jednostką zewnętrzną,
 • split z jednostką wewnętrzną,
 • multi-split

Najpopularniejsze są klimatyzatory split są one bardzo skuteczne, nie posiadają także wad związanych z głośnością pracy czy też z koniecznością wystawienia rurki przez okno. Powszechność takich instalacji jest szeroka również w Warszawie.

Montaż klimatyzacji

Montaż klimatyzacji domuKlimatyzator można zainstalować w dowolnym miejscu na ścianie. Jednak najczęściej montuje się go na ścianie zewnętrznej. W tym celu wystarczy tylko zrobić niewielki otwór w ścianie, przez który łączy się część zewnętrzną z jednostką wewnętrzną. Odległość ta jest ściśle zależna od mocy urządzenia i nie można jej dowolnie regulować. Miejsce montażu zależy w głównej mierze od jakości i mocy klimatyzatora. Zazwyczaj odległość jednostek od siebie nie przekracza kilku metrów. Wentylacja sterowana pilotem powinna być zainstalowana w odległości nie mniejszej niż jeden metr o innych urządzeń sterowanych pilotem. Ważna przy wyborze miejsca jest również odległość od innych urządzeń grzewczych oraz tych zasilanych gazem. Montażem takie instalacji powinna zająć się profesjonalna firma. W taki sposób można mieć gwarancje poprawności działania urządzenia. Proces montażu przebiega w kilku etapach:

 • przygotowanie,
 • mocowanie,
 • podłączanie,
 • odpowietrzanie,
 • wykończenie

Po wykonaniu takie usługi można od razu cieszyć się chłodnym powietrzem.

Serwis klimatyzacji domowej

Serwis klimatyzacjiJeśli system chłodzenia pomieszczenia ma działać prawidłowo należy regularnie przeprowadzać jego serwis. Jeśli klimatyzacja ma działać poprawnie to powinno się ją często używać. Czynnik chłodzący, który podczas pracy jest rozprowadzany zawiera substancje konserwujące urządzeni i zabezpiecza je przed uszkodzeniem. Nieużywanie regularnie klimatyzacji może powodować rozszczelnienie się uszczelek, a w efekcie stratę czynnika chłodzącego. Jak twierdzą specjaliści klimatyzator należy włączać przynajmniej raz na dwa tygodnie. Praca powinna trwać co najmniej kilka minut. Przegląd klimatyzacji powinien się odbywać się przynajmniej raz do roku. Najlepiej robić to wiosną, przed pełnią sezonu. Ceny usług w takim okresie jest także niższy.


Dodatkowe informacje w tym zakresie dostępne są na:

 • Eldom – strona internetowa firmy z Warszawy oferującej serwis i montaż klimatyzacji
 • 4budowlani.pl – portal internetowy dla fachowców z branży budowlanej
 • Klima Connect – witryna internetowa przedsiębiorstwa zapewniającego montaż klimatyzacji w Warszawie

Podsumowanie

Klimatyzacja jest obecna w coraz większej liczbie gospodarstw. Obniżenie cen instalacji,a także samych urządzeń sprawia, że inwestorzy chętnie decydują się na tego typu zakup. Na rynku można znaleźć urządzenia mobilne lub instalowanie na stałe. Każdy ma swoje wady i zalety i ich wybór zależy od oczekiwań użytkowników.