Jakiego rodzaju ogrodzenie wybrać?

Ogrodzenie jest to element otaczający działkę, którego zadaniem jest ochrona posesji przed wejściem na nią osób niepowołanych. Ten element znajdujący się na działce może być wykonany z rożnych materiałów, wszystko zależy tylko od naszych preferencji.

Czy ogrodzenia gabionowe to dobry pomysł?

ogrodzenia gabionoweGabiony są to elementy wykonywane ze stali niewrodzonej, które przypominają kosze. W tych koszach można umieszczać rożne materiały, takie jak:

 • kamienie,
 • cegły,
 • drewno,
 • żwir

Ogrodzenia gabionowe wyglądają w przestrzenni bardzo naturalnie. Współgrają z otoczeniem i naturalnym środowiskiem. Aby otrzymać doskonale wyglądające gabiony, należy wykonać projekt, który jest gwarancją efektu końcowego. Dzięki temu zabiegowi, cała instalacja zyska odpowiednie walory estetyczne. Zaletą takich ogrodzeń, jest także to, że bardzo doskonale tłumią hałasy, jak i są trwałe oraz wytrzymałe. Podczas ich użytkowania nie potrzebują wykonywania żadnych konserwacji, jak i pielęgnacji. Zaletą gabionów także jest to, że wpasowują się do każdego stylu domu, zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego. Ten rodzaj ogrodzenia, nie tylko sprawdza się w swojej roli. Może to być dobra ozdoba ogrody, ogródków piwnych, czy elewacji. Także bardzo dobrze sprawdzają się na basenach, czy wszelkiego rodzaju budynkach odnowy biologicznej. Tą popularność w tych miejscach zawdzięczają swojemu naturalnemu wyglądowi.

Ogrodzenia systemowe na naszej działce

ogrodzenia systemoweInnym sposobem na ogrodzenie naszej działki są ogrodzenia systemowe. Te ogrodzenia wykonywane są z prętów stalowych. Ogrodzenia panelowe są ażurowe, a ich oczka mają kształt prostokątów. Jednym z typów takich ogrodzeń są ogrodzenia legi. Wyglądają bardzo uniwersalnie, jednak są trwałe oraz mocne. Ogrodzenia systemowe montuje się do słupków metalowych, to właśnie ten element zapewnia stabilność całego ogrodzenia. Ogrodzenia legi różnią się od innych tym, ze montaż panela do słupka wykonywany jest przy pomocy aluminiowej klapy, a nie śrub. Tą klapę przymocowuje się do słupa i panela od góry, a trzyma się to dzięki tylko jednej śrubie. Śruba ta jest zasłonięta zaślepka, a więc jest nawet nie widoczna gołym okiem. Ten rodzaj ogrodzenia także można na nierównych terenach, w tym pomagają haczyki do montowania stopniowego. W ten sposób można uniknąć schodków całych modułów paneli. Dodatkowo do tego ogrodzenia można wybrać, takie elementy jak:

 • ozdobne kule do słupka,
 • łączniki,
 • śruby specjalne

W przypadku ogrodzeń panelowych bardzo często wykonuje się także podmurówkę betonową. Która na pewno prawi, że całość ogrodzenia będzie stabilniejsza, ale i będzie się lepiej prezentowała. Podmurówka betonowa jest trwała i na pewno będzie długo nam służyła.

Czym ogrodzić fabrykę?

ogrodzenia paneloweNajczęściej do ogradzania fabryki wykorzystuje się ogrodzenia panelowe, lub tradycyjną siatkę. Ze względu, że ogrodzenie z siatki jest tanie, dlatego jest ono tak bardzo popularne. Poza tymi rodzajami ogrodzeń fabryk, można także spotkać mury, które na pewno są dobrym zabezpieczeniem terenu fabryki. Poza tym ogrodzenie wokół hali bardzo często także posiada concertina. Jest to znany pospolicie drut kolczasty, które na pewno jest dobrym zabezpieczeniem przed włamywaczami. Drut ten można podzielić na:

 • ostrzowy
 • żyletkowy
 • spiralny

Podobnie jak każde elementy ogrodzenia, także drut concertina powinien być zabezpieczony przed korozją oraz innymi szkodliwymi warunkami atmosferycznymi w postaci warstwy ocynkowania.


Dodatkowe informacje w tym zakresie dostępne są na:

 • AB Tech – strona internetowa producenta ogrodzeń panelowych i systemowych
 • Barri – witryna internetowa firmy oferującej podmurówkę betonową i gabiony
 • 4budowlani.pl – portal internetowy dla fachowców z branży budowlanej

Podsumowanie

Ogrodzenie jest ważnym elementem każdej działki, czy to prywatnej, czy też fabryki. Poza tradycyjnymi elementami ogrodzenia, także można zainwestować w inne elementy dekoracyjne lub elementy lepiej zabezpieczające nasz teren.