Jakie ogrodzenia wybrać do nietypowych budynków?

Rynek nieruchomości w Polsce jest bardzo specyficzny. Na inwestorów czeka wiele rodzajów nieruchomości. Większość to oczywiście domki lub mieszkania w blokach. Jednak coraz więcej pojawia się ofert hoteli, dworków czy też zamków. Każda nieruchomość ma swoją specyfikę, jednak obowiązkiem właściciela jest odpowiednie zadbanie o inwestycję.

Dworek na sprzedaż – kiedy będzie to dobra inwestycja?

dworek na sprzedażCoraz częściej na rynku nieruchomości pojawiają się obiekty, które mogą dziwić. Wśród ofert zwykłych budynków można na przykład znaleźć zamek na sprzedaż. Kupno takiej nieruchomości to spore ryzyko. Budynki takie nie należą do najtańszych. Oczywiście wszystko zależy od wieku i stanu nieruchomości. Najdroższe będą te pałace na sprzedaż, które są całkowicie wyremontowane, ale także najstarsze. Jednak tak niezwykłe budynki mają często za sobą smutną historię. Ich właściciele zmieniają się niezwykle często. Zakup takiego budynku nie jest tani, jednak to remont inwestycji jest tym co przerasta właścicieli. Budynki takie zanim oddane zostaną prywatnym właścicielom, najczęściej przez wiele lat niszczeją pozbawione niezbędnych napraw. W złym stanie, po niskiej cenie wystawiane są na na sprzedaż gdzie czekają, aż ktoś będzie chciał przywrócić im dawną świetność. Remont zamku niczym nie przypomina remontu zwykłego domu. Wszystko jest droższe i większe. Dodatkowo właściciel musi słuchać opinii konserwatora zabytków, który najczęściej nie ułatwia remontu, a dokłada zmartwień. Remonty ciągną się latami, a oczekiwany zwrot poniesionych kosztów oddala się w perspektywie. W efekcie inwestor decyduje się na sprzedaż nieruchomości. Sytuacja zabytkowych zamków nie jest ciekawa, państwo chcąc się pozbyć problemu wysprzedaje nieruchomości w nadziei, że ktoś wykona całą robotę za nich. Jednak gdy zgłasza się ktoś z chęciami i pomysłem na obiekt, to konserwator stara się utrudnić pracę i wyciągnąć z inwestora jak najwięcej.

Jaki biznes można prowadzić w zamku?

mały zamek na sprzedażWiększość kupujących zabytkowe nieruchomości ma nadzieje na nich zarobić. Najpowszechniejszym sposobem jest oczywiście otworzenie hotelu lub SPA. Jednak nie jest to jedyny biznes jaki można prowadzić w takim miejscu. Hotelarstwo to ciężka branża. Głównym powodem bankructwa takich przedsiębiorstw jest brak doświadczenia właścicieli. Pałace, dworki czy też zamki stanowią same w sobie ogromy walor dla turystów. Jednak goście chcący poczuć klimat dawnych czasów niekoniecznie chcą rezygnować z udogodnień współczesności. Dlatego też ważne są takie elementy jak:

 • kanalizacja,
 • ciepła woda,
 • Internet,
 • telewizja,
 • elektryczność,
 • parking,
 • telefon

Klienci w takim miejscu chcą się poczuć po królewsku, dlatego hotele które powstają z zamkach powinny być najwyższej klasy. Innym sposobem na prowadzenie biznesu w takim miejscu może być otwarcie go na turystów. W Polsce, zarówno w Warszawie jak innych miastach jest wielu pasjonatów historii. Z chęcią zwiedzają oni stare zamki i historyczne pałace. Warto więc zatrudnić przewodników, otworzyć restaurację tematyczną, sklep z pamiątkami i oczekiwać na zainteresowanych turystów. Nie należy przy tym zapominać o odpowiedniej reklamie miejsca. W taki sposób inwestorzy mają szansę, aby poniesione przez nich koszty częściowo się zwróciły.

Ogrodzenia dla zamku

ogrodzenia metalowePałce to bardzo nietypowe nieruchomości. W związku z tym przysparzają inwestorom wielu problemów. Nie tylko remont znacząco różni się od remontu zwykłego budynku. Problem istnieje również w zagospodarowaniu przestrzeni wokół zamku. Zazwyczaj do takiego budynku przynależy spory teren, na którym można zorganizować różnego rodzaju atrakcje. Można założyć stadninę koni, tor do jazdy kładami czy też pole golfowe. Możliwości jest naprawdę wiele. Jednak cały teren należy ogrodzić. Jak jednak to zrobić by koszt nie był aż tak duży? Na rynku dostępnych jest wiele możliwości ogrodzenia powierzchni. Do najczęściej stosowanych typów ogrodzeń należy zaliczyć:

 • ogrodzenia palisadowe,
 • ogrodzenia gabionowe,
 • ogrodzenia panelowe,
 • ]siatka ogrodzeniowa,
 • żywopłot,
 • siatka ogrodzeniowa

Wybór ogrodzenia to oczywiście sprawa właściciela. Jednak aby obniżyć koszty najczęściej stosuje się połączenie siatki ogrodzeniowej i żywopłotu.


Więcej na ten temat na:


Podsumowanie

Kupno zabytkowej nieruchomości to marzenie wielu osób. Jednak zanim podejmie się decyzję należy ją dokładnie przemyśleć. Pomocne będzie wcześniejsze zapoznanie się z opinią konserwatora zabytków oraz stworzenie solidnego biznesplanu. Bez tych elementów istnieje ryzyko, że inwestycja przerośnie możliwości nowego właściciela.