Coraz większa liczba osób decyduje się na budowę kominka w swoim salonie. W takim przypadku należy podjąć decyzję jaki to ma być kominek, jak i czym ma być opalany?
Czy warto zdecydować się na kominek wolnostojący?
Jeśli ktoś szuka tańszej alternatywy kominka, oraz takiej, które zajmuje mniej miejsca w salonie, to można zdecydować się na kominek wolnostojący. Taki kominek swoim wyglądem przypomina tradycyjne kozy grzewcze. Poza tym konstrukcja takiego kominka jest lżejsza, a więc także można go montować na wyższych kondygnacjach. Kominki, jak i piece wolnostojące szybciej się montuje. Wystarczy podłączyć taki kominek do rury kominowej i już można z niego korzystać. Większość pieców wolnostojących w drzwiczkach posiada szybkę, przez którą można obserwować palący się ogień. Kominki wolnostojące najczęściej są wykonywane z:
- żeliwa
- metalu
Żeliwo jest takim materiałem, z które można wykonywać wiele kształtów, przez co taki kominek staje się dekoracyjny.
Jaki kominek z wkładem kominowym?
Najbardziej popularne są kominki z wkładami. Na rynku jest bardzo szeroki wybór właśnie takich kominków, a szczególnie wykładów. Wkład kominkowy żaroodporny jest bardzo odporny na wysokie temperatury. Dlatego warto jest właśnie wybierać taki. Gdy już wybierze się odpowiedni wkład, to można przejść do wyboru obudowy. Obudowy kominkowe mogą być:
- z izolacją termiczną
- akumulujące ciepło
Obudowy także można podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane:
- kamień,
- drewno,
- szkło,
- żeliwo
- tworzywo sztuczne
Wkłady kominowe nie tylko są żaroodporne, także mogą być kwasoodporne. Sprawdzają się one podczas opalania gazem lub olejem opałowym.
Po co są nasady kominowe?
Każda instalacja dymowa kominka składa się z rury kominowej jak i nasady kominowej. Rury kominowe najczęściej są wykonywane z materiałów ceramicznych lub z materiału kwasoodpornego. Zadaniem takiej rury jest odprowadzanie spalin na zewnątrz. Nasady kominowe są to elementy systemu odprowadzania spalin, których zadaniem jest osłona rury spalinowej przed zanieczyszczeniami oraz przed zakłóceniem ciągu. Podobnie jak rury kominowe, nasady są wykonywane z metalu lub z elementów ceramicznych.
Kominek jak źródło ciepła dla całego domu
Kominek, który będzie stał w salonie może także być źródłem ciepła dla innych pomieszczeń. W takim przypadku warto jest wybrać kominek z płaszczem wodnym lub kominek powietrzny z rekuperacją. Jeśli chodzi o kominek z płaszczem wodnym, to działa on podobnie jak centralne ogrzewanie, tylko, że w tym przypadku zamiast kotła znajduje się kominek. W okół komory spalania znajduje się zbiornik wypełniony cieczą – wodą, która jest ogrzewania spalinami. Następnie, gdy już się ogrzeje, instalacją dociera do odbiorników – grzejników. Po ochłodzeniu ciecz wraca do zbiornika, gdzie cały cykl rozpoczyna się od nowa. Jeśli chodzi o kominki powietrzne z rekuperacją, to zamiast cieczy, ogrzewają powietrze, ono zaś specjalną instalacją dociera do pomieszczeń i je ogrzewa. Minusem takiego ogrzewania jest to, ze przynajmniej w ciągu dnia, dwa razy należy dokładać do kominka opał, aby w domu było ciepło.
Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:
- Kominy24.pl – sklep internetowy sprzedający żaroodporne wkłady kominowe
- Kominki GP – strona internetowa firmy posiadającej w ofercie kominek wolnostojący
- Muratorplus.pl – serwis internetowy poświęcony zagadnieniom budowlanym
Posumowanie
Wybór odpowiedniego kominka do salonu nie jest wcale łatwym zadaniem. Rynek oferuje już wiele kominków, różnych rodzai. Poza tym powstaje coraz większa liczba kominków opalanych różnymi paliwami, nie tylko drewnem.