Jak zamontować okna PCV?

Na funkcjonalność okna składa się nie tylko wybór takie o dobrych parametrach, ale także i jego odpowiedni montaż, a o tym często się zapomina. Na co zatem należy zwrócić uwagę by okna w pełni spełniały swoja role. By chroniły przed utratą ciepła z wnętrza domu i nie przepuszczały chłodu, by dobrze się prezentowały i sprawnie działały? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym krótkim artykule.

Rusztowania aluminiowe, drabiny aluminiowe – czyli właściwy montaż okna

Okno po myciuOd tego w jaki sposób zostanie zamontowane okno przede wszystkim zależą jego parametry czyli t ile pozostanie mostków termicznych, inaczej mówiąc jak duża będzie miało ono utratę ciepła. Co jest podstawa jeśli chodzi o prawidłowy montaż okien pcv? Przede wszystkim chodzi tu o właściwa kolejność przeprowadzonych działań, Jaka ona powinna być? Przedstawia się to następująco:

 • przygotowanie muru,
 • przygotowanie okna,
 • umieszczenie ościeżnicy,
 • sprawdzenie przekątnych,
 • montaż mechaniczny,
 • zwilżenie muru,
 • nakładanie pianki montażowej,
 • przyklejanie taśmy paroszczelnej,
 • zawieszenie skrzydeł.

Tak wygląda kolejność prac.

Etapy montażu okna

montaż oknaTeraz warto chociaż po kilka słów powiedzieć o każdym z powyżej wymienionych etapów. Na początek przygotowanie muru przede wszystkim chodzi tu o oczyszczenie muru i jeśli sytuacja tego wymaga o położenie podkładu gruntującego. Kwestia przygotowania okna wiąże się przede wszystkim odpowiedniego przygotowania elementów koniecznych do montażu. Kolejny etaty nie wymagają większego wyjaśnienia. Jeżeli chodzi o kwestia zwilżania muru wiąże się to z faktem, że pianka montażowa twardnieje pod wpływem wody, dlatego zaleca się zwilżyć nieco mur. Ową pianką wypełnia się przestrzeń między ościeżnica a murem. Ostatnim etapem prac jest wstawienie skrzydeł do poprawnie zamontowanej ramy. Oczywiście wiedza na temat montażu okien zawsze może się przydać, jednak warto wiedzieć, że obecnie większość firm zajmujących się sprzedażą okien świadczy także usługę ich montażu. Profesjonalna firma montażowa to nie tylko gwarancja właściwego montażu okna, ale także i sporo oszczędność czasu, ponieważ nie ma co ukrywać, że profesjonaliści zamontują okna w znacznie krótszym czasie niż zrobimy to na własna rękę. Wybierając wykonawcę warto jednak porównać ceny nie tylko za okna ale także za ich montaż. Przy czym porównując ceny warto pamiętać, ze zwykle są one uzależnione od miejsca inne dla inne dla miasta Wrocław inne dla Poznań. Przy czym pamiętajmy, że zwykle jeśli chodzi o montaż okna w grę wchodzi tylko regionalny wykonawca.

Wykończenie okna – parapety z kamienia, rolety

roletyFunkcjonalne okno to nie tylko dobór odpowiedniej jakości okna i jego poprawny montaż ale także odpowiednio dobrane elementy wykańczające je. W pierwszej kolejności należało by tu wspomnieć o parapetach tak zewnętrznych jak i wewnętrznych. Kwestia związana niewątpliwie z parapetami jest kwestia estetyczna. Dlatego zwłaszcza, jeśli chodzi o parapety wewnętrzne dużo uwagi poświęcamy na wybór dobrze prezentującego się we wnętrz parapety. Warto jednak pamiętać o tym, ze przede wszystkim jego zadaniem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się kurzy z ogrzewania jak i nadawanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Jeśli chodzi natomiast o parapet zewnętrzny to przede wszystkim należy pamiętać o tym, że będzie on narażony na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, dlatego należy wybierać parapety wykonane z trwałych materiałów jak na przykład kamień. Wykończenie okna to nie tylko parapet, ale także i takie elementy jak rolety czy żaluzje. Niewątpliwie pełnia one funkcje estetyczna jednak pamiętajmy o tym, ze przede wszystkim maja one być funkcjonalne. Do sypialni warto wybierać rolety zaciemniające, lub rolety typu dzień-noc. Dodatkowo warto liczyć się z faktem, że zwykle najfunkcjonalniejsze rolety czy żaluzje to te robione na zamówienie dokładnie pod wymiar okna.


Tekst powstał z pomocą:

 • Askonspzoo.pl – sklep z ościeżnicami i parapetami
 • Rosano.com.pl – rusztowania i drabiny pomocne podczas montażu
 • Muratordom.pl – artykuł o tym jak montować okna
 • Oknagk.pl – sprzedaż okien, drzwi, stolarek aluminiowych jak i parapetów

Krótkie podsumowanie

Od sposobu montażu okna zależy to na ile będzie ono spełniają swoja role, dlatego nawet jeśli zlecamy montaż profesjonalnej firmie warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę by mieć pewność, że wszystko zastało zrobione jak należy.