Jak wygląda budowa domu drewnianego w praktyce?

Budowa domu drewnianego nie jest łatwym zadaniem. Na początku trzeba zacząć od planów, jak w ogóle ma ten dom wyglądać. Również ważne jest aby pozyskać wszystkie potrzebne pozwolenia. Wtedy już można rozpocząć budowę.

Jakie drewno jest potrzebne na budowa domów drewnianych?

Dom drewnianyBudowa domów drewnianych stanowi alternatywę dla tradycyjnych, murowanych budynków. Takie domy są ekologiczne, ponieważ powstają z naturalnych materiałów. W takich domach drewnianych wytwarza się nie powtarzalny mikroklimat. Do tego domy drewniane są energooszczędne. Domy drewniane są zazwyczaj budowane w technologii szkieletowej. Do budowy domów drewnianych używa się drewna suszonego z wilgotnością poniżej 17%. Takie drewno powinno mieć fazowane krawędzie oraz powinno być heblowane z czterech stron. Dobre drewno na domy pochodzi z północnej Europy, gdzie dany klimat sprawia, że jest ono mocniejsze oraz twardsze. Drewno na domy zabezpiecza się przed insektami, grzybami oraz pleśnią. Drewno na domy poddawane jest specjalne obróbce, dzięki której jest ono ognioodporne. Podczas pożaru płomienie ślizgają się po powierzchni drewna, która jest gładka. Również nie należy zapominać, że takie drewno powinno posiadać specjalne atesty i certyfikaty. Poszycie ścian bardzo często w domach drewnianych jest wykonywane z płyt OSB pomiędzy którymi umieszcza się izolację termiczną. Jeśli elewacja drewniana ma być całoroczna to drewna nie powinno umieszczać się bezpośrednio na szkielet domu. W domu drewnianym podłogi drewniane wykonuje się na legarach, zamiennie może to być wylewka betonowa lub anhydrytowa Dach oczywiście w takim domu jest drewniany. Zazwyczaj w systemie krokwiowo-jętkowy. Taka konstrukcja jest wytrzymała, i sprawia, ze można kłaść każde pokrycie dachowe bez obaw, że będzie ono za ciężkie.

Co powinno się wiedzieć przed budową domów z bali?

Budowa domów z bali jest droższa, niż domy szkieletowego ale zyskuje coraz większa popularność. Takie domy są przede wszystkim energooszczędne, dzięki szczelności, trwałości oraz izolacyjności ścian. Domy z bali mogą być wybudowane w sposób nowoczesny, jak i tradycyjnie w stylu wiejskiej chałupy. Budowa z bali:

  • jest pracochłonna
  • wymaga cierpliwości
  • wymaga wiedzy
  • wymaga precyzji

Budowa domu z baliBudowę domu z bali lepiej zlecać wyspecjalizowanym ekipom. Niektóre z nich nawet nie potrzebują gwoździ do łączenia bali. Bale są zazwyczaj z drewna surowego, który obsycha już po wzniesieniu konstrukcji. Dzięki temu w początkowej fazie pracy domu bele układają się odpowiednio. Gdy drewno jest za bardzo wysuszone, to podczas pracy budynku mogą powstawać pęknięcia. Według norm cieplnych, przenikalność cieplna ścian z bali powinna wynosić 0,3W/(m2·K). Aby otrzymać taki wynik ściany powinny mieć około 50 cm grubości, co jest praktycznie nie realne. Jednak cechy energooszczędności nadaje przede wszystkim bilans cieplny. Drewno dobrze zatrzymuje ciepło w budynku. Po to aby współczynnik przenikania ciepła się zgadzał izolacje wykonuje się wewnątrz budynku. Od środka montuje się folię wiatroizolacyjną, a na niej ruszt z drewna. Pomiędzy należy umieścić warstwę izolacji, na to wszystko jeszcze montuje się folię paroizolacyjną. Na izolację lepiej nie stosować styropianów, którego paroprzepuszczalność jest minimalna i na stykach izolacji z drewnem lub z folia może skraplać się para wodna. Poza tym na styku płyt mogą powstawać szpary. Materiał ten jest sztywny, więc za dobrze nie znosi pracy drewna.

Makiety i modele domów pomogą w budowie domu drewnianego

Dom z drewnaPrzed rozpoczęciem każdej budowy ważny jest plan i wizualizacja budynku. Do tego najlepiej mogą posłużyć modele domów lub makiety architektoniczne. Makiety mogą zobrazować nie tylko, gdzie budynek będzie stał na działce, ale również jego otoczenia, ogród, podjazd, małą architekturę wokół domu. Modele domów mogą zaprezentować wygląd domu, jego elewację. Takie projekty w 3D powinny być oczywiście wykonywane w skali.

 


Dokładniejsze informacje na ten temat dostępne są na:


 

Podsumowanie

Budowa domów drewnianych nie jest łatwym zadaniem. Dlatego najlepiej zlecić ja ekipie budowlanej specjalizującej się w budowie domów z bali lub tradycyjnych domów drewnianych.