W obecnych czasach coraz bardziej rośnie świadomość ekologiczna ludzi. Z tego względu budują oni domy pasywne oraz energooszczędne. Poza tym starają się z odpowiedzialnością zużywać wodę, jak i nie wytwarzać tak duże ilości śmieci.
Czym się różni dom pasywny od energooszczędnego?
Coraz większa liczba osób decyduje się na budowę domu pasywnego lub energooszczędnego. Niektórzy myślą, że te dwa pojęcia to to samo. Jednak tak nie jest. Dom energooszczędny, to taki, który spełnia wymogi cieplne oraz wilgotnościowe, które określa specjalna norma. To znaczy, że współczynnik przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych:
- ścian,
- dachu,
- podłogi
mus być niższy niż ten normowy. Domy pasywne są także domami energooszczędnymi, jednak już domu energooszczędne nie są domami pasywnymi. Domy pasywne oprócz swoich właściwości energooszczędnych także są wyposażone w urządzenia, które ograniczają zużywanie energii cieplnej jak i elektrycznej. Takimi urządzeniami mogą być:
- panele fotowoltaiczne,
- kolektory słoneczne
- pompy ciepła,
- przydomowe elektrownie wiatrowe,
- wentylacja mechaniczna z rekuperatorem,
- kominki z płaszczem wodnym,
- kominki powietrzne z rekuperacją,
- żarówki energooszczędne
Warto jest korzystać z takich rozwiązań, gdyż pozwalają one na zaoszczędzeniu na rachunkach za energię elektryczną, jak i cieplną.
Czy dom prefabrykowany może być energooszczędnych?
Domy prefabrykowane, to domy, które powstają z gotowych elementów, powstałych w fabrykach. Po przywiezieniu na teren budowy, właśnie z tych elementów powstaje konstrukcja domu, a później cały dom. Dawniej elementy prefabrykowane stanowiły tylko i wyłącznie płyty żelbetowe. W obecnych czasach można znaleźć wiele rodzai elementów prefabrykowanych, wykonywanych z różnych materiałów, także i z energooszczędnych. Jednym z nich mogą być elementy wykonywane ze styrobetonu, który wraz z połączeniem z wełna mineralną, stanowią ścianę o niskim zużyciu energetycznym ciepła.
Czy opłaca się montować zbiorniki na wodę?
Bardzo dobrym rozwiązaniem, aby gromadzić deszczówkę jest inwestycja w zbiorniki na wodę. W takich zbiornikach można gromadzić deszczówkę, którą jak najbardziej wykorzystać można do podlewania ogrodu, mycia samochodu, czy spłukiwania wody w toalecie. Istnieją także plastikowe zbiorniki na wodę, które gromadzą deszczówkę, następnie przepuszczają ja przez filtry, dzięki czemu woda jest zdatna nawet do picia. Poza tym także taką wodę można wykorzystać do prania, czy kąpania. Takie rozwiązanie jest jak najbrzydziej dobrym pomysłem, aby takie urządzenie zamontować w domu pasywnym.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków w domu pasywnym
Większość ścieków z domów zbiera się w zbiorniku szczelnym, skąd albo trafia do kanalizacji, albo też szambowóz je zabiera. Jeśli chcemy mieć dom pasywny, to można jest zainwestować w przydomową oczyszczenie ścieków. Taka przydomowa oczyszczalnia ścieków ma wiele zalet. Po pierwsze nie trzeba już pamiętać o regularnym wywożeniu nieczystości, wpływa to także na mniejsze wydatki. Taki rodzaj oczyszczania ścieków jest ekologiczny, gdyż wszystkie nieczystości zostają poddane naturalnemu rozkładowi. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest także bezpieczna, a więc każda oczyszczona woda może z powrotem trafić do środowiska. Także na budowę oczyszczalni ścieków należy mieć pozwolenie na budowy, chyba, ze taka oczyszczalnia będzie miała wydajność do siedmiu i pół metrów sześciennych na dobę. Także nie trzeba pozwolenia na odprowadzanie wód oczyszczonych do gruntu, gdy ilość ich nie przekraczać będzie pięciu metrów sześciennych na dobę. Położenie takiej oczyszczalni ścieków na działce także jest ważne. Od granicy działki powinna się znaleźć w odległości co najmniej dwóch metrów, co najmniej półtora metra od instalacji wodnej oraz gazowej, od kabli elektrycznych co najmniej zero osiem metra, a od studni przynajmniej piętnaście metrów.
Więcej na temat poruszanych zagadnień:
- Scheer.com.pl – witryna internetowa firmy sprzedającej plastikowe zbiorniki na wodę
- Domyidomki.com – strona internetowa przedsiębiorstwa budującego domy pasywne w Solcu
- Budownictwo.org – serwis internetowy przybliżający zagadnienia budowlane
Podsumowanie
Warto jest się zdecydować na budowę domu pasywnego, gdyż ograniczy to wydatki na rachunki, za ogrzewanie, jak i za prąd. Poza tym taki dom jest dobry dla środowiska naturalnego, gdyż wytwarza mniej zanieczyszczeń oraz nie pobiera tyle energii.