Jak wybudować i zaaranżować taras?

Taras to wizytówka naszego domu. To na jego wygląd w pierwszej kolejności zwracają uwagę goście. Chcemy, żeby prezentował się pięknie, ale także by był wygodny. Jakby nie patrzeć to tam spędzamy większość letnich popołudni i wieczorów. Ważnym jest zatem dla nas by taras był jak najbardziej funkcjonalny. Jak jednak go wybudować i zagospodarować, żeby spełniał wszystkie te warunki?

Idealny taras wybuduje firma budowlana

balustrady całoszklaneBudowa tarasu nie wydaje się być skomplikowanym zajęciem, jednak nie zawsze chcemy by było to coś przypominającego względnie kwadrat i niezbyt równego, a takie efekt często uzyskuje, gdy za prace budowlane bierzemy się sami. Zwłaszcza wówczas gdy robimy to pierwszy raz i nie mamy na ten temat żadnego pojęcia. Jeżeli zależy nam by taras był naszą wizytówką i prezentował się nienagannie, lepiej pozostawmy jego budowę fachowcom. Będziemy mieć wówczas pewność, że otrzymamy dobrze zbudowany taras, w odpowiednim kształcie, takim jaki sobie wybierzemy, równy i solidnie wykonany. Takie firmy mają doświadczenie w budowie tego typu przestrzeni, więc możemy liczyć na to, że zaproponują nam najlepsze rozwiązania.

Wykończenie tarasu – płytki tarasowe, balustrady aluminiowe, balustrady całoszklane

płytki tarasoweWykończenie balkonu jest bardzo ważnym elementem jego budowy. To właśnie elementy wykończeniowe zadecydują o jego ostatecznej formie i wyglądzie. Na co się zdecydować? Najlepiej zacząć od podstaw. A podstawą każdego tarasu są płytki. Ich wielkość, kolor i faktura to całkowicie indywidualna sprawa. Przy ich wyborze jednak warto uwzględnić kolorystykę i stylistykę domy, a także pamiętać o tym, że jakby nie było taras to zewnętrzna część domu, więc płytki znajdujące się na nim będą się brudzić. Wybierzmy więc takie, których utrzymanie w czystości nie sprawi nam trudności. Ważnym elementem są także fugi, które muszą być dobrze dobrane do kafelek i w tym wypadku w żadnym razie nie mogą być jasne. Drugim koniecznym elementem każdego tarasy są balustrady. Nie można przecież zostawić kawałka zwykłego betony wylanego przed domem, na którym leżą płytki. Trochę dziwnie by to wyglądało. Wybór balustrad jest spory. Mogą być wykonane z drewna, aluminium lub szkła. Ich wybór znowuż zależy od tego jaki końcowy efekt chcemy osiągnąć. Jeśli dom i taras są dość klasyczne i maja wyglądać przytulnie to dobrym wyborem będą drewniane balustrady, jeśli jest to bardziej nowoczesna aranżacja można wybrać balustradę szklaną. Daje ona bardzo ciekawy efekt, jednak może okazać się nieco kłopotliwe, bo jak wiadomo szkło się brudzi. Balustrady aluminiowe to uniwersalne rozwiązanie, choć częściej używane są jako balustrady balkonowe. Te elementy plus oczywiście schody na taras to absolutne minimum.

Urokliwy taras – dodatki – donice betonowe, meble betonowe i inne dodatki

donice betonowePosiadanie tarasu to jeszcze nie wszystko teraz trzeba tę przestrzeń jakoś zagospodarować. Dokonując wyboru dodatków i mebli na taras należy uwzględnić, że w dużej mierze będą ono stały na zewnątrz. Co za tym idzie będą narażone na działanie czynników atmosferycznych. Wybierając meble i dodatki zdecydujmy się więc na te, które są wykonane z trwałych surowców. Wbrew temu co zaraz wszyscy pomyślą dobrym materiałem jest beton.

Zalety betonu:

  • bardzo trwały materiał,
  • odporny na wilgoć,
  • odporny na wysokie i niskie temperatury,
  • może być dostosowany do dowolnej formy.

Mniej wiadome jest natomiast to, że produkuje się z niego meble, które właśnie z powodzeniem można wykorzystać na tarasie. Z tego materiału wykonuje się przede wszystkim wszelkiego rodzaju stołki i ławy, które bywają w naprawdę ciekawych wzorach i kształtach. Co ciekawe z betonu również wytwarza się donice, a nie ma chyba tarasu bez kwiatów. To właśnie one stanowią jego wykończenie i ozdobę. A jeśli wybierzemy meble i donice wykonane z tego samego materiału uzyskamy niesamowity efekt wizualny, cechujący się prostotą i elegancja zarazem.


Więcej informacji:


Podsumowanie

Idealny taras to taki, który przede wszystkim spełnia nasze oczekiwania i pod względem wyglądu i praktyczności oraz taki, którym wszyscy się zachwycają. Połączenie tych wszystkich właściwości, nie jest zadaniem łatwym, ale jeśli mamy tylko chęci i włożymy w to trochę wysiłku, to możemy uzyskać niesamowity efekt. A możliwych rozwiązań i stylów do wyboru mamy naprawdę wiele, więc jedyne co może nam stanąć na przeszkodzie do stworzenia wymarzonego tarasu to my sami.