Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Również ważnym argumentem jest ekologia ponieważ taki sposób pozyskiwania energii nie wpływa negatywnie na środowisko.
Do czego służy fotowoltaika w Gdańsku?
Fotowoltaika jest to nauka zajmująca się zamianą promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Jest to nauka, którą można coraz częściej spotkać w życiu codziennym. Fotowoltaika w Gdańsku najbardziej jest widoczna w postaci paneli słonecznych, które służą do wytwarzania prądu oraz w postaci korektorów słonecznych, które służą do wytwarzania ciepła poprzez wykorzystanie promieniowania słonecznego. Urządzenia te najczęściej są montowane na dachach lub w ogródkach domów. Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, który, abyśmy mogli go stosować musi zostać zamieniony na prąd zmienny. Zamiana następuje przy pomocy falownika. Prąd, który wytwarzają dla nas panele fotowoltaiczne może być:
- wykorzystywany przez nas na bieżąco
- magazynowany
- sprzedawany
Prąd, który wychodzi z falownika ma nie znacząco wyższą częstotliwość co przyczynia się do „wypychania” prądu z sieci, a co za tym idzie zużywania go w pierwszej kolejności. Nadmiar prądu, który został wyprodukowany, jest przez nas kumulowany lub odsprzedawany do sieci. Jeśli, nasza instalacja produkuje za mało prądu, to jest on pobierany z sieci.
Jak są zbudowane panele fotowoltaiczne zakładane w Gdańsku?
Panel fotowoltaiczny jest to urządzenie, które jest zbudowane z baterii słonecznych, które pobierają promieniowanie słoneczna, a następnie zamieniają ja na prąd lub ciepło. Montowane panele fotowoltaiczne w Gdańsku składają się z : obudowy, foli EVA, celki i płyty tylnej. Najbardziej popularnymi panelami fotowoltaicznymi są panele zbudowane z ogniw polikrystalicznych. Taki panel jest w kolorze ciemnoniebieskim oraz są widoczne zarysowane poszczególne elementy krzemu. Panele fotowoltaiczne, które składają się z ogniw monokrystalicznych charakteryzują się zarysowanymi ogniwami wielokątów. Sprawa to, że cała przestrzeń panela nie jest wykorzystywana, co za tym idzie produkowana jest mniejsza ilość energii elektrycznej. Również panele fotowoltaiczne mogą być wykonane z:
- krzemu amorficznego
- tellurku kadmu
- mieszaniny CIG
Obudowa paneli jest wykonywana najczęściej z aluminium. Spód oraz ścianki bardzo często paneli są ocieplone wełną mineralną.
Czy można otrzymać dotacje lub dofinansowanie z Unii na panele?
Najbardziej popularnym rodzajem dofinansowania z Unii Europejskiej na panele fotowoltaiczne jest program PRUSUMENT. Program ten ma na celu ograniczanie wydzielania dwutlenku węgla oraz promocje najnowszych technologii. Takie dofinansowanie możemy otrzymać na zakup oraz montaż instalacji, która ma służyć do wytwarzania prądu oraz ciepła na potrzeby domów jednorodzinny lub wielorodzinnych. Osoby, które mogą otrzymać takie dofinansowanie to osoby prywatne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i jednostki samorządu terytorialnego. Aby otrzymać takie dofinansowanie należy wziąć pożyczkę na zakup oraz montaż paneli fotowoltaicznych. Na podstawie takiego kredytu zostaje udzielone dofinansowanie. Od 2015 roku dofinansowanie wynosi 30% kosztów instalacji plus montażu. Resztę należy sfinalizować z kredytu. Niektóre firmy, które zajmują się sprzedażą oraz instalacją paneli fotowoltaicznych oferują pomoc w uzyskaniu dotacji. Również pomoc w otrzymaniu takiego dofinansowania oferują nam urzędy, szczególnie działy zajmujące się ochroną środowiska. Pomocne mogą także być wszelkie artykuły i opinie w internecie jak uzyskać dofinansowanie, co trzeba przygotować, jakie dokumenty wyplenić.
Dokładniejsze informacje na ten temat można zdobyć na:
- Dom.pl – serwis internetowy poświęcony budowie i wykończeniu domów
- Supraserwis.pl – strona internetowa firmy pozyskującej dotacje z unii europejskiej
- Alt M – strona internetowa przedsiębiorstwa oferującego instalację paneli fotowoltaicznych
Podsumowanie
Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularną nauka, którą wykorzystuje się w życiu codziennym. Najczęściej są to baterie słoneczne, które produkują energię elektryczną. Taki prąd możemy wykorzystywać samemu, lub sprzedawać, jeśli jest produkowana nadwyżka.