Jak ustawiać i kalibrować gramofony?

Gramofon to rzecz potrzebująca od nas pewnej troski i atencji. Nieprawidłowo użytkowany może nie działać poprawnie i powodować niszczenie jego podzespołów oraz odtwarzanych na nim płyt. Co robić aby kupiony gramofon odwdzięczał się nam bezproblemową pracą przez długie lata jego użytkowania w naszym domu? Jak zapewnić mu dobre warunki do odtwarzania naszej kolekcji płyt?

Gramofony – wybór miejsca, ich ustawienie oraz kalibracja

gramofony w sklepie onlineKupując gramofon musimy poświęcić mu na początku trochę uwagi. Po pierwsze musimy wybrać dobre miejsce na jego ustawienie. Nie może być ono narażone na wibracje, ponieważ są one przenoszone bezpośrednio na ramię gramofonu i wkładkę powodując przyśpieszone zużycie igły oraz płyty. Po wybraniu dobrego miejsca, wykonuje się poziomowanie gramofonu. W tym celu często wykorzystuje się poziomicę, a gramofon wypoziomowany będzie odtwarzał płyty z równą prędkością. Kolejną bardzo ważną sprawą jest ustawienie nacisku ramienia na płytę. Jest ono potrzebne dla prawidłowego odtwarzania a jego przedziały są podane na naszej wkładce gramofonowej. Kolejnymi regulacjami przeprowadzanymi w gramofonie są ustawienia azymutu oraz kąta nachylenia ramienia oraz wkładki gramofonowej. Kupując gramofony w sklepie online są one już skalibrowane wstępnie i użytkownik nie jest zmuszony wykonywać większość tych działań.

Kiedy kupujemy nowe gramofony większość ustawień kalibrujących gramofon jest już wykonanych. Kwestia ta zmienia się przy kalibrowaniu gramofonu używanego. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do prawidłowego ustawienia gramofonu, warto poradzić się fachowców w tej dziedzinie. Ustawią oni gramofon w serwisie oraz mogą to zrobić na miejscu u nas w domu. Tak wykonane kompleksowe prace zapewnią bezproblemową pracę urządzenia.