Ogród jest głównym miejscem wypoczynku latem, dlatego ważne jest jego odpowiednie zaplanowanie. Ważne jest aby odpowiednio się do tego zabrać, ponieważ będzie on w takim stanie służył nam kilka lat. Istotne jest także określenie czasu jaki możemy poświęcić na jego pielęgnację.
Projektowanie ogrodów sprawdź jak to zrobić
Planując ogród mamy do wyboru skorzystanie z pomocy architekta krajobrazu, lub możemy zrobić to samodzielnie np. wykorzystując do tego program do projektowania ogrodów bądź tradycyjną metodą sporządzają szkic. Przed przystąpieniem do jego wykonania, należy nanieść na plan działki, znajdujące się na niej obiekty budowlane. Gotowy projekt, możemy uzyskać z urzędu gminy. Następnie powinniśmy zaopatrzyć się w informację dotyczące:
- poziomu wód gruntowych
- określić największe nasłonecznienie działki i kierunek wiatru
- warunków siedliskowych pod względem roślin
- Później należy przystąpić do rozrysowania przestrzeni funkcjonalno-przestrzennej, dostosowanej do potrzeb użytkowników, są to strefy:
- komunikacyjna jak ścieżki, podjazdy
- reprezentacyjna, na frontowej stronie domu powinny znajdować się rośliny najbardziej
- odporne na choroby oraz te, najdłużej pozostające dekoracją
- wypoczynkowa składająca się z altany, ławeczki, placu zabaw czy miejsca na koc lub leżaki
- gospodarcza na której będzie znajdował się śmietnik i domek gospodarczy
Następnie naszą koncepcję nanieść na projekt, po czym zgodnie z nim przystępujemy do urządzania ogrodu. Należy pamiętać o tym, aby dobrać rośliny najlepiej czujące się w danej strefie klimatycznej. Rośliny będące charakterystyczne dla centralnej części Polski, mogą nie przyjąć się w Gdańsku, a typowa górska roślinność nie koniecznie będzie chciała wzrastać na glebach np. w Bydgoszczy.
Pielęgnacją ogrodów domowych
Najważniejsze dla pielęgnacji ogrodu jest jego odpowiednie nawodnienie, szczególnie ma to znaczenie latem. Dodatkowo prawidłowo wykonane nie tylko pomoże nam w pielęgnacji ogrodu, ale także zmniejszy koszty utrzymania ogrodu. Prawidłowe podlewanie powinno wykonywać się rzadziej, stosując dużą ilość wody. Kolejnym elementem dbania o nasz zielony teren jest aeracja trawnika. Są to wszystkie prace, które rzutują na ładny i zdrowy wygląd. Jednym z takich zabiegów jest napowietrzanie gleby. Możemy wykonać to za pomocą urządzeń ręcznych jak i mechanicznych. Jest to spulchnianie gleby, dzięki któremu następuje szybszy rozwój systemu korzeniowego oraz lepsza przyswajalność nawozów. Dbając o ogród nie można także zapomnieć o przycinaniu drzew i krzewów. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się infekcji, a także kształtuje wzrosty korony. Cięcia powinniśmy wykonywać zgodnie z kalendarzem cięcia roślin. Nie można także zapomnieć o ochronie przed szkodnikami, odchwaszczaniem, a także nawożeniem gleby.
Przygotowanie ogrodów na okres zimy
Okres zimowy, dla niektórych roślin jest najcięższy, czasem nieodpowiednie zabezpieczenie powoduje ich śmierć. Zdarza się, że ochronę możemy wykonać już na etapie sadzenia. Rośliny wrażliwsze na mrozy, umieszczamy w zacisznym i osłoniętym miejscu. Przed rozpoczęciem prac związanych z zabezpieczaniem ogrodu, należy wykonać intensywne podlewanie, oczywiście przed wystąpieniem pierwszych mrozów. Pracę przygotowujące do zimy, zaczynamy późną jesienią, gdy temperatura osiąga ok. 0oC. Zaczyna się od wyściółkowania ziemi pod roślinami liśćmi, korą, trocinami lub torfem. Zabezpieczysz w ten sposób kwiaty przed utratą wilgoci i głębokim zamarzaniem. Następnie osłaniamy rośliny również od góry stoiszami czyli gałązkami jodłu lub świerku, bądź matami słomianymi, trzcinowymi albo plastikową, przewiewną siatką. Możemy pokusić się na zakup białej agrowłókininy do przykrycia koron drzew lub krzewów.
Wartościowe źródła informacji związanych z tematem:
- Zielone2s – witryna internetowa firmy z Gdańska projektującej ogrody
- Eco-Grass – strona internetowa firmy pielęgnującej ogrody na terenie Bydgoszczy
- Ogrodinfo.pl – portal internetowy przybliżający zagadnienia ogrodnicze
Podsumowanie
Projektowanie ogrodu jest bardzo istotną kwestią, gdyż jest to rozwiązanie przyszłościowe. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja ogrodu oraz zabezpieczenie na zimę, aby zapewnić mu jak najdłuższą żywotność i odpowiednie warunki do rozwoju.