Izolacja domu, jak i poddasza jest bardzo ważna. Poddasze w domu drewnianym powinno być ocieplone izolacją termiczną. Do tego na poddaszach powinna być zamontowana izolacją przeciwwilgociowa.
Czy warto jest budować domy z bali całoroczne?
Domy z bali całoroczne mają wiele zalet. Jedną z nich jest na pewno krótki czas budowy takiego domu. Po przygotowaniu wcześniej elementów, dom taki możemy wybudować już w czasie od dwóch do czterech tygodni. Kolejną zaletą takich domów jest ich energooszczędność, nawet pomimo, ze czasem mogą nie spełniać norm ciepłą. Domy drewniane bardzo dobrze zatrzymują ciepło w domu, poza tym bale mają zdolność do absorpcji ciepła, a gdy pomieszczenie wychładza się, to ciepło jest na oddawane z powrotem. Kolejną zaletą domów z bali, jest mikroklimat, który powstaje w budynku. Utrzymywany jest optymalny poziom wilgoci, co wpływa poczytywanie na funkcjonowanie organizmu, szczególnie na układ oddechowy. Poza tym domy z bali całoroczne bardzo dobrze wyglądają i nie trzeba się martwić o roboty wykończeniowe elewacji.
Jak są budowane domy drewniane?
Tak jak w przypadku budowy każdego domy, prace należy rozpocząć od wyrównania tereny, na którym będzie znajdować się nasz dom. W następnej kolejności wykonuje się fundamenty. Po przerwie technologicznej na wyschnięcie fundamentów można przejść do budowy domu. Domy drewniane najczęściej są wykonywane w technologii szkieletowej. Polega ona na wykonaniu w pierwszej kolejności szkieletu domu z belek. W przypadku ścian, do belek są mocowane płyty lub deski, pomiędzy którymi układa się izolację termiczną oraz przeciwwodną. Strop budowany jest podobnie. Do belek mocuje się płytę, na którą można już układać podłogę. Dachy w takich domach najczęściej są wykonywane w technologii krokwiowo-jętkowej. Dachy takie są przede wszystkim wytrzymałe. Dzięki czemu można stosować każde pokrycie dachu. Również i w tym wypadku nie należy zapominać o odpowiedniej izolacji termicznej jak i przeciwwilgociowej.
Jak dobrze izolować poddasze?
Izolację poddasza można wykonywać różnymi materiałami. Najbardziej popularne to:
- styropian
- wełna mineralna
- pianką
To, w jaki sposób ocieplimy nasze poddaszy w głównym stopniu zależy od wielkość przestrzenią pod dachem. Izolacja poddasza również jest zależna od przepisów. Od 2014 roku współczynnik przenikania ciepła dla dachu powinien wynosić 0,2 W/m2·K. Najbardziej spotykanym rozwiązaniem jest warstwa wełny mineralnej o grubości od 20 do 30 cm. Do tego przychodzi folia paroizolacyjna, gdyż wełna jest materiałem, który bardzo dobrze pochlania wilgoć. Na takie rodzaj izolacji montowany są płyty kartonowo gipsowe. Także, jeśli porównamy wszystkie materiały, z których wykonuje się izolację, to wełna mineralna jest najcieplejsza.
Innowacyjne ocieplenie poddasza pianką
Coraz bardziej popularny, stał się innowacyjny system ocieplania poddasza pianką. Ocieplanie poddasza pianką ma wiele zalet. Przede wszystkim materiał ten może dotrzeć do każdych zakamarków czy kątów. Do tego jest bardzo dobrze przyczepia się do innych materiałów. Co sprawia, że po kilku miesiącach, czy latach nie przesunie się z miejsca, w którym się znajduje. Izolacje pianką wykonuje się bardzo prosto. Rozprowadzana jest po powierzchni z wykorzystaniem specjalnych urządzeń. Również materiał, jakim jest pianka jest ognioodporny. Podczas kontaktu z ogniem zwęgla się, co sprawia, że rozprzestrzenianie się pożaru na inne warstwy jest niemożliwe.
Warte uwagi informacje dostępne są na:
- Naturekodom.pl – strona internetowa przedsiębiorstwa budującego domy drewniane z bali
- Semida – strona internetowa firmy wykonującej ocieplenia pianką poliuretanową
- Budownictwo.org – Portal internetowy poświęcony branży budowlanej
Podsumowanie
Izolacja poddasza jest bardzo ważną kwestią. Dzięki odpowiednio dobranej możemy obniżyć koszty ogrzewania, a także polepszyć komfort cieplny panujący na poddaszu. Taką izolacje termiczną dachu można wykonywać różnymi materiałami, wszystko tylko zależy od naszych preferencji.