Jak czerpać korzyści z energii słonecznej?

W dzisiejszych czasach, gdzie świadomość ekologiczna zdecydowanie wzrosła, a dodatkowo ceny takich mediów jak prąd z roku na rok stają się raz po raz droższe, coraz więcej osób rozważa zdecydowanie się na takie alternatywne rozwiązanie jakim jest wykorzystanie energii słonecznej do zaopatrywania domu w energie elektryczna. Co zatem warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Fotowoltaika – słów kilka na wstępie

Montaż fotowoltaikiFotowoltaika jest gałęzią nauki, która zajmuje się zagadnieniami związanymi z przetwarzaniem światła słonecznego na energie elektryczna przy wykorzystaniu takiego zjawiska jakim jest zjawisko fotowoltaiczne. Z osiągnięć fotowoltaiki korzysta się w wieloraki sposób. Jej osiągnięcia wykorzystuje się zarówno na promach kosmicznych, jak i przy sygnalizacji świetlnej na drodze, a także jako, źródło zasilania domu. Zaletą osiągnięć fotowoltaiki wykorzystywanych w gospodarstwach domowych jest przede wszystkim to, że pozwala ono ograniczyć wydatki związane z energią elektryczną, ale nie tylko to, ponieważ do zalet tego typu rozwiązań zalicza się także i fakt, że mają one pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego.

Baterie słoneczne i panele fotowoltaiczne to podstawa działania całej instalacji

Panele słoneczne na dachuSkoro wiadomo już, że osiągnięcia z dziedziny fotowoltaiki przynoszą całkiem sporo korzyści, to warto powiedzieć teraz słów kilka o samym systemie i sposobie jego działania. Najważniejszym elementem systemu solarnego są panele fotowoltaiczne. To właśnie w nich zachodzi przemiana energii słonecznej w energie elektryczną. Same panele są elementami półprzewodnikowymi, w których następuje owa przemiana na zasadzie zjawiska fotowoltaicznego. Same panele jak nazwa wskazuje produkowane są z materiałów półprzewodnikowych, do których można zaliczyć takie surowce jak:

  • krzem
  • german
  • selen

Oczywiście same panele to jeszcze nie wszystko w skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą jeszcze takie elementy jak:

  • odbiornik energii
  • akumulator
  • inwerter
  • kontroler ładowania

Wszystkie te elementy razem z panelami składają na na kompletny system fotowoltaiczny, jego właściwe skonstruowanie jest podstawa jego prawidłowego działania.

Jak je dobrać panele słoneczne do potrzeb domu?

Instalacja z panelami słonecznymiPowiedziane już zostało tytułem wstępu słów kilka o samych osiągnięciach z dziedziny fotowoltaki i o samej instalacji teraz należało by powiedzieć o tym co ważniejsze, czyli o tym jak instalacje fotowoltaiczną dobrać do potrzeb danego domu jednorodzinnego i o tym, jak w praktyce się to sprawdza. Podstawowym elementem, od którego trzeba zacząć jest określenie zapotrzebowania domu na energie elektryczną. Na podstawie tego zapotrzebowania szacuje się jaka powinna być powierzchnia paneli słonecznych, tak by mogły one ją zaspokoić. Przy doborze należy także określić to, czy owe panele maja tylko stanowić źródło prądu, czy mają one także ogrzewać wodę w domu, ponieważ i taka możliwość istnieje. Należy jednak pamiętać o tym, że w takim przypadku powierzchnia paneli słonecznych wykorzystanych w instalacji musi być większa, tak by były one wstanie wygenerować wystarczająco dużo energii. Kolejnym elementem, który trzeba uwzględnić jest to, czy instalacja solarna ma być jedynym źródłem prądu i wówczas całkowicie się rezygnuje z dostaw sieciowego prądu, czy ma być ona o niego uzupełniana, bo i takie rozwiązania są stosowane. Kiedy wszystko zostanie dokładnie oszacowane można zająć się montażem. Standardowo instalacje solarne montuje się na dachach domów po ich południowej stronie. I tu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to by nic słońca padającego na dach nie przesłaniało. Mowa tu głównie o innych zabudowaniach lub wysokich drzewach. Jeśli dach nie daje możliwości do zamontowania instalacji solarnej możliwe jest także zamontowanie instalacji wolnostojącej ich efektywność jest praktycznie taka sama.


Dokładniejsze informacje na ten temat są dostępne na:

  • Polinvestdom– strona internetowa firmy zajmującej się fotowoltaiką na terenie Śląska
  • Budownictwo.org – serwis internetowy przybliżający zagadnienia budowlane

Podsumowując temat

Wykorzystanie energii słonecznej jako alternatywnego źródła prądu to rozsądna zmiana, zarówno jeśli chodzi o domowy budżet jak i o stan środowiska, co za tym idzie jest to zmiana zdecydowanie na lepsze.