Inwestycja w panele fotowoltaiczne czyli odnawialne źródła energii

 

W Polsce buduje się coraz więcej domów energooszczędnych – to właśnie w takich domach stawia się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Jeszcze kilkanaście lat temu popularne były kolektory słoneczne, które służyły do ogrzewania wody użytkowej.

Wytwarzanie prądu elektrycznego przez cały rok

fotowoltaika kaliszWykorzystywały one energię słoneczną. Nadal znajdują się na wielu domach jednorodzinnych, przedsiębiorstwach i nie tylko. Teraz na dachach pojawiły się też zupełnie nowe technologie, które wizualnie podobne są do kolektorów słonecznych. Mowa o panelach fotowoltaicznych. Te również wykorzystują energię słoneczną, ale zamieniają ją nie na ciepło, a na energię elektryczną. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w panelach fotowoltaicznych powstaje prąd stały, a w gospodarstwach domowych wykorzystuje się prąd przemienny do zasilania różnych urządzeń. Bez wątpienia fotowoltaika kalisz rozwija się w bardzo szybkim tempie. Do paneli fotowoltaicznych montuje się dodatkowo inwertery, czyli inaczej falowniki. Mają one za zadanie zamieniać prąd stały w prąd przemienny. Im więcej paneli fotowoltaicznych tym lepiej, bo powstanie więcej energii elektrycznej. Wiadomo, że w okresie wiosennym i letnim powstanie najwięcej prądu elektrycznego. Jesienią i zimą natężenie promieni słonecznych jest mniejsze, dlatego powstaje mniej energii elektrycznej. Na szczęście energię elektryczną wytworzoną przez panele fotowoltaiczne w nadmiarze można zmagazynować i wykorzystać ją w okresie jesienno-zimowym lub też można ją sprzedać dostawcy.

Jak widać, na panelach fotowoltaicznych można nawet zarobić, ale wcześniej konieczna jest inwestycja. Panele nie są tanie, ale trzeba wspomnieć o tym, że inwestycja w nie zwraca się już po kilku latach. Dostępne są też liczne dotacje unijne na zakup takich paneli fotowoltaicznych.