Internetowe kasy fiskalne

Prowadząc działalność gospodarczą zobligowani jesteśmy do odprowadzania składek do ZUSu oraz do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. W tym drugim przypadku konieczne jest posiadanie kasy fiskalnej. Od maja 2019 wprowadzane jednak zostaną pewne zmiany, które polegać będą na stopniowym wdrażaniu kas fiskalnych drogą elektroniczną.

Kasa fiskalna w sieci

kasy fiskalne onlineW początkowym założeniu internetowe kasy fiskalne miały wejść w życie już od stycznia 2018 roku. Jak się okazało z różnych powodów nie było to możliwe do zrealizowania i Ministerstwo Finansów postanowiło wyznaczyć dość spory okres przejściowy. Z biegiem czasu jednak wszystkie firmy będą musiały ostatecznie przejść na korzystanie z internetowych kas fiskalnych. Od stycznia 2020 roku obowiązkiem posiadania takich kas objęte będą firmy świadczące usługi naprawy pojazdów oraz te zajmujące się sprzedażą benzyny, oleju napędowego oraz gazu do samochodów. Kilka miesięcy później obowiązek ten będzie nakładany również na hotele pensjonaty oraz firmy świadczące usługi gastronomiczne. Od 2023 roku kasy fiskalne online będą obowiązkowe dla wszystkich firm dokonujących sprzedaży na rzecz osób prywatnych. Mnóstwo osób obawia się o koszty związane ze zmianą starej kasy na nową. W tym wypadku możemy jednak liczyć na pewną refundację przekazano nam ze strony Ministerstwa Finansów. W niektórych przypadkach ulga wynosić będzie aż 90% wartości kasy jednak nie może przekroczyć 700 zł.

Dzięki stosowaniu elektronicznych kas fiskalnych Krajowa Administracja Skarbowa będzie miała stały wgląd do tego jak obecnie funkcjonuje nasza firma oraz komu świadczy swoje usługi. Za pośrednictwem sieci teleinformatycznej możliwe będzie przesyłanie informacji między kasą a Centralnym Repozytorium Kas. Informacje tam zawarte będą służyć do celów analitycznych i kontrolnych.