Filtry kartonowe służą do wstępnego oczyszczania powietrza w urządzeniach wentylacyjnych. Wykorzystywane są, między innymi, w ścianach lakierniczych. Mają one wtedy za zadanie pochłanianie mgiełki, powstałej przez lakierowanie natryskowe. Poprawia to jakość efektów końcowych obserwowalnych na malowanym samochodzie. Ponadto ogranicza niekorzystny wpływ szkodliwych substancji na zdrowie lakiernika.
Znaczenie filtrów kartonowych
Suche ściany lakiernicze, w których zazwyczaj są instalowane filtry kartonowe, stanowią wyposażenie każdego profesjonalnego warsztatu. Zarówno filtry, jak i całość urządzenia mają znaczący wpływ na wentylację pomieszczenia, w którym maluje się pojazdy, jak i oczyszczanie go ze szkodliwych substancji, uwalnianych w procesie lakierowania. Filtr kartonowy ma za zadanie przechwycenie tych substancji i absorbowanie ich podczas etapu wstępnego oczyszczania powietrza. Jego budowa zmusza je do wielokrotnego zmieniania kierunku, co powoduje osadzanie się zanieczyszczeń na strukturze filtra, która zmusza powietrze do zmiany ruchu. Pomimo konieczności wymieniania tych części ściany lakierniczej cechują się one wysoką wydajnością i wytrzymałością. Są w stanie pracować przez naprawdę długi czas, podczas intensywnej eksploatacji. Dzięki ich zastosowaniu ograniczamy emisję szkodliwych substancji, co ma zbawienny wpływ na zdrowie człowieka.
Zastosowanie filtrów kartonowych w pracy lakiernika to gwarancja oczyszczonego powietrza. W prostocie ich działania tkwi prawdziwy geniusz. Nie tylko poprawiają jakość lakierowania natryskowego oraz ograniczają niekorzystny wpływ tej czynności na zdrowie pracownika, ale także na środowisko, które je otacza. Nie następuje emisja mgiełki lakierniczej do powietrza na zewnątrz warsztatu.