Innowacyjne rozwiązania energooszczędne w domkach w Zakopanem

Coraz bardziej popularne staja się rozwiązania energooszczędne, które stosuje się w domach mieszalnych, ale także coraz więcej pensjonatów oraz hoteli korzysta z takich rozwiązań. Także domki regionalne z Zakopanym coraz częściej stosują innowacyjne rozwiązania.

Zalety domków z bali w Zakopanem

domki w zakopanemWiele domów w górach, które są do wynajęcia zostało wybudowanych w technologii z balów. Takie domki w górach drewniane mają wiele zalet. Przede wszystkim są wykonane z naturalnego i pachnącego materiału jakim jest drewno. Domki w Zakopanem to regionalny wygląd, jak i przepiękne elewacje, dlatego wielu turystów decyduje się na takie domki. Poza tym bale drewniane w takim domu kumulują w sobie ciepło i gdy pomieszczenie się wychładza, to te ciepło jest oddawane. Podobnie jest z wilgocią, bale zapewniają utrzymywanie się wilgoci na optymalnym poziomie, co przekłada się na korzyści związane z panującym powietrzem w domku. Można powiedzieć, ze w domach z bali wytwarzany jest mikroklimat, który pozytywnie wpływa na ludzki organizm, szczególnie dla osób cierpiących na problemu z układem oddechowym.

Elektrownie słoneczne przy domku góralskim

elektrownia słonecznaTakże regionalne domki w górach inwestują także w nowoczesne technologie, które pozwalają na zaoszczędzeniu na energii. Jednym z takich systemów będzie elektrownia słoneczna. Jednak zanim zostanie ona opisana, należy zapoznać się z tym, co to jest fotowoltaika, a jest to dziedzina nauki, która zajmuje się zamianą promieniowania słonecznego na energie elektryczną. Żeby ta zamiana była możliwa produkcje się ogniwa fotowoltaiczne z krystalicznego waflu krzemowego. Aby taka elektrownia słoneczna była wydajna, pojedyncze ogniwa montuje się w całe baterie słoneczne. W Bydgoszczy istnieje kilak firm, które zajmują się montowaniem całych systemów fotowoltaicznych w domach prywatnych. Elektrownie słoneczne przy pensjonatach w górach najczęściej są montowane na dachach. Jednak system ten może zasłonić piękna regionalną drewnianą dachówkę. Dlatego czasem także można takie panele słoneczne znaleźć zamontowane na:

 • gruncie
 • ścianie
 • ogrodzeniu
 • słupie

Obecnie, chcąc zamontować panele słoneczne, można otrzymać dofinansowanie z Unii Europejskiej, nawet w sześćdziesięciu procentach kwoty montażu i zakupu całej instalacji. Dlatego coraz więcej można spotkać takich instalacji przy polskich domach.

Pompy ciepła w domkach w Zakopanem

pompa ciepłaTuryści nie tylko latem odwiedzają góry, ale także zimą, szczególnie na narty. |dlatego domki w górach, jak i pensjonaty powinny zadbać o odpowiednie ogrzewanie domu. Chcąc korzystać z energooszczędnych źródeł ciepła, mogą zamontować pompy ciepła. W Bydgoszczy pompy ciepła staja się coraz bardziej popularne, także i coraz bardziej na Podhalu, takie systemy staja się popularne. Pompy ciepła mogą korzystać z takich źródeł ciepła jak:

 • woda
 • grunt
 • powietrze

Aby pompa ciepła, mogła zostać zamontowana potrzebny jest jakiś akwen, który znajduje się blisko domu. Powietrzne pompy ciepła korzystają z powietrza, nawet i w zimne dni oraz mroźne taka pompa jest wydajna. Jednak najpopularniejsze są gruntowe pompy ciepła. Można je zamontować z pionowa instalacja lub tez zakopać w gruncie poziomą instalacja. Jeśli chodzi o pionową to należy do niej wykonać specjalne głębokie odwierty przy pomocy ciężkiego sprzętu. Pompy ciepła gruntowe w górach są wydajne, gdyż grunt tam jest wilgotny, co znaczenie zwiększa wydajność tego urządzenia.


Inne źródła wiedzy w zakresie analizowanych zagadnień:

 • Gorskaosada.pl – strona internetowa prezentująca noclegi i domki w Zakopanem
 • Solisys.pl – witryna internetowa firmy oferującej ogniwa fotowoltaiczne
 • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu
 • Ceo-odnawialna.pl – strona www firmy sprzedającej pompy ciepła w Bydgoszczy

Podsumowanie

Coraz częściej także i regionalne, tradycyjny domki w górach stosują technologie energooszczędne. Technologie te są nowoczesne, jednak wpasowują się w styl domku drewnianego regionalne, a poza tym zużycie energii cieplnej oraz elektrycznej w takim domku jest o wiele mniejsze.