Grzejnik nie musi szpecić – nowoczesne podejście do projektowania technologii grzewczej

Współcześnie bardzo dużą wagę przywiązuje się nie tylko do funkcjonalności podstawowych sprzętów w domu, ale także do ich wyglądu. Estetyka przestrzeni mieszkalnej zaczęła odgrywać bardzo dużą, jeśli nie kluczową, rolę. Producenci takich artykułów jak wanny, grzejniki czy umywalki starają się spełnić oczekiwania swoich klientów i stworzyć takie warianty tych produktów, które nie tylko będą funkcjonalne, ale i spełnią funkcję ozdobną.

Grzejniki – ciekawy dodatek do wnętrza

Staromodne, żeliwne grzejniki członowe, które odstraszały swoim wyglądem, odchodzą w zapomnienie. Obecnie nawet aluminiowe białe grzejniki przestały spełniać oczekiwania klientów. W tej chwili popularne są takie rozwiązania jak:

  • grzejniki marmurowe
  • grzejniki kamienne
  • grzejniki ozdobne

grzejniki ozdobneGrzejniki marmurowe wyglądają bardzo elegancko, a dodatkowo ogrzewanie domu za ich pomocą jest bardzo przyjazne dla zdrowia. Ich cechą szczególną jest wykorzystanie kamienia jako naturalnego nośnika ciepła. Materiał ten ma naturalne właściwości do gromadzenia i oddawania ciepła równomiernie przez całą swoją powierzchnię, dzięki czemu ten typ grzejników jest energooszczędnym rozwiązaniem. Grzejniki kamienne są bardzo podobne do marmurowych z tym, że do ich wykonania zastosowano inny rodzaj kamienia jak na przykład gres czy granit. W pokojach ogrzewanych za pomocą elektrycznych grzejników kamiennych wytwarzany jest specyficzny mikroklimat. Powietrze przy tego rodzaju ogrzewanie nadmiernie się nie wysusza oraz znajduje się w nim mniej kurzu i pyłków, co sprawia, że jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób starszych, dzieci i alergików. Ten rodzaj ogrzewania ma dodatkowo taką zaletę, że ciepło jest akumulowane przez ściany oraz sprzęty, dzięki czemu pokój wychładza się w wolniejszym tempie. Grzejniki ozdobne to dość awangardowa alternatywa. Tym co je wyróżnia jest specyficzny kształt oraz kolorystyka. Te najciekawiej zaprojektowane praktycznie nikomu nie skojarzyłyby się z grzejnikiem – wyglądają jak ornament ścienny lub rzeźba. Zaletą tego rozwiązania są właśnie jego wartości estetyczne. Wybór konkretnego rozwiązania zależny jest od oczekiwań. Warto pamiętać, że grzejniki kamienne i marmurowe to połączenie wyglądu z funkcjonalnością, natomiast te w wersji ozdobnej są dosłownie ozdobą każdej przestrzeni mieszkalnej przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów grzewczych.

Maskowanie grzejników – obudowy grzejników

obudowa na grzejnikWymiana szpecącego grzejnika nie zawsze jest jednak możliwa. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji okazuje się być zamaskowanie go. Obecnie dostępnych jest wiele różnorodnych obudów, osłon na grzejniki i nakładek, które pozwalają na ukrycie nieestetycznego systemu grzewczego. Te najnowsze modele pozwalają z powodzeniem nie tylko zamaskować grzejnik, ale nawet ozdobić przestrzeń pokoju czy korytarza. Najciekawiej prezentują się maskownice lub obudowy ażurowe. Maskownica to właściwie sam front zakładany bezpośrednio na grzejnik. Obudowa meblowa pozwala na całkowite zamaskowanie kaloryfera. Dodatkowo tego rodzaju maskowanie można z powodzeniem dobrać do mebli znajdujących się w konkretnym pomieszczeniu. Tego rodzaju zabudowę wykonuje się z płyty meblowej laminowanej lub fornirowanej lub z lakierowanej płyty MDF. Wszystkie elementy przeznaczone do maskowania ogrzewania można zamówić w dowolnej kolorystyce co pozwala na ich dogodne dopasowanie do przestrzeni mieszkalnej. Dodatkowo jest to bardzo dobre rozwiązanie w pokoju dziecięcym, ponieważ ogranicza dzieciom dostęp do ogrzewania i możliwości niepożądanej zamiany temperatury.


Źródła:


Reasumując:

grzejniki elektryczneNowoczesne rozwiązania grzewcze oraz akcesoria do nich przeznaczone pozwalają nie tylko na poprawienie wyglądu staromodnych grzejników, ale wręcz na wykorzystanie ich jako elementu dekoracyjnego w przestrzeni mieszkalnej, co jest doskonałym wykończeniem dla nowoczesnego pomieszczenia. Ich różnorodna oferta pozwala na dobranie takiego rozwiązania, które będzie pasowało do stylistyki każdego wnętrza.