Wędkarstwo karpiowe jest ostatnio bardzo popularne. Na karpiowe okazy stosuje się dwóch metod wędkowania, pierwszą jest wędkarstwo spławikowe, które dotyczy karpi z przedziały 0-4 kilogramy. Druga metoda to wędkarstwo gruntowe, tutaj okazy jakie można złapać są znacznie większe, rekordziści wyciągają nawet 40 kilogramowe okazy.
Kołowrotek karpiowy to podstawa
W obu przypadkach podstawowym sprzętem jest wędka, składająca się z kija oraz kołowrotka. Długość wędki(kija) powinna oscylować około 3 metrów jeśli łowimy w wodach zastanych, takich jak jeziora, stawy, zalewy. Jeśli zaś polujemy na dużych rzekach lub morzach to może być ona większa, sięgająca nawet 5 metrów. Drugim ważnym elementem wędki to kołowrotek, tu on powinien być wytrzymały z dobrym przełożeniem. Solidny kołowrotek karpiowy to marzenie każdego wędkarza, taki kołowrotek powinien lekko chodzić, ale też mieć sporą regulację hamulca w przypadku walki z wodnym potworem. O ile przy wędkarstwie spławikowym jest w miarę łatwo znaleźć solidny kołowrotek karpiowy w niskiej, rozsądnej cenie. To w przypadku połowu metoda gruntową należny się przygotować nie większy wydatek. Kołowrotek dzięki któremu mamy w planach wyciągać z wody sztuki wagi 20-30 kilogramów musi mieć solidna konstrukcję i dużą regulację. Ponieważ po złapaniu takiej ryby na haczyk zaczyna się walka, a ryba która waży średnio 30 kilogramów potrafi bardzo mocno ciągnąć, o ile wędkarz zazwyczaj jest cięższy to trzeba pamiętać, że żadna żyłka nie wytrzyma długo takiej walki.
Dlatego ryba musi się trochę zmęczyć i poddać i właśnie tutaj liczy się dobry hamulec na kołowrotku. Jeśli jesteśmy zieloni w wędkowaniu, a chcemy zacząć przygodę z tym wspaniałym hobby to zachęcam do zaczęcia od metody spławikowej. Uczy ona cierpliwości oraz sprawdzi czy się nadajemy do wędkowania.