Doskonały kołowrotek na karpie

Wędkarstwo karpiowe jest ostatnio bardzo popularne. Na karpiowe okazy stosuje się dwóch metod wędkowania, pierwszą jest wędkarstwo spławikowe, które dotyczy karpi z przedziały 0-4 kilogramy. Druga metoda to wędkarstwo gruntowe, tutaj okazy jakie można złapać są znacznie większe, rekordziści wyciągają nawet 40 kilogramowe okazy.

Kołowrotek karpiowy to podstawa

solidny kołowrotek karpiowyW obu przypadkach podstawowym sprzętem jest wędka, składająca się z kija oraz kołowrotka. Długość wędki(kija) powinna oscylować około 3 metrów jeśli łowimy w wodach zastanych, takich jak jeziora, stawy, zalewy. Jeśli zaś polujemy na dużych rzekach lub morzach to może być ona większa, sięgająca nawet 5 metrów. Drugim ważnym elementem wędki to kołowrotek, tu on powinien być wytrzymały z dobrym przełożeniem. Solidny kołowrotek karpiowy to marzenie każdego wędkarza, taki kołowrotek powinien lekko chodzić, ale też mieć sporą regulację hamulca w przypadku walki z wodnym potworem. O ile przy wędkarstwie spławikowym jest w miarę łatwo znaleźć solidny kołowrotek karpiowy w niskiej, rozsądnej cenie. To w przypadku połowu metoda gruntową należny się przygotować nie większy wydatek. Kołowrotek dzięki któremu mamy w planach wyciągać z wody sztuki wagi 20-30 kilogramów musi mieć solidna konstrukcję i dużą regulację. Ponieważ po złapaniu takiej ryby na haczyk zaczyna się walka, a ryba która waży średnio 30 kilogramów potrafi bardzo mocno ciągnąć, o ile wędkarz zazwyczaj jest cięższy to trzeba pamiętać, że żadna żyłka nie wytrzyma długo takiej walki.

Dlatego ryba musi się trochę zmęczyć i poddać i właśnie tutaj liczy się dobry hamulec na kołowrotku. Jeśli jesteśmy zieloni w wędkowaniu, a chcemy zacząć przygodę z tym wspaniałym hobby to zachęcam do zaczęcia od metody spławikowej. Uczy ona cierpliwości oraz sprawdzi czy się nadajemy do wędkowania.