Dobrze płatne zawody z przyszłością – elektryk, mechanik i spawacz

Każdy uczeń szkoły gimnazjalnej zastanawia się jaka szkolę wybrać, a co za tym idzie jaki zawód? Najlepiej taki, który zapewni mu w przyszłości dobre życie i godziwe zarobki. To nie tylko bardzo ważna decyzja w życiu młodego człowieka, ale także i bardzo trudna. Zresztą młodzież nie jest jedyną grupą społeczną, która zmaga się z tego typu problemami. W Polsce znajduje się wiele osób nie mogących znaleźć zatrudnienia w swoim zawodzie i chcących się przekwalifikować. Pytanie brzmi tylko na co? Co wybrać by mieć pracę i to dobrze płatną?

Bez elektryka nikt się nie obejdzie

elektrykElektryk to zawód wszystkim dobrze znany, osoba pracująca w tym fachu zajmuje się montażem i naprawą instalacji elektrycznych. Ktoś zaraz pomyśli i gdzie tu niby można zarobić? Zawód jak każdy inny. Otóż na rynku pracy jest bardzo wiele ofert właśnie dla elektryków, wszystko przez to, ze żadna branża nie może obyć się bez ich usług. Poszukiwani są elektrycy

  • w branży PPOŻ
  • w branży klimatyzacyjnej i grzewczej
  • w branży kolejowej
  • branży energetycznej

Co jest bardzo ważne, wiele krajów zachodnich poszukuje tego rodzaju specjalistów, a proponowane stawki są naprawdę kuszące, a i średnie wynagrodzenie elektryka w Polsce nie jest małe, bo sięga około czterech tysięcy złotych, co jak na polskie standardy jest całkiem przyzwoitą sumą. Elektrykiem w Polsce można zostać na kilka sposobów, miedzy innymi kończąc:

  • szkołę zawodową
  • technikum
  • studia wyższe
  • kwalifikacyjny kurs zawodowy

Jest to zatem zawód będący niemal w zasięgu każdego, więc warto rozważyć jego wybór, bo wbrew powszechnej opinii w tego rodzaju zawodach często lepiej się zarabia niż siedząc za biurkiem. No i co najważniejsze zdecydowanie łatwiej znaleźć zatrudnienie w tej branży, bo zapotrzebowanie na usługi tego rodzaju fachowców jest ogromne i nic dziwnego skoro elektryczność dosłownie nas otacza.

Mechanik potrzebny od zaraz

mechanikMechanik to kolejny fachowiec, na którego usługi jest ogromne zapotrzebowanie. Działa tu podobna zależność jak w przypadku elektryka, elektryczność a także wszelkiego rodzaju pojazdy, urządzenia i maszyny są nieodzownym elementem naszego życia. Nie dziwi więc, że tak bardzo potrzebujemy specjalistów, którzy zajmą się naprawą i montażem często dość skomplikowanej i psującej się maszynerii. Wymóg konieczny, po prostu musimy mieć na podorędziu mechanika, bo nigdy nie wiadomo czy akurat nie zbuntuje się nam pralka, zmywarka lub kuchenka. A to przecież tylko kropla w morzu otaczających nas sprzętów. Co więc zrobić by zostać mechanikiem? To jeszcze zależy od tego jakiego rodzaju mechanikiem chcemy być. Oczywiście Ci najlepiej zarabiający, określani mianem inżynier mechanik, są po studiach, ale wystarczy szkoła zawodowa by móc pracować w tym zawodzie. A ile zarabia przeciętny mechanik? Trudno tutaj wskazać konkretną stawkę. Jest to bardzo mocno uzależnione od tego, naprawą jakiego sprzętu się zajmuje oraz ilości zleceń. Średnio można jednak powiedzieć, że dajmy na to dobry mechanik samochodowy zarabia około dwóch i pół tysiąca złotych, co nie jest taką małą kwotą.

Spawacz – stary zawód nowe metody – spawanie

spawaczZawód spawacza jest chyba każdemu dobrze znany. W zakres obowiązków wchodzi spawanie konstrukcji stalowych, żeliwnych oraz wykonanych z różnego rodzaju stopów. Spawaczem może zostać osoba, która ukończyła szkolę zawodową lub techniczną o odpowiednim kierunku. To by było na tyle, jeśli chodzi o dobrze znane nam elementy pracy spawacza, a teraz trochę nowych informacji. Zawód ten stale się rozwija a to wszystko dlatego, że pojawią się coraz to nowe i lepsze techniki spawania. Ich lista jest naprawdę spora, a każda metoda ma zastosowanie w innej dziedzinie. Można wymienić takie rozwiązania jak spawanie MIG/MAG, elektrogazowe, elektronowe, laserowe,plazmowe, a nie są to wszystkie z obecnie stosowanych metod. Co istotne ofert pracy dla spawaczy jest całkiem sporo, a ich zarobki wahają się od dwóch do pięciu tysięcy złotych.


Źródło:


Podsumowanie:

Mieć fach w ręku to mieć pieniądz. Prawda stara jak świat, okazuje się, że w obecnych czasach dobry pieniądz można zarobić w zawodach należących do branży budowlanej. Zapotrzebowanie w Polsce i na całym świecie na tego rodzaju specjalistów jest ogromne. Skoro można mieć dobrze płatna pracę to czemu by nie brać tego pod uwagę, fakt faktem, że jest to praca fizyczna, jednak jeśli otrzymuje się za nią godziwe wynagrodzenie, a ktoś ma dodatkowo do tego smykałkę może się okazać, że jest to wymarzone zajęcie dla niego.