Dobór fototapety przy wykończeniu wnętrz

Wykończenie wnętrza to jeden z najważniejszych etapów budowy. Nierzadko pochłania ogromne koszty. Prace wykonane podczas tego etapu będą widoczne przez długi czas. Dlatego należy zadbać o każdy szczegół. Pomocni w tym powinni być fachowcy, którzy przeprowadzili już wiele takich prac.

Jakie prace wykończeniowe są konieczne przed zamieszkaniem?

Układanie płytek w ramach wykańczania wnętrzWykończenia mieszkań można zacząć dopiero gdy budowa jest w stanie surowym zamkniętym. Do takich czynności najlepiej przystępować wiosną, gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa i pozwala na szybsze tempo pracy. Prace te zaczyna się wówczas, gdy zamontowane są drzwi i okna, ponieważ temperatura panująca w pomieszczeniu będzie powyżej zera. Prace wykończeniowe powinny przebiegać w kilku najważniejszych etapach:

 • planowanie – jest to najważniejszy element pracy, dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu reszta etapów może dobrze przebiegać, w tym miejscu powinno się wybrać sprzęty do domu, rodzaje instalacji i wyposażenie domu
 • prace instalacyjne – na samym początku należy rozprowadzić instalacje wodnokanalizacyjne oraz elektryczne
 • tynkowanie ścian i izolacja podłóg
 • rozprowadzenie instalacji c.o. oraz instalacja podkładów podłogowych
 • wyrównanie podłóg i położenie płytek ceramicznych
 • malowanie i tapetowanie
 • ułożenie posadzek imontaż drzwi
 • montaż elementów wyposażenia domu

Większość prac powinna być wykonana przez profesjonalne firmy usługowe. Dzięki temu można mieć gwarancję dobrze wykonanej pracy. Wykończenie mieszkania to inwestycja na lata.

Komu zlecić wykończenia wnętrz domu?

Wykończenia wnętrza mieszkaniaWybierając firmę zajmującą się wykończeniem wnętrz należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Nie należy się kierować ceną. Dobrze wykonane prace wykończeniowe to oszczędność na wile lat. Jeśli na tym etapie coś zostanie wykonane niepoprawnie to będzie miało to konsekwencje w szybkim czasie. W Warszawie, a także w wielu miastach wybór firm proponujących takie usługi jest szeroki. Wybierając ekipę budowlaną należy kierować się referencjami. Można popytać znajomych, którzy są zadowoleni ze swoich remontów o pomoc. Można również poprosić firmę budowlaną o kontakt do wcześniejszych zleceniodawców. Pamiętać należy, że ani wysoka ani niska cena nie gwarantuje jakości. Dlatego ważne jest by podpisać z firmą umowę, w której określić należy wynagrodzenie, czas trwania prac i sposób płatności.

Fototapety na ścianę są sposobem na nudę

Fototapeta na ścianę z motywem florystycznymCoraz popularniejsze stają się nietypowe sposoby ozdabiania ścian. Zwykłe tapety czy wzory na ścianach stały się już mało interesujące. Modne obecnie są fototapety na wymiar. Fototapety w budownictwie pojawiły się sporo czasu temu. Jednak przez złe wykonanie uznawane były za kiczowate. Obecny rozwój technik drukarskich, fotograficznych, a także dekoratorskich sprawił, że fototapety z powrotem wracają do łask. Fototapety są to zdjęcia wydrukowane na różnych materiałach. Na rynku dostępne są fototapety:

 • papierowe
 • winylowe
 • tekstylne
 • z włókna szklanego

Rodzaj tapety należy dobrać do pomieszczenia, w którym będą kładzione. Fototapety do kuchni powinny być winylowe lub z włókna szklanego, taki materiał jest wodoodporny i będzie służył przez długi czas. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w łazience, gdzie zastąpić może tradycyjną glazurę. Przy wyborze fototapety należy zwrócić szczególną uwagę na szerokość rolek, tak aby łączeń było jak najmniej. Wybór wzoru to kwestia gustu właścicieli, jednak przy wyborze należy się kierować charakterem całego pomieszczenia. Do naklejenia takiej tapety powinno się zatrudniać profesjonalistów. Uniknie się w ten sposób nieestetycznych zagnieceń i pęcherzyków powietrza.


Wartościowe porady związane z tematem dostępna są na:

 • Pulawscy.com – strona internetowa firmy z Warszawy wykonującej wykończenia wnętrz
 • Art.widi.pl – sklep internetowy oferujący fototapety do sypialni i kuchni
 • Deccoria.pl – portal internetowy poświęcony aranżacji wnętrz

Podsumowanie

Wykończenie wnętrza to długi proces, który wymaga dokładnego zaplanowania. Prace wykończeniowe najlepiej zlecić profesjonalistą. Na efekty ich pracy trzeba patrzeć przez długi czas, dlatego wykończenie powinno być wykonane perfekcyjnie.