Dach nad głową na czas remontu domu

Remont gruntowny, zwłaszcza starego drewnianego domu to spory problem, bo jeśli podejmujemy się wyremontowania takiego domu to musimy się liczyć z tym, że nasz dom przez jakiś czas może tak naprawdę nie nadawać się do mieszkania. Dlatego zanim do samego remontu domu będziemy mogli przejść należy zapewnić sobie jakieś rozwiązanie, które chociaż tymczasowo będzie mogło posłużyć nam za dom. Dodatkowo jeśli zależy nam na tym by remont przebiegał względnie sprawnie to musimy sobie najpierw przygotować harmonogram prac.

Dach nad głowa na czas remonty, czyli czy kontener do dobre rozwiązanie – kontenery mieszkalne

KontenerJeśli kupiliśmy stary drewniany dom to musimy się liczyć z tym, że zanim doprowadzimy go do stanu używalności minie całkiem sporo czasu, a co za tym idzie o wprowadzeniu się do domu nie ma co myśleć. Dlatego na czas remontu, jeśli nie mamy jakiegoś taniego lokum, lub znajduje się ono zbyt daleko od miejsca w którym znajduje się nasz nowo nabyty dom, warto pomyśleć o jakimś tymczasowym rozwiązaniu. Bardzo korzystnym w tym wypadku rozwiązaniem mogą się okazać kontenery mieszkalne. Takie kontenery są stosunkowo tanie, dzięki czemu są idealny rozwiązaniem na „chwilę”, a jakby tak obiektywnie na nie spojrzeć to biorąc pod uwagę, że posiadają one takie elementy jak:

  • pomieszczenia sanitarne
  • woda
  • ogrzewanie
  • prąd

Czyli wszystkie podstawowe udogodnienia jakie mamy w normalnym domu to jest to nie tylko dość tanie rozwiązanie, ale i całkiem wygodne. Dlatego decydując się na taki tymczasowy dach nad głową nie musimy się zbytnio martwic o swoją wygodę nawet, jeśli remont naszego domy się jakoś mocniej przeciągnie.

Odnowienie domu – przebudowa domu drewnianego

Drewniany domZanim przejdziemy do samego omówienia przebudowy, na początek warto wskazać czym jest sama przebudowa, bo nie do końca jest to jasne. Większość osób z przebudową domu kojarzy, na przykład podniesienie budynku, czyli na przykład dobudowanie poddasza użytkowego, ale to akurat nie jest przebudowa tylko rozbudowa. W skład przebudowy, a przynajmniej tego co rozumiemy pod tym terminem w świetle prawa wchodzą takie działania jak:

  • przebudowa ścian nośnych i stropów
  • wymiana konstrukcji dachu
  • zmiana koloru elewacji
  • ocieplenie
  • zmiana sposobu ogrzewania
  • nowe przyłącze

Są to prace, które właśnie zalicza się w skład przebudowy i należało by przyznać, że większości tych prac przy odbudowie domu drewnianego nie da się uniknąć. Co zatem dla nas jest ważne w tym wypadku? Przede wszystkim to, że aby móc legalnie przeprowadzić takie prace, czyli by możliwe było podjecie się przebudowy potrzebne jest pozwolenie na budowę i nie można o tym zapomnieć, bo może się to wiązać z grzywną.

Remonty domów drewnianych, co należy wiedzieć?

Plac budowyRemont domu drewnianego jest dość czasochłonny dlatego warto wiedzieć jakie prace należy wykonać w pierwszej kolejności, a co może zaczekać. Tym czym powinniśmy się zając w pierwszej kolejności jeśli chodzi o remontowanie starego drewnianego domu jest komin i dach, przede wszystkim dach, bo jeśli przecieka lub jeśli zniszczenia są poważniejsze to powoduje to, że stan domu dalej się pogarsza, dlatego by zatrzymać ten proces konieczna jest jego naprawa. Następna w kolejce jest renowacja ścian. Chodzi tu przede wszystkim chodzi o oczyszczenie bali z próchna, a jeśli jest to konieczne o usunięcie elementów drewna, których zostały już za mocno zniszczone. Kiedy drewno zostanie już oczyszczone należy je odpowiednio zabezpieczyć. Następną rzeczą na jaka należy zwrócić uwagę jest stolarka, zwykle w starych domach konieczna jest wymiana okien i drzwi, przy czym jest to zwykle pewien problem, bo sprzedawane w sklepach okna rzadko kiedy pasują do starych drewnianych konstrukcji. Następnie można przejść do remontu wnętrza domu, a ten już zwykle odbywa się dokładnie tak samo jak każdy inny remont.


Źródła informacji:


 

Słowem podsumowania:

Remont to dość wyczerpujący okres i trzeba mieć tego świadomość podejmując się go. Jeżeli podejmujemy się odnowienia starego domu, który jest w dość kiepskim stanie, to poza typowymi remontowymi pracami dochodzi jeszcze konieczność zapewnienia sobie jakiegoś dachu nad głową na czas remontu i nie można o tym zapominać.