Ogrodzenia to branża bardzo szeroka, ze względu na bogactwo materiałów i formy z nich powstającej. Jednak wciąż najtańsze i najbardziej popularne są siatki ogrodzeniowe, czy sprawdzą się one także w przypadku ogrodzenia każdej działki?
Rodzaje siatki ogrodzeniowej
Najłatwiej podzielić siatki ze względu na rodzaj połączenia drutów. Mogą to być:
- siatki plecione
- siatki zgrzewane
- siatki leśne
W tych pierwszych, splecione ze sobą druty, mają z obu stron zagięte końcówki na drutach wiodących. Różne rozmiary oczek, w kształcie rombów umożliwiają nam klasyfikacje :
- siatki o dużych oczkach, średnica powyżej 6 cm
- siatki o standardowych oczkach, średnica od 4 do 6 cm
- siatki z małym oczkiem, średnica poniżej 4 cm
Natomiast druty w siatkach zgrzewanych, tworzą kwadratowe lub prostokątne oczka. Ułożone pionowo i poziomo są ze sobą zgrzewane za pomocą lutowań, a dzięki karbowaniu drutów poziomych, ten rodzaj siatki jest dużo bardziej sztywny i wytrzymały. Ostatnim typem są siatki leśne, wytwarzane taką samą metodą jak siatki plecione, jednak druty nie są ułożone pod kątem, a pionowo i poziomo, tak jak w przypadku siatek zgrzewanych. Do zabezpieczenia siatek przed korozją i warunkami atmosferycznymi wykorzystuje się cynkowanie ogniowe, czyli pokrywanie cienką powłoką cynku stalowych drutów. Technologia polega na wykorzystaniu zjawiska dyfuzji, czyli przenikania atomów cynku w zewnętrzną warstwę drutu podczas tzw. kąpieli cynkowej. Bardziej zaawansowaną technologią, przynoszącą lepsze efekty jest dodatkowe pokrycie ocynkowanych drutów warstwą okleiny z tworzywa PCV. Gotowe siatki sprzedaje się w zwijanych rolkach.
Zalety ogrodzenia z siatki
Siatki ogrodzeniowe mają wysokie właściwości ochronne dzięki stosowania ocynkowania oraz okleiny PCV, będące najpopularniejszą formą ochrony także innych form ogrodzenia. Dodatkowo mamy szeroki wybór przy doborze wielkości oczek, długości oraz wysokości siatki, a także koloru okleiny. Ogrodzenie z siatki jest bardzo elastyczne i sprężyste, dlatego można jest stosować na różnym terenie, bez konieczności wcześniejszego wyrównania. Dużym atutem jest jej uniwersalność. Sprawdzi się ona jako ogrodzenie placu zabaw, terenów publicznych, fabryk, pól uprawnych oraz sadów, a także prywatnych działek. Warto także, zauważyć, że koszt siatki ogrodzeniowej, w porównaniu do konkurencji, jest stosunkowo niski, a na jej korzyść działa możliwość łączenia jej z różnymi materiałami, np na froncie zastosować ogrodzenie kamienne czy z metalowymi ornamentami. Takie połączenie będzie to wyglądało estetycznie, a zarazem będzie tańsze niż wykonanie całego ogrodzenia z droższych materiałów. Kolejną jej zaletą jest bardzo prosty i szybki montaż, który może wykonać każdy.
Siatki leśne ogrodzeniem na plac budowy
Aby zabezpieczyć plac budowy przed dostępem osób niepożądanych oraz zwierząt, potrzebujemy taniego i szybkiego rozwiązania. Okazuje się, że najpopularniejsza jest właśnie siatka leśna. Cechuje je duża wytrzymałość oraz niska cena, najlepszy efekt uzyskamy, stosując tą o rozstawie drutów pionowych co 15 cm. Standardowa wysokość to ok. 160 cm. Można ją montować na drewnianych słupkach, co znacznie skraca czas pracy, gdyż nie musimy ich betonować, jak w przypadku słupków metalowych. Wystarczający rozstaw słupków to około 3 metry, natomiast głębokość ich wkopu powinna mieć około 40-80 cm. Siatkę montujemy do słupków za pomocą gwoździ w kształcie litery „”U”” czyli tzw. skobli. Dodatkowo z siatki leśnej możemy wykonać także bramę na działkę budowlaną. Możemy zrobić to wypełniając siatką leśną prostokątną ramę z desek, zawierającą minimum jeden zastrzał. Najważniejsze w montażu siatki leśnej, jak i każdej innej jest odpowiednie jej naciągnięcie.
Więcej na temat poruszanych zagadnień:
- Styloweogrodzenia.pl – strona internetowa z ofertą siatki ogrodzeniowej
- Dirox – witryna internetowa dystrybutora paneli ogrodzeniowych
- Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu
Podsumowanie
Siatki ogrodzeniowe cechuje ogromna uniwersalność, dzięki czemu, możemy wykorzystać je na różne sposoby oraz do ogrodzenia każdego terenu, nie ważne czy publicznego czy prywatnego. Są one dobrą, a zarazem tanią alternatywą dla każdego typu ogrodzenia.